Demokratik kuruluşların beklentisi ne

admin

fikri_yalin_kose            1 Kasımda yapılacak Milletvekili seçimlerinde bölgemizin demokratik kuruluşları ve sivil toplum örgütlerinin seçilecek parlamenterlerden acil olarak çözüme kavuşturulmasını istedikleri talepleri olmalıdır. Bugüne kadar böyle bir bölgenin en önemli sonunu niteliğinde olan bir talep dikkatimizi çekmedi.

Çoğu yerde olduğu gibi bölgemizin de en önemli sorunlarının başında işsizlik sorunu gelmektedir. Acil olarak bu soruna çözüm bulunmalı. Öteden beri gündeme gelen, herkesin gündeme getirdiği,  bölgemizin kalkınmasında dinamo  görevi yapacak çevreyi kirletmeyecek sanayi kuruluşlarını ne yazık ki belgemize çekemedik.

            Uzun  süre önce kurulan Organize Sanayi Bölgesi de  bugün için  istenilen düzeyde değil. Onun için yeni seçilecek parlamenterlerimizin ilk olarak çözmesi gereken,  ortaklaşa olarak gündeme getirecekleri en önemli  konu işsizlik sorununa çözmek olmalıdır. Turizm ile kalkınmalıyız bu konuda tüm imkanlarımız var diye çırpınıyoruz. Bu konuda da gözle görünen bir gelişme de yok. Aslında ülkenin en huzurlu kenti olan hiçbir  terör olaylarının gündeme gelmediği çağdaş insanların yaşadığı   bir tarihi kentte turizmden yararlanma imkanları bugünkünden çok daha üst düzeyde olmalıydı.

Bu konuda eksiklerimiz olduğu biliniyor. Yerli ve yabancı turistlerin ihtiyacına cevap verecek, hatta onları turistlik yörelerde gezdirip kentimizi tanıtabilecek yeterli  turist rehberlerimiz dahi yok.

Bu güzel kentin merkezi yerlerine Edirne’de turistlerin ilgi duyacağı  yerlerini gösteren afişler , ışıklı levhaların asılması o kadar zor mu?

            Kentimizi tanıtacak broşürlerin Edirne esnaflarına dağıtılarak gelen turistlere bunlardan  sunularak  Esnafların turizme katkısı  sağlanamaz mı?  Yine bazı illerde lokantaların yemek masalarında dahi o kentin güzelliklerini krokisini yansıtan plastik masa örtüleri  var. Bunlar masraflı olacak hizmetler değil. Edirne’yi birkaç kalem mal ile, Selimiye Camisi ve Ciğeri ile yeterince tanıtmamız mümkün değil. İlimizin  tanıtım ürünlerimizi daha çok  çeşitlendirmemiz gerekir.

Bu arada esnaflarımızın da sattıkları ürünlerini gelen turistlerin talepleri doğrultusunda düzenlemeleri  sadece   bilinen ürünlerle turist sayısını artırmak mümkün olmuyor.

Bunlardan daha da önemli olan. Edirne’de yaşayan herkes kendini  fahri bir turizm rehberi olarak görmeli gelen turistlere her türlü  yardımı sağlamada kusur etmemeli.

            Bazılarının yaptığı gibi turistlere yardım yerine gelen konuklara hakaret edenler onları yolunacak kaz gibi görme alışkanlığı  olanla hoş görülmemeli. Edirne’yi sevdirme, güzelliklerini sayma kentin güzelliklerinin reklamını yapma  yerine bu kenti yeren kimselerin olduğu biliniyor. Bunlar hiçbir zaman hoşgörü ile karşılanmamalı, görüldüğü anda uyarılmalı. Edirne Belediyesince yapılan esnaf eğitimlerinde gerçekten büyük mesafe alındı. Bunun sonucunda bakıyoruz, esnaflarımızın turistlere yaklaşımında çok olumlu gelişmeler var. Şoför esnaflarımız da turistlere gereken yardımı sağlıyorlar.

Bunlar sevindirici gelişmeler, bu konuda eksiklikler belirlenip kısa sürede  giderilmeli. Gerçekten Edirne gibi turizm potansiyeli yüksek olan bir il bu imkanlardan azami oranda yararlanmalı. Bu arada bakıyoruz, Selimiye önündeki kazı alanının bırakınız aylar sonra biteceğini belki de alanın yeniden  düzene girmesi yılları alabilir. Bir tarihi eserin yanında bir kazı alanı hiç de hoş görüntü değil.

Bunun için daha çabuklaştırıcı sonuç alıcı önlemler geliştirilmeli.

            Edirne’nin en önemli eksikliği bir ise kent meydanının bulunmaması. Bu konuda radikal önlemler alıp Edirne’de halkın yararlanacağı rahatlıkla gezip stres atabileceği  bir kent meydanının açılmasını sağlamak olmalıdır. Kentimizde  şu anda  mevcut küçük meydanlarla ve kentin tarihi dokusu etrafındaki harabe görüntülerle Edirne’de turist sayısını artıramayız.

Bu ve benzeri sorunlar, Edirne’de kurum ve kuruluşlar arasında uzlaşma sağlanarak, yeni dönemde parlamentoya girecek milletvekillerimizin önüne plan ve programlı bir şekilde sunulmalıdır. Ülkede işler plan ve program olmadan yürümüyor.

“Bana söz verdi yapacak” denilerek işlerin yapılması hizmet alınması  mümkün değildir. Planlı yaşamaya, tekliflerimizi ve yapılmasını istediğimiz işleri de bir plan çerçevesinde  sunmak zorundayız. Edirne’nin tanıtımı için sadece Balkan ülkelerinde tanıtım yaparak veya o ülkelerle sosyal ve kültürel ilişkiler geliştirerek sağlayamayız.

Çevremizdeki balkan ülkeleri ekonomik şartları sınırlı  çoğu yoksul ülkeler. Edirne’den tanıtım amacıyla yola çıkan heyetlerimiz doğuya hatta Arap ülkelerine Asya ülkelerine  kadar uzanmalı, oralarda da kentimizi tanıtma imkanı sağlamalı.

            Ülkemizin Güneydoğusuna terör olayları nedeniyle gelemeyen turistlerin bir bölümünü Edirne’ye gelmesini sağlamak mümkün olamaz mı? Bunlar düşünülmesi gereken imkânlar.

Bir de kendi mesleki sorunları için de bir yere seyahat yapan kurum ve kuruluş temsilcilerimiz gittikleri yerlerde Edirne’nin tanıtımını ön plana almalı gittikleri yerlere kentimizi tanıtan ürün ve broşürler götürmelidir.

 

ÖZLÜ SÖZLER

 Sevgide  güneş gibi ol.

 Dostluk ve kardeşlikte akarsu gibi ol

Hataları örtmede gece gibi ol.

 Tevazuda toprak gibi ol.

 Öfkede ölü gibi ol. Her ne olursan ol.

 Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol.

  1. MEVLANA 

ÖZLÜ  SÖZ   

Düşünmeden konuşmanın cezası, sonradan düşünmeye mahkum olmaktır.

 5 total views,  2 views today

Next Post

KURNAZ, “Yetiştirme yurdundaki kardeşlerimiz fırsatları değerlendirmeli”

Edirne Yetiştirme Yurdu Yetişenler Derneği Başkanı, işadamı Ali Kurnaz, Yetiştirme yurdunda kalan gençlerin çok iyi imkânlarla yaşadığını, bu fırsatı çok iyi değerlendirip vatana, millete faydalı birer insan olarak yetişmeleri için devletin büyük imkânlar sağladığını belirterek, “  Devletimizin kol kanat gerip bütün imkânları kullanılarak yetişen Yetiştirme Yurdu kardeşlerimizden yaşadıkları ortamda kurallara […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp