Davutoğlu’nu Protesto Eden Öğrenciler Para Cezasının Bir Kısmını Ödedi

admin

29 Aralık 2011 tarihinde Edirne düzenlenen bir konferansa katılan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nu protesto ettikleri gerekçesiyle Trakya Üniversitesi özel güvenlik birimiyle girdikleri arbede sonucu mahkeme tarafından 36 bin TL para cezasına çarptırılan Edirne Gençlik Muhalefeti Üyesi 3 öğrenci, paranın 16 bin TL’sini ödedi.

Trakya Üniversitesi’nde 29 Aralık 2011 tarihinde düzenlenen 4’üncü Büyükelçiler Konferansı’na katılan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nu protesto eden öğrenciler arasında yer alan İpek Kıyak, Serkan Sevat ve Hakan Gölge üniversitenin özel güvenlik birimiyle arbedeye girmiş ve çıkan arbede sonucu çeşitli yerlerinden hafif bir şekilde yaralanmıştı. Olay sonrası özel güvenlik birimi elemanları tarafından mahkemeye verilen 3 öğrenci, Edirne 1’inci Sulh Ceza Mahkemesi tarafından ‘Özel güvenlik birimi elamanlarına şiddet uyguladıkları’ gerekçesiyle 36 bin TL para cezasına çarptırılmıştı.

Mahkeme kararı sonrası çeşitli dayanışma konserleri düzenleyerek para toplamaya çalışan öğrenciler, aralarında topladıkları 16 bin TL’yi, Edirne Adliyesi’ne getirerek ödedi. Mahkeme çıkışı basın mensuplarına açıklamalarda bulunan İpek Kıyak, geri kalan 20 bin TL’yi de aralarında toplayarak en kısa zamanda ödeyeceklerini belirtti. Edirne Gençlik Muhalefeti olarak o gün Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nu protesto etmek istediklerini ancak kendilerine özel güvenlik birimi elemanları ve Çevik Kuvvet ekipleri tarafından müdahalede bulunulduğunu ifade eden İpek Kıyak, o gün yaşananları şu şekilde anlattı:

MAHKEME KARARI: ÖĞRENCİLER GÜVENLİK BİRİMİNE ŞİDDET UYGULADI

“Bizler 29 Aralık 2011 günü üniversitemize gelen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nu üniversitemizde istemediğimizi göstermek için konferansın yapılacağı alandaydık. Ancak konferans salonuna alınmadık. Daha sonra da Çevik Kuvvet ekipleri ve Trakya Üniversitesi özel güvenlik birimi tarafından şiddete maruz kaldık. Bunun sonucunda açılan bir dava vardı. Özel güvenlik birimi elemanları bizden şikâyetçi olmuşlardı. Daha sonra karar bağlandı ve bizler özel güvenlik birimi elemanlarına şiddet uyguladığımız için 3 kişi 36 bin TL para cezasına çarptırıldık.”

Daha sonra aralarında çeşitli dayanışma konserleri organize ederek para topladıklarını ifade eden Kıyak, “Son olarak geçen ay Ezgi’nin Günlüğü ve Erdal Güney konserleri organize ettik. Buradan topladığımız para olan 16 bin TL’yi de bugün yatırdık. Ödememiz gereken daha 20 bin TL var. Kalanı da bir şekilde toplayıp yatıracağız. Geri kalan para da 20 ay taksit bağlandı” diye konuştu.

 245 total views,  2 views today

Next Post

Ölenin Kendi Kızı Olduğunu Görünce Yıkıldı

Edirne’nin Uzunköprü ilçesinde yolun karşısına geçmek isteyen genç kız, hafriyat kamyonun çarpması sonucu hayatını kaybetti. Kazayı duyup yardım için olay yerine giden baba, ölenin kendi kızı olduğunu görünce şoka girdi. Kaza, öğleden sonra Edirne’nin Uzunköprü ilçesi Atatürk Mahallesi Hafız İsmail Sokak üzerinde meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, Anadolu Lisesi birinci […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp