Demokrasi’de dünyaya örnek olduk

admin

fikri_yalin_kose            Gazete sayfalarını çevirdiğinizde içiniz rahatlıyor. Her sayfasında insana huzur verecek çağdaş demokrasinin uygulandığı bir ülkede olması gereken haberlerle karşılaşıyorsunuz.

Gazete sayfalarında, televizyon ekranında  ne kadına taciz ve daha önceleri sık sık rastlanan kadın cinayetleri, ne  sokak ortasında insanların  katledilmesi, ne trafik terörü  ne de bölücü örgütlerin  eylemlerini göremiyorsunuz.

Gazete sayfalarını karıştırdığınızda birbirinden güzel haberlerle  içinize ferahlık geliyor, mutlu oluyorsunuz.

Daha önceki yıllarda  on binlerce öğretmenin atama beklemesi yerine bugün  ülkede öğretmen ihtiyacının olduğu haberleri yer alıyor.

Emekliler için yurt içi ve yurt dışı turlar düzenleniyor. Emekli olanlar aldıkları maaşları ile ailesi ile birlikte  bu turlara katılıp   lük otellerde kalabiliyor.  Çalışanlar  aldıkları  maaşları ile  rahatlıkla geçimlerini sağlayabiliyor. Hatta  birikim yapıyorlar.

Yoksulluk sınırı alınan ücretlerin çok altına düşmüş halkın “ aldığımız maaşla zorlukla  geçiniyoruz” yolundaki yakınmaları  son bulmuş.

Çiftçilerin ektiği ürünlerin taban fiyatlarını ürün etimi sırasından önceleri öğreniyor. Ona göre ekim dikim yapıyor. Ürün hasadında  “malımı satamama” diye bir sorun yaşamıyor, emeklerinin karşılığını fazlasıyla alıyor.

Tarlada ürün hasat dönemi başlaması ile birlikte “Çiftçinin Kara Gün Dostu” Toprak Mahsulleri Ofisi “ ürün alımında devreye girip üreticinin malının ucuza gitmesinin önüne geçiyor.

.

Halkımız  bütçeleri elvermediği için sadece tavuk eti ve ucuz yiyeceklerle  beslenmek zorunda kalmıyor .Çalışanlar ve emekliler aldığı maaşla  kasaplardan istediği  türde eti alabiliyor.

Velilerin okul eğitimleri konusunda endişeleri sona erdi.  Tüm okullar layık eğitim  verme yarışına girdiler, eğitimde  farklı uygulama son buldu. Bunun sonunda eğitimin her dalında  Türk okulları dünyanın eğitimde  gelişmiş ülkeleri ile yarışır duruma geldi.

Daha önceki yıllarda görülen basın kuruluşları arasındaki bölünmüşlük, taraflı yayın gerçekleri  saptırarak verilen haberlerin yerini  çağdaş demokratik ülkelerde olduğu gibi  objektif habercilik, hiçbir siyasi görüşe  yaranmak istemeyen haberlerle halkın basına duyduğu güven artmış durumda.

 

Çek senet ödemelerindeki gecikmeler ve bu konuda açılan davalar yok denecek kadar azaldı.

Hal böyle olunca  icra daireleri  birbiri ardına kapandı. Ülkede  büyüme hızı Avrupa ülkelerini geride bırakacak şekilde %10’u aştı. Daha önceki yıllarda  artış gösteren tarla satışları son buldu. Tarlaları satın alanlar tekrar köylülere satmak zorunda kaldılar.

Çiftçilere daha önceki yıllarda vaat edilip gerçekleşmeyen ucuz mazot dağıtımının gerçekleşmesiyle tarım kesimi derin bir nefes aldı.

Bunun sonucu  geçim zorluğundan köylerini  terk eden köylüler tekrar köylerine dönüşü hız kazandı köyler şenlendi köyleri terk edenler eski komşularına  kavuştu.

Parlamentoda daha önceki yıllarda olduğu gibi kısır çekişmelerin  yerini ülke menfaatinde konularda tüm partilerin ortak karar almasıyla  kavganın yerini dostluk  görüntüleri kapladı.

Yine daha önceki yıllarda olduğu gibi Türkiye’nin komşu ülkelerle olan sorunları gereksiz sürtüşmeleri son buldu. Bu ülkelerden ülkemize gelen turist sayısı rekor düzeyine ulaştı.

Ülkemiz sadece yaz aylarında değil her mevsim turist akınına uğrayacak konuma  geldi.

Avrupa’ya açılan kapı konumunda olan Edirne Türkiye’de en çok turist çeken il  haline  geldi. Bu orada daha önceleri bir iki milyon seviyesinde seyrederken turist  sayısı şimdi beş milyona yaklaştı. Turist sayısının artması ile birlikte esnaflarımızın yüzü güldü. Kapanan  işyerleri yerini  açılan yüzlerce işyeri aldı.

Edirne ülkenin en gözde kenti konumuna geldi. Sınır kapılarında giriş çıkışların kolaylaşmasıyla birlikte Edirne  gerçek bir Avrupa   kenti konumuna dönüştü.

Ülkemizde sandıklardan çıkan oyların sayımı konusunda hiçbir olumsuzluk yaşanmadı.  Oyların sayımı sırasında elektrik kesintisi ve oylara itiraz edebilecek bir durum yaşanmadı. Her parti seçimde aldığı oya rıza gösterdi. Gelir düzeyi düşük olan bölgelerde bazı siyasi partilerin halkın oyunu etkilemek amacı ile yapılan yardımları siyasilerin bu konudaki baskılarına halk itibar etmedi.

Halkın yoksulluğundan yararlanarak, oy kapma dönemi çok gerilerde kaldı  halk siyasilerin ucuz, gerçekleşmeyen vaatlerine  itibar etmez duruma geldi,

Avrupa Birliğine girme aşamasın gelinmesi nedeniyle, tüm siyasi partiler  kol kola girip bu sürece sağlıklı bir şekilde tamamlama yarışına girdi komşularımız ile ülkemiz arasında  hiçbir sorunumuz kalmadı.

Daha önceleri bazı sorunlar yaşadığımız Suriye ve diğer ülkeler ile yeniden barış ortamı sağladık. Suriye ve Irak’ta akrabaları olan aileler komşularına gider gibi, bu ülkelere giderek yakınları ile görüşme imkânına kavuştular.

Ülkemiz demokrasiyi en eksiksiz uygulayan ülke konumuna geldi. Bu başarısı nedeniyle dünyada itibarımız yükseldi. Ülke yönetimine talip olanlar mal beyanında bulunması nedeniyle hiçbir siyasi hakkında yolsuzluk ve ihaleye fesat karıştırma gibi şaibe altında olacak politikamız yok denecek kadar azaldı..

Bu tür suçlama ile karşılaşan siyasetçilerimiz ve devlet görevlilerimiz bunu onur meselesi yaparak, anında görevlerinden istifa ediyorlar.  Böyle suçlar nedeniyle partilerini zan altında bırakmıyorlar. Ayni şekilde mahalli yöneticiler de yapacakları icraatlarda hiçbir şaibeye yer vermeyecek, şekilde görevlerini yapıyorlar. Milletvekilleri gibi, mahalli yöneticilerimiz de en küçük bir suçlama anında görevlerinden ayrılarak, yargıda aklanmanın yolunu açıyorlar. Siyaset zenginleşme yeri değildir kuralı uygulamasına harfiyen uyan politikacılar ailelerinin de siyasetten yararlanıp zenginleşmelerine izin vermiyorlar.

Suçlanarak zan altında olanlar hakkında tarafsız yargı tarafından anında soruşturma açılıyorlar. Yargı karşısında hiç kimsenin ayrıcalığı yok. İsterse devletin en üst yöneticisi olsun her hangi bir yolsuzluk suçlaması anında yargı gereğini yapıyor.

Daha önceleri gündeme gelen Haberleşmede kısıtlama, basının taraflı davranması, fırsat eşitsizliği gibi kavramlar çok eski tarihlerde kaldı. İnsanlarımız göğsünü gere gere; “ Ben ülkemin tüm kurumlarının halka tarafsız davrandığına bağımsız olduğuna inanıyorum.”diyebiliyor. Böylece Avrupa Ülkelerine karşı örnek alınacak bir ülke oldu Türkiye…

Bu yazdıklarım özlem duyduğum uygulamalar. Ülkemizde görmeyi arzuladığımız dört gözle beklediğimiz demokratik kurallar. Tüm bunları “1 Nisan Şakası” olarak yazıyorum. Dilerim bu şaka bir gün gerçek hale gelir.

 87 total views,  2 views today

Next Post

Milli manevi değerlerimizi karalama kampanyasına dur de

Eğitim bir Sen Edirne Şube Başkanı   Erdinç Dalgıç,son günlerde ülkemizde yaşanan terör olaylarında hayatını kaybeden özellikle dün Diyarbakır’da ki hain saldırı sonucu şehit olan polislerimiz başta olmak üzere tüm şehirlerimizin Rabbim şahadetlerini kabul buyursun, rahmeti ile muamele eylesin,kederli ailelerine sabırlar versi” diye başladığı konuşmasında   daha sonra şunları kaydetti, “Türkiye’nin yakın […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp