????????????????????????????????????

“Aday Öğretmen Yetiştirme Süreci Danışman Öğretmen Eğitimi Semineri” Açılış Töreni Gerçekleştirildi.

22-29 Şubat 2016 tarihleri arasında düzenlenecek olan, “Aday Öğretmen Yetiştirme Süreci Danışman Öğretmen Eğitimi Semineri”’nin ilk günü olan, Edirne Halk Eğitimi Merkezi ve ASO Müdürlüğü Mimar Kemaleddin Konferans Salonunda açılış töreni düzenlendi.

Danışman öğretmenler eğitim seminerinde  (8)

 

 

 

 

 

 

 

Millî Eğitim Bakanlığı aday öğretmen kadrolarına aday öğretmen olarak atananlara, adaylıklarının ilk dönemindeki yetiştirilme sürecinde, mesleğin gerektirdiği bilgi, beceri ve davranışları kazandırmaya yönelik yetiştirme programı düzenleniyor.

Aday öğretmenler, adaylıklarının ilk döneminde yetiştirme sürecine tabi tutulacak ve bu süreç yetiştirme programı doğrultusunda, aday öğretmenlerin görevlendirildiği eğitim kurumunda görev yapmakta olan eğitim kurumu yöneticileri ve danışman öğretmenlerin sorumluluğunda gerçekleştirilecek.

????????????????????????????????????

 

22-29 Şubat 2016 tarihleri arasında düzenlenecek olan, “Aday Öğretmen Yetiştirme Süreci Danışman Öğretmen Eğitimi Semineri”’nin ilk günü olan, 22 Şubat 2016 Pazartesi günü saat 9.00’da Edirne Halk Eğitimi Merkezi ve ASO Müdürlüğü Mimar Kemaleddin Konferans Salonunda açılış töreni düzenlendi.

Törene,Milli Eğitim Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı Yönetim Bilgi Sistemleri Daire Başkanı Ahmet SARI, İl Millî Eğitim Müdürü Hüseyin ÖZCAN ve danışman öğretmen olarak görevlendirilen il öğretmenleri katıldılar.

Danışman öğretmenler eğitim seminerinde  (1)

 

 

 

 

 

 

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan programda, 30 bin öğretmenin atandığı video ile akabinde Öğretmenler Hayatımızdasınız Kamu Spotu izlendi.

Aday Öğretmenlere Bilgilendirme Toplantısı.

Ayrıca, aday öğretmenlik eğitimi için Edirne’yi tercih eden 142 stajyer öğretmene yönelik olarak, aynı gün saat 11.00’da Edirne Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Konferans Salonunda bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

????????????????????????????????????

 

İl Millî Eğitim Müdürü Hüseyin ÖZCAN, seminer açılış konuşmasında, “Eğitim, milletimizin her bir ferdinin büyük bir inançla yürüdüğü en önemli idealidir. Geleceğini eğitimde arayan gelişmiş toplumlar, eğitimin geleceğine büyük yatırımlar yaparak gelişimlerini ve ilerlemelerini sürdürürler. Yatırım, eşyaya değil, insana yapıldığında anlam kazanır. Zaman, eşyanın gücünü azaltırken, eğitimin gücünü arttırır.

Danışman öğretmenler eğitim seminerinde  (2)

 

 

 

 

 

 

 

Geleceğin en önemli belirleyicisi eğitim, eğitimin en etkili öğesi de öğretmendir. Memleketin her köşesinde, yüreklere sevgiyi, zihinlere bilgiyi nakış nakış işleyen toplumun önderi öğretmenlerimizin emeği, çocuklarımızın geleceğidir. Ülkemizin kaderi, idealist öğretmenlerin becerikli ellerinde ve engin yüreğindedir.

Her zaman daha iyiye ulaşmanın gayretiyle sadece bireysel mutluluğu değil tüm insanlığın mutluluğunu esas alan fedakâr öğretmenlerimiz, okuyan, düşünen, gelişen ve üreten bireylerle aydınlık bir gelecek için hayat kaynağımızdır.

Ne mutlu ki, Bakanlığımızın politikaları, sunduğu imkânlar ve öğretmenlerimizin çabalarıyla toplumumuzda bilinç düzeyinin arttığını, her bireyin eğitimde daha ileriye gidebilmenin mücadelesini verdiğini görmekteyiz. Bu ülkemiz için çok önemli bir kazanımdır.

????????????????????????????????????

 

Teknoloji, sürekli değişen ve yenilenen imkânlarıyla günümüzde avuçlarımızın içine sığdırdığı dünyayı, parmaklarımızın ucuyla idare edebileceğimiz güce ulaştırmıştır. Küreselleşen dünyada bilgiye ulaşma hızı artmış; ancak bilginin değer kazanması için bilgiyi uygulama ve tecrübe kazanma hızında da aynı artış ihtiyacı doğmuştur.

Bu nedenle Bakanlığımız, aday öğretmen yetiştirme sürecinde önemli bir dönüşümü başlatmıştır. Eğitim kurumlarımızı ve materyallerimizi dünyanın en gelişmiş düzeyine çıkartma hedefini, eğitimin insan faktörünü önceleyerek gerçekleştirmektedir.

Danışman öğretmen uygulamasıyla aday öğretmenlerimizin uzun yıllar alacak deneyim kazanma süreci, en iyi yetişmiş insan kaynağımızla en aza indirilmiş olacaktır. 6 ay devam edecek yetiştirme programıyla aday öğretmenlerimiz verimli ve sağlıklı bir eğitim sürecinden geçecektir. Böylece kurumlarımız, öğrencilerimizin olduğu kadar öğretmenlerimizin de kendilerini yetiştirdiği ve geliştirdiği kurumlar haline gelecektir. Bu süreç, asıl gayemiz öğrencilerimizin eğitimine ivme kazandırarak eğitimde yeni bir çığır açacaktır. Ders planlama, hazırlık, ders izleme, okul içi gözlemler (kurul ve komisyonları izleme, birim ve bölümleri izleme, farklı branşlardaki öğretmenlerin derslerini izleme, farklı okul türlerinde eğitim ve öğretimi izleme, toplantılar, saha çalışmaları, anma, kutlama, sosyal etkinlikler, dönem sonu iş ve işlemleri, nöbet vs.) gibi sınıf ve okul içi faaliyetlerden, şehir kimliğini tanıma, kurumsal işleyiş, yanı başımızdaki okul, tecrübeyle buluşma, gönüllülük ve girişimcilik çalışmaları, mesleki gelişim ve kariyer, kitap okuma ve film izleme gibi pek çok faaliyetlerin yer aldığı okul dışı faaliyetler, öğretim yöntem teknik ve stratejileri ile ölçme değerlendirme gibi konuların da yer aldığı 10 haftalık hizmetiçi eğitim faaliyetleri aday öğretmen yetiştirme sürecinde ciddi bir farkındalık ortaya koyacaktır.

????????????????????????????????????

 

ÖĞRETMEN ÖĞRETMEN GÖLGESİNDE YETİŞİR

Bu süreçle bir anlamda: “İnsan insan, öğretmen öğretmen gölgesinde yetişir.” anlayışıyla hareket etmiş oluyoruz. Bu süreç aynı zamanda, sadece aday öğretmenlerin kazanımı veya onların hizmet içi eğitim almış olmaları anlamını taşımıyor. Bu aynı zamanda danışman öğretmenler, okul müdürleri, ilçe müdürleri, il ve ilçe yöneticileri, il müdürleri ve Bakanlık birim amirlerinin de hizmet içi eğitimden geçtiği bir süreç anlamını taşıyor.

İnanıyorum ki bu süreç, gönüllü olarak önemli sorumluluk üstlenecek danışman öğretmenlerimiz ve eğitim yöneticilerimizle koordineli çalışmamızla mutlaka başarıya ulaşacaktır. Çünkü Ulu Önder Atatürk’ün veciz ifadesiyle: “ Eğitimde feda edilecek tek bir fert yoktur.”

Bu vesileyle; bu süreçte gönüllü olan fedakâr öğretmenlerimize, eğitim yöneticilerimize ve katılımlarıyla bizler için bugünü daha da anlamlı kılan Bakanlığımız Daire Başkanı Sayın Ahmet SARI ve siz değerli katılımcılara teşekkür ediyorum.” dedi.

 

HİZMETİÇİ EĞİTİME ÖNEM VERİLİYOR

Milli Eğitim Bakanlığı Bilgi İşlem Daire Başkanlığı Yönetim Bilgi Sistemleri Daire Başkanı Ahmet SARI yapmış olduğu konuşmasında ise, “  Bakanımızın, tüm birim amirleri, müsteşar, müsteşar yardımcıları ve genel müdürlerin katıldığı bir toplantıda, bu hafta yapılacak hizmetiçi toplantılarında her bir ilimizde, bir daire başkanı da olmak üzere hizmet içi eğitimin açılması ve açılışta bu konuya verdiğimiz önemi anlatmamız açısından bizleri görevlendirdi.

Bakan beyin özellikle sizlere duyurmamız istediği şey, gerçekten bir değişim bir dönüşüm başlamıştır. Bunu yeni başlayacak öğretmen arkadaşlara hissettirmek, bu mahiyette görevlendirilen danışman öğretmenlerimizin bu bilince kavuşmasını istemesidir.

Edirne’de aday öğretmen sürecini bugün başlatmış bulunuyoruz. Her bir aday öğretmen 6 ay eğitim sürecinden geçecek. Bakan bey iki tane aday öğretmenin eğitim süreciyle yakından ilgileneceğini, müsteşar bey ve genel müdür yardımcıları dahil olmak üzere Ankara’da ki öğretmenlerin eğitimlerine katkıda bulunmak amacıyla bizzat danışmanlık yapmak istediklerini, konuya ne kadar önem verdiklerini bizzat üzerine basa basa vurgulamak istediklerini belirtmek isterim.

Danışman öğretmenler eğitim seminerinde  (7)

 

 

 

 

 

 

 

Eğitim sürecinde aday öğretmenlerin günlük tutmaları ve yapmış oldukları faaliyetleri bir dosya içerisinde toplamaları gerekmektedir. Yine aynı şekilde geçen hafta yapılan toplantıda alınan bir karar gereği işlerinde en iyi, en güzeli belirlemek adına bunun karşılığında ufak ta olsa bir ödül verebilmek adına bir yarışma düzenlenmesi de talep edilmişti. Muhtemelen danışman öğretmenler için de böyle bir planlama yapılacağını söylemek isterim.

OTUZ BİN ÖĞRETMEN ATANDI

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN ile Millî Eğitim Bakanımız Prof. Dr. Sayın Nabi AVCI’nın eşliğinde 30 bin öğretmenin atama töreni gerçekleştirildi. 14 yıl Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığında çalışan bir personel, son 4 yıl yönetici olarak çalışan bir arkadaşınız olarak söylüyorum. Salonda toplanan arkadaşlar atandıktan sonra illa bir havaya uçar illa bir sevinir. Ama inanınki o salonlarda görevimiz gereği bulunduğumuz zaman, gördüğümüz tablolardan bir tanesi de oturup kenarda ağlayanlar var, atandığına sevinemeyip atandığı yerde ne yapacağını, orada nasıl yaşayacağını bilmeden bir sürece gittiğini defalarca şahit olduk. Bilirsiniz ki biz önceden şunu yapardık. Cuma günü 30 bin öğretmen adayını atardık, Pazartesi günü de görevine başla derdik. Köye sınıf öğretmeni atadığımız zaman birde bunu müdür vekili atardık. Bu öğretmenlerimize öğrencileri teslim ederdik, ayrıca resmi yazışmaları da üstüne yüklerdik. Biz bu hizmetiçi eğitimi başlattık. 6 ay boyunca tamamen kendi istediği ortamda, kendi istediği bir şekilde iyi bir eğitimden geçsin. 6 ayda birçok şeyi öğrenecektir. Bu eğitimin yeni atanan öğretmenlerimiz açısından çok verimli olacağına inanıyorum” dedi.

Konuşmaların ardından bir hafta sürecek olan “Aday Öğretmen Yetiştirme Süreci Danışman Öğretmen Eğitimi Semineri” başladı.İlhami Ertem Anadolu Lisesinde düzenlenen semineri izleyen Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Özcan ;Semineri veren İlhami Ertem Anadolu Lisesi Müdürü Hüseyin Çakıcı ve Danışman öğretmenlere teşekkür ederek çalışmalarında başarılar diledi.