Darbe girişimi nedeniyle 307 kişi tutuklandı

admin

Darbe girişimi nedeniyle 307 kişi tutuklandı

 

 

 

 

 

 

 

15 Temmuzda meydana gelen darbe girişimi ardından Trakya’nın üç ili Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli’nde 15 Temmuz’dan sonra başlatılan soruşturmalar sonucunda aralarında savcı, hâkim, polis, asker ve akademisyenlerinde bulunduğu 307 kişi tutuklandı. Bu süre zarfında 1100’ün üzerinde kamu görevlisi açığa alındı.

Askeri darbe girişimi ardından Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli’nde 15 Temmuz’dan sonra başlatılan soruşturmalar doğrultusunda aralarında savcı, hakim, polis, asker ve akademisyenlerinde bulunduğu 307 kişi tutuklandı. Bu süre zarfında ise 1100’ün üzerinde kamu görevlisi açığa alındı.

EDİRNE’DEN 67 TUTUKLAMA    

Edirne’de başlatılan operasyonlarda 120’si polis, 250’nin üzerinde kamu görevlisi darbe girişimi ardından görevlerinden uzaklaştırıldı.

Edirne adliyesinde görevli 28 hâkim-savcı, ihraç edilen 54’ncü Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Hidayet Arı’nın da aralarına bulunduğu 9 asker, 13 farklı rütbelerdeki polis, 17’si kamu ve özel sektör çalışanı toplam 67 şüpheli askeri darbe girişimi ardından sevk edildikleri mahkeme tarafından  tutuklandı.

Adliyeye sevk edilen 67 kişi hakkında da adli kontrol kararı verilerek serbest bırakıldı.

DARBE GİRİŞİMİ  NEDENİYLE TEKİRDAĞ’DA 131 KİŞİ TUTUKLANDI

Tekirdağ’da ise  askeri darbe girişimi ardından haklarında soruşturma başlatılan 410 kamu personeli görevlerinden uzaklaştırıldı.

Tekirdağ Cumhuriyet Savcılığı tarafından haklarında adli soruşturma başlatılan 207 kişiden şüpheliden 131’i tutuklanırken,

73’ü adli kontrol şartıyla tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Tutuklamaların büyük bölümünü yargı personeli ve polisler oluştururken Tekirdağ Vali Yardımcısı Mümin Heybet, 28 öğretim görevlisi, 7 doktor ve diğer kamu personeli cezaevine konuldu.

FETÖ/PDY silahlı terör örgütüne bağlı 13 özel öğretim kurumuna da el konuldu, 5 televizyon ve 5 radyo vericisi, 1 gazete ile 1 radyo kapatıldı.

KIRKLARELİ’NDE 395 KİŞİ GÖREVDEN UZAKLAŞTIRILDI

Kırklareli’nde askeri darbe girişiminin ardından 23 günde 395 kişi hakkında soruşturma yürütüldü. Kamu görevlisi 379 kişi görevlerinden uzaklaştırılırken, adliyeye sevk edilen ve aralarında hakim, savcı, polis, öğretmen, ve askeri personelinde bulunduğu 109 şüpheli tutuklandı. Mahkemede 209’u ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Trakya genelindeki  darbe girişimi soruşturmaları ve operasyonlar sürüyor.

 

 77 total views,  2 views today

Next Post

EKK: "hava kirliliğine dikkat"

                Edirne Kent Konseyince yapılan açıklamada, “Trakya Kent Konseyleri Birliğinin 3 Nisan 2016 tarihinde Edirne’de yapılan toplantısının gündemlerinin biride  ‘Trakya’da ki Hava Kirliliği’ idi, konu değerli bilim insanları Trakya Üniversitesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Faruk Yorulmaz ve Prof. Dr. Muzaffer Eskiocak’ın sunumlarıyla bir […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp