Darcan, “ayçiçeği verimi düşük fiyatlar ona göre belirlenmeli”

admin

Edirne Ziraat Odları Koordinasyon Kurulu, İpsala Ziraat Oda Başkam Hüseyin DARCAN

Başkanlığında toplandı.  Toplantının Konu ayçiçeğiydi. Başkanlara söz verildi. Tüm başkanlar tek tek fikirlerini beyan ettiler. Söz konusu yurt dışından gelen çiçek fiyatlarının %40 yağlı çiçeğin fiyatının 1.80 TL olduğu ve ham yağın da litresinin 4.250 TL olduğu beyan edildi. Çukobirlik’in açıkladığı çiçek fiyatı avans fiyat olarak 1,550 şeklinde beyan edildi ve bu fiyatın çiftçiyi mağdur edebileceği beyan edildi.

RESİM 1

 

 

 

 

 

 

RESİM 1

Geçen yıl Trakya Birliğin ithalatla ilgili sıkıntısının giderilmesi ve destek için Trakya’nın tüm oda başkanları, Edirne Ziraat Odasında TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Tuncer BAŞOĞLU başkanlığında yapılan istişare toplantısında bir araya geldi. Trakya Birliğin gümrük referans fiyatla ilgili sıkıntısının giderilmesiyle ilgili desteğin kendilerine verilmesi konusunda karar alındı. Heyet olarak Trakya Birlik ziyaret edilip Birlik Başkam Rafet SEZEN ve Genel Müdür Adnan TEKÇE’ YE beyan edildi. Gümrük referans fiyatının 800 Dolar olarak açıklanması için kamuoyu oluşturuldu.

Ama ne yazık ki bu yıl Trakya Birlik hem referans fiyatlarından hem de yağ fiyatlarından hiç bahsetmemektedir. Bu yıl geçen yıldan daha fazla olarak ürün kuraklıktan da etkilenmiştir. Özellikle Lalapaşa, Keşan, Meriç ve Enez ilçelerinde kumsal alanlarından dolayı yer yer %50, ve %100 verim kayıpları bulunmaktadır. Yağmurların lokal düşmesi ve çiçeklenme döneminde aşırı sıcak günlerin görülmesi ayçiçeğinde geçen yıla oranla % 100 e yakın verim kaybına neden oldu.

Lalapaşa, Keşan, Meriç, ve İpsala ilçeleri kumsal alanlarda yağmur düşmeyen bölgelerde biçim maliyetini karşılayamayacak ayçiçeği tarlaları var.

Bu amaç ve doğrultuda, ithal ayçiçeği maliyetleri de göz önüne alınarak Trakya Birliğin açıklayacağı avans fiyatının bir an önce açıklanması ve avans fiyatının da %40, yağ oranlı ithal çiçeğin, 1,800 TL olduğu düşünülerek açıklanması beklenmektedir.

Trakya Birlik yöneticilerinin vurgu yaptıkları çiftçi kimlikleri nedeniyle vicdanlarını da dinleyerek avans fiyatı düzenlemesinde bir nebze olsun çiftçiye destek olmalarını bekliyoruz’

 

 

 

 125 total views,  2 views today

Next Post

Erdin Bircan; "artık acıya tahammülümüz yok"

CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan CHP İl Başkanlığı Salonunda bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıya Merkez İlçe Başkanı Şenol Geçmiş,Merkez İlçe Kadın Kolları Başkanı Reyhan Güzel,Gençlik Kolları Başkanı Kutay Özköse,İl Genel Meclisi Üyeleri Erdal Akgün,Mehmet Gerçmiş,Erdoğan Taşın,Başkan Yardımcıları Mustafa Akman,Mübeccet Güzey ve Ekrem Kantur katıldı. CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan şunları […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp