Değirmendereli: “AKP hükümeti ülkeyi yönetemiyor”

admin

11 Şubat 2015 akşamı TBMM Genel Kurulunda görüşülmeye başlayan Askeri Hakimler Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı üzerine söz alan Değirmendereli oturum kapanmadan Genel Kurul görüşmelerine damga vurdu.

KEMAL DEĞİRMENDERELİ

 

 

 

 

 

 

 

 

Sözlerine başlarken gecenin bu ilerleyen saatlerinde özellikle iktidar partisi milletvekillerinin keyfini kaçıracağını, bunun da milletvekili sorumluluğumuzun gereği olduğunu ifade eden Değirmendereli konuşmasına şöyle devam etti;

“Bu maddeyle, 10’uncu maddeyle askerî hâkimlerin disiplin cezalarına ilişkin hükümler getiriliyor ama benden önce konuşan değerli hatiplerin de altını çizdiği bir konu var, bu yasa tasarısının özünde Askerî Hâkimler Kurulunun esas itibarıyla siyasi iradeye bağlanması söz konusu. Bunu hukukçu olan arkadaşlarımız gayet net olarak ortaya koydular.

Bu yasaları çıkarıyoruz ama yasaları ne kadar uyguluyoruz, bu çok önemli. Şimdi, hukuk alanında, demokrasi alanında, özellikle de ekonomi alanında son günlerde çok büyük sorunlarımız var. Ne kadar yeni yasalar da yapsak artık AKP Hükûmeti Türkiye’yi yönetememektedir. Son on günde doların ve dövizin yükselişinin farkında mısınız? Sayın Cumhurbaşkanı uçağa binerken konuşuyor, dolar yükseliyor; uçakta konuşuyor, dolar coşuyor.

Özel sektörün borcu bir ayda ne kadar arttı, biliyor musunuz? Birçoğunuz biliyorsunuzdur, iş adamı olan arkadaşlar iyi biliyordur. Özel sektörün borcu son bir ayda 36 milyar TL arttıarkadaşlar. Bu ne demek? 15 milyar dolar demek. Bakın, seviniyorduk cari açık azalıyor diye. Niye? Petrol fiyatları düşüyor, cari açığımız azalıyor; evet, güzel. Petrol fiyatları 10 dolar düştüğünde cari açığımız 4-5 milyar dolar düşüyordu. Güzel, bu hepimiz için mutluluk verici bir şeydi. Şimdi ne oldu? Son bir ayda 15 milyar doları kaybettik. Niye kaybettik? Hani iyi yönetiyorduk, hani ekonomimiz iyi gidiyordu?

Bakın Merkez Bankası Başkanılojmanını topluyor, gidiyor. Sonra bu ülkenin finans dünyasına dünyanın hangi finans çevreleri güven duyarlar? Cumhurbaşkanı diyor: “Faizler düşsün.” Ama ekonominin başındaki Bakan da Merkez Bankası Başkanına sahip çıkıyor ve doğru politikalar izlediğini söylüyor.

Bu gidiş, gidiş değil. Cumhurbaşkanı hep eleştirdiğimiz gibi tek adam olacak, Merkez Bankası Başkanı da o olacak, Danıştay Başkanı da, Sayıştay Başkanı da, Yargıtay Başkanı da, Anayasa Mahkemesi Başkanı da. Olmaz arkadaşlar, olmaz, olmaz yani bu. Askerî Yargıtay’ın da Askerî Hâkimler Kurulu’nun da Başkanı olacak neredeyse.Ne diyordu Cumhurbaşkanı? “Hukuk devletinde olması gereken en önemli konu, kuvvetler ayrılığı prensibi, bize ayak bağı oluyor.” diyordu.

Hepimiz biliyoruz ki kaliteli demokrasinin ve kaliteli bir hukuk sisteminin olmadığı ülkelerden sermaye kaçar ve bu tehlike kapımızdadır. Bunları buradan paylaşmak ve sizlerin de, iktidar partisi milletvekillerinin de, hepimizin, bütün Meclisteki milletvekillerinin, hukuku hiçe sayan, demokrasiyi hiçe sayan, tek adamcı yönetim anlayışına itiraz etmek kendilerinin sorumluluğudur.”dedi

 

 

 

 213 total views,  2 views today

Next Post

ETSO Meclisinde Yeni Teşvik Kanunu anlatıldı

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası  Şubat ayı Meclis Toplantısında Kayabekler Yeminli Mali Müşavirlik ve Danışmanlık A.Ş.’ni  konuk etti. Kayabekler Danışmanlık Firmasının kurucu ortakları olan Muhittin Erdem Bekler ve Yılmaz Kaya ile birlikte Türk İktisat Profesörü  Prof. Dr. Mithat Melen’in konuk olduğu ETSO Meclis toplantısına Meclis Üyelerinin yanı sıra Meslek Komiteleri, […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp