Dalkıran “İpsala gelişen bir ilçemiz”

admin

İpsala Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkan İlhan Dalkıran yaptığı açıklamada, kendisinin aynı zamanda Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı olduğunu belirterek şunları kaydetti “Benim İlçemin nüfusu 8.300, köylerle birlikte nüfusu ise 30.500 civarındadır. İlçemizde bin kadar esnafımız bulunmaktadır. Bunlar değişik meslek dallarında faaliyetlerini sürdürüyorlar. Bu esnaflarımızın bir kısmı hizmet bazıları ise imalat sektöründe çalışmaktadır. Bizim ilçede sıkıntı çektiğimiz durum şudur.  Bilindiği üzere ülke ekonomisinin bel kemiği esnalarımızdır. Esnafı çıkardığımızda ortada ekonominin çatırdadığını görürsünüz. Esnaflarımız aynı zamanda halkın her türlü yükünü çeken kesimdir. Esnaflarımızın sıkıntıları dendiğinde bilindiği gibi İpsala’da bir gümrük kapısı bulunmaktadır. Biz İpsala olarak bu gümrük kapısından istediğimiz oranda istifade edemiyoruz.

Dalkıran “İpsala gelişen bir ilçemiz”   (1)

 

 

 

 

 

 

 

Bu arada İpsala sınırı çevresinde kurulacak işletmelerin aktif hale getirilmesi bizim İpsala ekonomisini canlandıracaktır. Keşan’da büyük iş merkezleri açıldı. Bunun İpsala’da da açılması gerekir bu konuda İpsala Belediyesine önemli görevler düşmektedir. Belediyenin yapmayı planladığı bir pazaryeri projesi var. İşhanı projesi ile ilçenin dört yol mevkiinde 33 dekarlık bir yeri belediye aldı. Burada ticaret merkezi yapılmasının planlanıyor. Bu projeler hayata geçirilirse İpsala ekonomisinin gelişeceğine inanıyorum. Bilindiği gibi bir yerin ticareti nüfus ile bağlantılıdır. İlçemizde ticaretin gelişmesi için nüfusun artması lazım. Bizim en büyük sıkıntımız bu.

EN ÖNEMLİ SIKINTIMIZ NÜFUSUMUZUN AZ OLMASI

Biz nüfusu arttırarak ekonomimizin gelişeceğine inanıyoruz. Bu yönde de yerel yönetimlerle görüşmelerimiz sürüyor. İlçemizden yaklaşık 15bin kişilik göç olduğu biliniyor. İpsala nüfusuna kayıtlı olup dışarıda görev yapan çok insanımız var. Biz kendimizi geliştirerek o insanlarımızın İpsala’ya gelmesini sağlayabiliriz. Şehrimizde şu anda alt yapı yatırımları devam ediyor Teknolojiye ayak uydurma çalışmaları sürüyor. Önümüzdeki süreçte İpsala’nın daha iyi konumda olacağına nüfusunun artacağına inanıyorum. Enez yolunun yapılması bize olumlu katkı sağladı. Bu yolun meyvelerini toplamaya başladık. Bu arada küçük esnafı korumak için büyük alışveriş merkezlerini engellemek mümkün değil. Büyük alışveriş merkezlerine parası olan geliyor. Bunun da esnaflara zarar vermeyecek şekilde düzenlenmesi gerekir. Esnaflarla ilgili şu anda Mecliste bekleyen yasanın çıkması halinde bilirkişiler gelecek o yerde hangi dalda ne kadar esnaf var belirleyecek onun dışında işyeri açılmasına izin verilmeyecek. Bu bazı ülkelerde uygulanıyor, esnafların yararına olan bir sistem.

Dalkıran “İpsala gelişen bir ilçemiz”   (2)

 27 total views,  9 views today

Next Post

Edirne İtfaiyesi yeni yerine taşınacak

Bugüne kadar DSİ yanındaki yerinde faaliyetini sürdüren Edirne Belediyesi İtfaiyesi bulunduğu alanı  sahibinin işyeri açmak için yerin boşaltılması talebi ürerine  Sanayi Sitesi yanındaki yolu da içine  alan  alana taşınacak. Buradaki  yol trafiğe kapatılacak.               Konu ile ilgili olarak açıklama yapan Belediye Başkan Yardımcısı Ertuğrul […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp