Demek istediğim şu!

admin

fikri_yalin_kose            Bazen Facebook sayfalarında meslek kuruluşlarımızın dar kadrolarla toplantılarının yapıldığını burada önemli kararlar alındığını görüyoruz. Buralarda alınan kararlar sadece o masa başında olanları değil, o meslek kuruluşları mensuplarının tümünü ilgilendiren konulardır.

            Edirne meslek odalarının yaptıkları toplantılarının dar çerçevede yapıldığı böyle toplantılardan basının ve üyelerinin haberdar edilmediği odalarımızda böyle bir eksikliğin olduğu herkesçe biliniyor.

            Diyelim ki meslek kuruluşlarımızın yönetici konumunda olanlar meslekleri ile ilgili olarak yurtiçi ve yurt dışında toplantılara katılıyorlar, bu imkânlar oda üyelerinin desteği veya bu konuya önem veren kuruluşların katkılarıyla gerçekleşiyor.

Böyle toplantılara katılanların seyahatlerinden dönüşlerinde meslek mensuplarına,  ne amaçla toplantı yapıldığını, hangi kararlar alındığı konusunda bilgi vermeleri onları bilgilendirmeleri gerekmez mi?

            Odalarımız tarafından ne yazık ki, bu iletişim sağlıklı işlemiyor. Farz edelim bu imkân sağlanamadı.  Böyle toplantılarla ilgili haberler basın yoluyla halka duyurulamaz mı?

Onun da yeterince gerçekleştiğini görmüyoruz. Kamuoyunun haberi olmayacak, meslek mensupları haberdar edilmeyecek, böyle bir şey olur mu?

Sonra, sizin birkaç yönetim kadrosuyla dar kapsamlı yaptığınız bu toplantıların ne yararı olur. Bu arada resmi kurumlarımızın da meslekleri ile ilgili açıklamaların tek elden açıklanma zorunluluğu da haberlerin kamuoyuna duyurulmasında gecikmelere neden oluyor ve  sağlıklı şekilde  basına yansımıyor.

Olay şu diyelim tarımla veya başka mesleklerle ilgili haberleri o kurumun başında bulunan kişilerin açıklanmasında yarar var. Edirne’de tüm resmi kuruluşlarımız için de bu durum geçerli bunun o kurum aracılığı ile değil mülki amirce tek elden açıklanması habercilik açısından sağlıklı olmuyor. Gelen haberler basına detaylı olarak ulaştırılmıyor ve kamuoyu da bu konuda da doğru bilgi sahibi olmuyor.

            Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanımız Özay Öztürk Fecabook sayfasında şöyle diyor. “Edirne Valimiz, Gıda  ve Tarım Hayvancılık  Bakanlığı  Bitkisel Üretim  Müdürü  Mevlüt Gümüş Edirne Tarım ve Hayvancılık  Müdürlüğü yetkilileri ve  diğer ilgili kuruluş temsilcileri ile  Edirne tarım ve hayvancılığını değerlendirdi” Başkanın açıklaması  böyle.  Peki, bu konular böyle dar kapsamda mı kalacak, bölgemiz açısından çok önemli olan bu konu hakkında üreticilerimizin ve basınımızın haberdar edilmesi gerekmez miydi?

Ne yazık ki, Resmi kurumlarımızın haber akışı yeterli değil. Sadece bu konuda değil diğer meslek kuruluşlarımız açısından da durum farklı değil. Kendi üyelerinin imkânları ile yurtiçi ve yurtdışı toplantılara katılanlar sadece bu işi turistlik amaçla yapmıyorlar. Meslek mensuplarının bilgi sahibi olması ve o mesleklerindeki yeniliklerden haberdar edilsin diye böyle toplantılara katılıyorlar.

            Buradan soruyorum;  hangi meslek kuruluşu yönetim kademesindeki kişilerle yaptıkları yurtiçi ve yurtdışı toplantılar konusunda üyelerini yeterince bilgilendiriyor. Bu kişilerin aynı zamanda basına da bilgi verme zorunluluğu yok mudur? Bölgemizde hayvancılık konusunda büyük sıkıntılar yaşanıyor.

Bakıyoruz, birkaç üst düzey yetkili masa başında toplanmışlar hayvancılıkla ilgili sorunları masaya yatırmışlar. Bunu doğru olarak kabul edelim; peki, bu önemli konu ile ilgili kamuoyunu bilgilendirme gereği yok mudur?

            Böyle toplantının sonunda belki yapılan toplantı ile ilgili açıklama gelir diye bir süre bekledim. Baktım ki,  orada konuşulanlar her halde orada kalmış. İşte bu tür uygulama olmuyor.

Bölgemizin önemli sorunları hakkında o işlerle uğraşan herkesi haberi olmalı. Masa başında birkaç yetkili ile bu sorunun çözümü mümkün değildir.

            Eğer hayvancılığımızın geleceği konusunda önemli kararlar alınıyorsa üreticilerimiz de bunu merak ediyordur. Süt fiyatları yerinde sayarken et fiyatları aldı başını gidiyor neredeyse elli liraya yaklaştı.   Bir kilo yem fiyatı bir kilo süt fiyatını aştı.

Büyük marketlerde süt ve süt ürünleri zamlanırken üreticiden alınan süt fiyatları 8 aydan bu yana neden yerinde sayıyor?

Süt fiyatları sabit olmasına rağmen yem fiyatları neden bu kadar yükseliyor. Sütten kazanamayan üreticilerimiz ineklerini kasaplık olarak satmak zorunda kalıyor. Hayvan pazarında ineklerin kasaplık olarak pazarlanmasını böylece hayvancılığa darbe vurulduğunu görmek kimseyi rahatsız etmiyor mu?

            Et fiyatlarının bu kadar yükselmesi kimin yararına oluyor. harç borç alınan ineklerin kasaplık olarak satılması sonucu üreticiler daha zor durumda kalmıyorlar mı?

Ben konunun uzmanı değilim. Sadece konu hakkında duyduklarımı özetliyorum. Hayvancılık konusu İl Genel meclisinde kişisel konuşmalarla veya birkaç üst düzey yöneticinin masa etrafında konuşmaları ile geçiştirilecek bir konu değildir.

            Bu konu ciddiye alınmalıdır. Şimdi öğreniyoruz ki et fiyatlarında denge sağlamak için et ithalatı yoluna gidilecekmiş. Bu da ne kadar çözüm olabilir. İç piyasa dengesizliği ithalat yoluyla karşılanması çözüm olabilir mi?

Çiftçilerimiz tarım ürünleri ile geçimini sağlayamıyor. Hayvancılık ile ayakta durmaya çalışıyor. O konuda da önüne engeller gelir üreticilerimiz zarar ederse durumları ne olacak. Çiftçilerin yaşam koşullarının bozulması sonunda esnafımızı da olumsuz etkiliyor.

            Hayvancılıkla ilgili tüm bu ve benzeri sorunlar dar kadrolarla değil tüm ilgili kuruluşların katılımı ile detaylı bir şekilde ele alınmalı hatta konu milletvekilleri kanalıyla Ankara’ya iletilmeli, her türlü çözüm yolları zorlanmalıdır. Bölgede hayvancılık biterse yeniden köylerden göç başlar, Edirne ekonomisi dibe vurur.    

 80 total views,  2 views today

Next Post

Emir; “olacak diyorsam o iş olur”

Gazetemizi ziyareti sırasında özel açıklama yapan AK Parti Edirne Milletvekili Şemsettin Emir çalışmaları hakkında bilgi verdi. Milletvekili adaylığımın açıklanmasından itibaren, sanki aday değil de milletvekili gibi ne yapılması gerekiyorsa onun gayreti içinde oldum. Daha sonra iki aylık seçim dönemi başladı. Bu süre zarfından da bana halkımızın ilettikleri her türde sıkıntıyı […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp