DERE KENARINDAKİ BARAKADA ÇİLELİ YAŞAM

admin

DSC_7560Adı Apti Yıldız. Bulgaristan Kırcaali doğumlu.66 yaşında1996 yılında Türkiye ye gelmiş. Kendi ifadesine göre Ziraat teknikeri. Bulgaristan’da çok çile çekmiş Todor Jivkov döneminde işkence görmüş  hapse atılmış, sonunda Bulgarlar tarafından sınır dışı edilmiş.

Çileli yaşamı ondan sonra başlamış.66 yaşında olmasına rağmen  yardım için kimseye mihnet etmemiş. Kentin dışında Ticaret Lisesi karşısında dere yatağına derme çatma kurduğu barakasında yaşıyor.

Bir kurumdan yardım aldığı yok. Bir kaç kez yardım için başvurmuş sonuç alamamış. Burada kedileri ve çevresinde diktiği ağaçları arasında ışıksız doğal ortamda insanlardan uzak yaşamını sürdürüyor.

Apti Yıldız konuşmasında Bulgaristan’da kaldığı sürede çok çile çektiğini Bulgarlar tarafından işkence gördüğünü söylüyor. Bakımsızlıktan ağzında dişleri dökülmüş.

Çok zor koşullarda yaşamasına karşın kimseden yardım talebinde bulunmak istemiyor.  Akrabalarının olduğunu onlara muhtaç olmak istemediğini söylüyor.Yaşama küsmüş doğa ile baş başa yaşamak istiyor. İnsan yaşamı için hiç uygun olmayan, hurdalarla kaplı barakasında kedileri ile yaşam savaşı veren bu yoksul insana bugüne kadar kimse yardım elini uzatmamış.

BAYRAĞIM HER ŞEYDEN ÖNEMLİ

Bir yardımsever vatandaş nüfus kağıdı çıkarmasına destek vermiş. Böylece sosyal yardım kurumlarından yardım almasının yolunu bulmak  istemiş.

Fakat bundan da sonuç alınamamış.Nereye başvurulsa eli boş dönülmüş. Apti Yıldız 13 yıldır böyle  dere kenarında konut alanlarından uzaktaki tarla kenarında  barakasında ömür tüketiyor.Barakasının yanında bir de  Türk Bayrağı asmış.Ben bayrağıma laf söyletmem diyor. Onun kıymetini ancak bizim gibi çile çekenler anlar diye bayrak sevgisini ifade ediyor.

DSC_7557

 129 total views,  2 views today

Next Post

EKOL HASTANESİ’NDE SPOR VE KÜLTÜR TURİZMİ BULUŞMASI

 Edirne  Gençlik  hizmetleri  Ve Spor  İl Müdürlüğü, Atletizm Federasyonu  Edirne Milli Takımlar Kampı Eğitim Merkezi  Müdürlüğü ile  Yunanistan  Ethnikosstivos Ulusal Atletizm komitesi Yunanistan Konsolosluğunun katılımı ile  Edirne Şükrapaşa Stadında Saat 12.00 de  sporcular, antrenörler ve İdareciler.Edirne  sporcuları ile  iki ülkenin dostluk buluşması gerçekleşti. Yunanistan’dan 80 sporcu  ile Edirne’den 40 sporcunun  […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp