Dermatolojide lazer tedavi

admin

Trakya Üniversitesi Hastanesi başhekimlik Toplantı Salonunda  yapılan basın toplantısında dermatolojide  lazer tedavi yöntemleri gündeme getirildi. Toplantıda konuşan Yrd. Doç. Dr Selma Korkmaz, Dermatoloji alanında son yıllarda kozmetolojik uygulamalar yaygın bir şekilde yapıldığı belirtilerek; “. Bu amaçla pek çok kozmetik uygulama yöntemlerinin yanı sıra lazer kullanımı da oldukça önem taşır. Dermatolojik olarak başlıca lazerler ; vasküler lezyonlar (şarap lekeleri, bacaktaki variköz damarlar,  hemanjiomlar, telenjiektaziler, anjiokeratom, piyojenik granülom), pigmente lezyonlar (çil, solar lentigo, melazma, epidermal nevüsler, becker nevüs, nevüs spilus, ota nevüs), dövmelerin çıkarılmasında, epilasyonda, skarların tedavisinde, tırnak mantarı tedavisi ve deri yenilenmesinde kullanılmaktadır. Ayrıca stria denilen deri çatlaklarında, akne, siğil gibi dermatolojik problemlerin tedavisinde de kullanılırlar. Bu amaçla çeşitli lazer tipleri mevcuttur. Lazerler dalga boylarına ve kullanım alanlarına göre sınıflandırılırlar.

Dermatolojide lazer tedavi (2)

 

 

 

 

 

 

 

Lazer tedavisinde, hastanın deri tipine ve hastalığına göre uygun dozun uygun sürede verilmesi ve tedavi aralıklarının belirlenmesi çok önemlidir. Her ne kadar güvenli ve iyi tolere edilebilir sistemler olsalar da, uygulama sonrası yan etkiler gelişebileceğinden bu konuda derinin yapısını bilen ve deneyimli hekimlerin lazeri uygulaması uygundur.  Lazer uygulaması profesyonel şekilde yürütülmeli, işlem öncesinde, uygulama esnasında ve sonrasında gerekli tüm önlemler alınmalıdır.

Trakya Üniversitesi  Deri ve Zührevi Hastalıklar Kliniğimizde Nd-YAG, IPL  ve fraksiyonel lazer bulunmaktadır ve Yrd. Doç. Dr. Selma Korkmaz kontrolünde yaklaşık iki aydır hizmet vermekteyiz. Bu lazerler ile kliniğimizde; vasküler lezyonlar (porto şarabı lekesi, telenjiektaziler, bacaktaki variköz damarlar, piyojenik granülom), pigmentasyon bozuklukları (deride güneşe bağlı renk koyulaşması, melazma ) akne ve akne skarları, stria denilen deride gelişen çatlaklar, deri yenilenmesi, tırnak mantarı tedavisi ve epilasyon işlemleri yapılmaktadır. Kliniğimizde ayrıca diğer kozmetik işlemler ilerleyen zamanda aktif olarak uygulamaya geçecektir.

Dermatolojide lazer tedavi (1)

 

 

 

 

 

 

 

Lazer tedavileri ile hipertrofik skar, keloid, hiperpigmentasyon, hipopigmentasyon, yanık, kalıcı yara izi,  allerjik reaksiyonlar , enfeksiyonlar gibi yan etkiler gözlenmektedir. Bu yan etkiler lazer konusunda deneyimli hekimler ile daha nadir görülmektedir ve olası komplikasyonlara daha bilinçli bir şekilde müdahale edilmektedir” dedi

 

 

 

 164 total views,  5 views today

Next Post

Dünya otizm farkındalık günü kutlandı

Otizm Farkındalık Günü nedeniyle yapılan etkinliklerde ilk olarak otistik öğrenciler tarafından yapılan eşyalar otistik çocuklara yardım amacıyla satışı yapıldı. Otistiği tanımlayan broşürler dağıtıldı.               Bir diğer etkinlikte ise 25 Kasım Stadından başlayarak Saraçlar Caddesindeki tören alanına kadar yürüyüş yapıldı. Bu yürüyüşe Edirne Belediye Başkanı […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp