Demirkıran; “ siyasi partiler koalisyona alışmalı”

admin

Umre dönüşü gazetemize özel açıklama yapan S.P İl Başkanı Ali Erhan Demirkıran, Umrede olduğu sürede daha çok ibadetle meşgul olduğunu belirterek, Bu süre zarfında ülkenin gündemini fazla takip etmemesine rağmen geldiğimizde de aynı durumda olduğunu gördüğünü hükümetin bir türlü kurulamadığını kaydederek; “  Seçim sonuçları ortada partilerimizin aralarında uzlaşma kültürünü benimsemeleri gerekir.

Biz 1974 yılında hiç olmaz denilen CHP ile koalisyon ortaklığı yaptık. O dönemde toplumda büyük bir yumuşama dostluk havası oluşmuştu. Siyasi partilerin kutuplaşmalarına gerek yok. Mademki, iktidar olmak için mücadele veriyorlar, ona göre proje üretiyorlar, bunu diğer siyasi partilerin görüşü ile birleştirebilirler. Böylece koalisyon kurup milletin yararına işler yapabilirler.

ali demirkıran

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Şu andaki seçim sonuçları ülkede koalisyon yapılmasını gerektiriyor.  Bundan sonra yeni bir seçim yapılabilir. Fakat önemli olan sorunların çözüme kavuşturulması. Diyelim ki, o zaman da yine aynı tablo ortaya çıktı, o zaman ne olacak. Millet tek başına iktidar yaratmak zorunda mı? Milletimiz böyle uygun gördü. Böyle kontrollü bir hükümetin olması halkımızın lehinedir. Ülkemizde yapılan pek çok hizmetler koalisyon hükümetleri zamanında yapıldı.

Kıbrıs Harekâtı yine koalisyon hükümeti zamanında gerçekleşti. Biz Refah- Yol hükümeti zamanında da koalisyon ortağıydık. O zaman da ülkemizde çok yararlı hizmetle oldu. İlla tek başına iktidar diye bir zorunluluk olmamalı,  demokrasinin gereği de budur.

TEK BAŞINA İKTİDAR PEŞİNDE KOŞMAK İKTİDARI TIKAR

Tek başına iktidar peşinde koşmak ise, siyasetin önünü tıkamaktan başka bir işe yaramaz. Koalisyon hükümetlerinde tercihler önemli. Milletten yana mı tercih yapıyorsun, yoksa faizciden, rantiyeden yana mı, önemli olan budur. Bunda tek başına iktidar ve koalisyon olması değiştirmiyor. Biz Yunanistan ekonomisi kötü diyoruz. Fakat bizim durumumuz onlardan daha kötü. Ülkemizde devlet borçlu, şirketler, belediyeler borç batağında. Ülkemizde bu borçlanma sisteminin düzeltilmesi gerekir. İktidar kim olursa olsun, bunu yapmak zorundadır. Ülkemizde her şey borçla oluyor. Kolayca borç alma imkânı sağlanıyor.

Bakıyorsunuz bayram öncesi televizyonlarda insanlar borçlanmaya teşvik ediliyor. Bugün için en büyük sıkıntı borçlanmadan kaynaklanıyor.

YUNAN BAŞBAKANI OLUMLU MESAJ VERİYOR 

Bu sistem değişmeli siyasiler ilk olarak bunu çözüme kavuşturmalı. Bir diğer önemli konu ise, ülkede adalete güvenin sağlanması lazım. Yunanistan ekonomisi ortada. Yunan Başbakanı Kipras’tan Türkiye’ye çok sıcak mesajlar geldi. Yunan Başbakanı halkların arasında dostluğun gelişmesini söyledi. Biz de öyle düşünüyoruz. Birbirimize gidiş gelişlerimiz oluyor. Onlar bize biz onları giderek alışveriş yapıyoruz.

İki ülke arasında turizmle yararlı hizmetler olacağına inanıyoruz. Bu arada konsolosluklardan sevindirici haberler geliyor. Bunlar iki ülke açısından çok faydalı gelişmeler. Uzun süre bir arada yaşamış komşu ülkeler Yunanistan ve Bulgaristan ile daha yıkın olmamız lazım. İyi ilişkiler kurmamız gerekli. Dünyanın her yerinde ülkeler komşuları ile en iyi ticareti yapıyorlar. Biz niye aynı durumda olmayalım.

Yunan Başbakanı’nın iyi mesajları ilerde iyi ilişkilerin gelişmesine zemin hazırlayacağına inanıyorum.

ÇİFTÇİLER BORCU BORÇLA KAPATIYOR

Bölgemizde tarım kesiminin durumu da iyi değil çiftçilerimiz borçlu, ürünü ile borçlarını kapatamıyor. Bundan yararlanmak isteyen bankalar çiftçilerimizi borçlandırmak için özel işlem yapıyor. Nasıl borç verebiliriz diye çaba harcıyorlar. Kazanmadıktan sonra borçlar artıyor. Hükümetlerin bu durumda üreticilerin yanında olması gerekir. İnsanlarımız borcu borçla kapatmak istiyor. Böyle borçla borcu kapatmak mümkün değildir, bunun duvara çarpacağı belli. Yunanistan’daki halkın sıkıntılarına üzülüyoruz. Fakat bizim de onlardan farkımız yok.  Biz sadece borç erteliyoruz.

BANKALAR KREDİYİ ÜRETENE DEĞİL, TÜKETENE VERİYOR

Bugün bize borç verenler “ alacaklarımızı istiyoruz demiş olsa acaba ne duruma düşeriz. Durumumuz o zaman Yunanistan dan çok daha kötü  konuma geliriz. Bakıyoruz Yunan Bankalarının Türkiye dışında zarar ettiği söyleniyor. Türkiye’de ise bu ülkenin  bankası  rekor kırıyorlar, buna ne demeli?

Bizde bankalar üretene değil tüketene kredi veriyor. Onun sonucu da ortada. Bu yıl ülkemizde 600 bin kişinin icra takibinde olduğu söyleniyor. Bunlar sadece bu yılın bilançosu, bir önceki yıl icra takibinde olanların evleri arabaları satıldı. Yediemin parklarının durumu ortada. Ülke ekonomisinin ne durumda olduğunu siz düşünün” dedi.

 168 total views,  2 views today

Next Post

Edirnespor’un sağlık sponsoru Trakya Hastanesi

Geçen yıl da olduğu gibi bu sezon da Edirnesporun sağlık sponsorluğunu Özel Trakya Hastanesi üstlendi. Sponsorluk imza töreni Trakya Hastanesinde yapıldı. Buradaki Törene Trakya Hastanesi Sahibi Orhan Yazgan, Edirnespor Kulübü Başkanı Savaş Üner ve yönetim kurulu üyeleri, Vatandaş Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Emre Sedef katıldı.           […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp