Dernek çalışmaları sulandırılmamalı

admin

fikri_yalin_kose            Son yıllarda ülkemizde olduğu gibi ilimizde de her meslek dalında hizmet vermeye aday çok sayıda dernek kurulmağa başladı. Sokaklarda dernek tabelalarından geçilmiyor.

Tıpkı sendikalar ve odalarda olduğu gibi mevcut yönetimlerin çalışmalarını yeterli görmeyen veya konuya farklı yaklaşımı olanlar bir araya gelip başka isimle aynı alanda faaliyet gösterecek bir başka dernek kurabiliyor.

Örneğin engellilere hizmet gerçekten önemli ve kutsal bir hizmettir. Devletin ve mahalli idarelerin  de bu türde  çalışmalara büyük katkısı oluyor .

Edirne’de bu alanda faaliyet gösteren dernek sayısı her  geçen yıl artıyor. Bu arada işçi ve memur sendikalarında da durum farklı değil.

Aynı alanda faaliyet gösteren dernek bulunmasına karşın onunla yetinmeyip farklı dernek kuranlar, aslında çok bölünmenin güçsüzlük olduğunu bilmiyorlar mı?

Nitekim son yıllarda demokratik kitle örgütleri temsilcilerinin gittikçe güçsüzleşmesi aslında aynı alanda çok sayıda dernek ve sendikanın kurulmasından kaynaklanıyor. Böylece” Böl parçala yönet” uygulaması burada da kendini göstermiş oluyor.

Gerekli işlemleri yerine getirenler dernek kurabiliyor. Şartları uygun olanlar için bu konuda yasal kısıtlama yok.

Ülkemizde gerekli amaçları aşağı yukarı aynı olması temsil ettiği tabanının hakların ön planda tutması gereken bu derneklerin işlevlerin kendi programlarında yazılı konuları dikkate almadıkları yolunda başka amaçlar peşinde koştukları güven yitirdikleri yönünde yakınmalar var.

Dernekler sendikalar, odalar ülkemizde demokrasinin yaygınlaşması meslek kuruluşlarının veya bir amaç etrafında toplananlarını seslerini üst makamlara duyurmak ve onların haklarını korumak amacıyla kuruluyor.

Aslında esas amaçları bu olmalıdır. Bakıyoruz özellikle gündemde ve ilgi odağı olan bazı alanlarda kurulan dernekle birbiri ile dalaşır, ayni alanda hizmet etmeleri gerektiği halde ayrı kutupta faaliyet gösterebiliyorlar.

Hal böyle olunca faaliyette olan derneklerin halkın gözünde saygınlıkları azalıyor. Bu arada yararlı hizmet yapan dernekler de bu olumsuz kampanyadan etkileniyor.

ACABA DOĞRU MU YAPILIYOR

Edirne’de hipermarketlerin ve onların uzantılarının Edirne’de açılmasından birçok insanımız mutluluk duyuyor. Öyle ya binlerce ürünün satıldığı markete gireceğiniz zaman lüks otellerde olduğu gibi kapılar sizi içeri buyur edercesine otomatik olarak açılıyor.

Bazıları bunu kendilerine özel olarak yapılan bir jest olarak düşünebilir, ondan böbürlenir. İçeri girdiğinizde bol ışıklı vitrinlerde binlerce ürün adeta size beni de al diyor.

Bir de indirim yazılarak sözde indirim yapılmış gibi yüz yerine doksan dokuz fiyatı yazılan ürünler size çok cazip gelir. Maddi durumu çok iyi olanlar aldıkları ürünleri sepetlere doldurdukça siz de cebinizdeki imkânlar uygunsa veya kart kullanma imkânının varsa, “nasıl olsa buraya geldim burada alacağım her şey var ihtiyacımı buradan karşılayayım”  dersiniz.

Baktığımızda büyük marketler küçük işletmelere nazire yaparcasına okulların açılacağı zaman kırtasiye ürünlerini en görülecek yerde sergiler.

Bu işle geçimini sağlayan kırtasiye dükkânlarının bundan etkileneceğini hesap etmez. Sezon geçtikten sonra bakarsınız o ürünler vitrinlerden kalkmış, kırtasiye ihtiyacı olanlar yine ihmal ettikleri kırtasiyecilerin yolunu tutar.

Yine özel günlerde halk neyi talep ediyor. O dönemlerde de marketlerin vitrinleri o ürünlerle bezenir.

Yine bakarsınız Edirne’de semt pazarları olduğu günlerde marketler önlerine sergi açarak pazarda satılan ürünleri cazip fiyatlarla halka sunar.

Tüm bu uygulamalar kısa vadede bakıldığında çok yararlı hizmetler gibi görülebilir. Bir de kazandığı para karşılığı ödediği vergi ile ilin kalkınmasına katkı sağlayan küçük esnafların gözü ile bakıldığında marketlerin bu,  halkın gözlerini boyayan hizmetlerinin bir anlamda küçük esnafları yok etmeye yönelik olduğunu görürüz.

Bakıyoruz bir süre sonra kar edemeyen bazı marketler kapanıyor. Özellikle kentimizde bu hizmet alanı öyle duruma geldi ki,  bırakınız ana caddelerde sokak aralarına dahi marketlerin şubeleri açılmaya başladı.

Böyle bir uygulama diğer illerde var mıdır bilmiyoruz. Bu ilden aldıkları paraları vergi daireleri başka illerde olduğu için o illerin kalkınması için kullanan kentimize bir faydası bulunmayan bu marketler kanalıyla Edirnelilerin trilyonlarca liralık sıcak parası başka bölgelerin kalkınması devletten yüksek oranda yardım almasını sağlıyor.

Yüzünüze karşı otomatik olarak açılan kapılardan girerek büyük marketlerden alışveriş yapanlar “ Oh marketlerde her şeyi buluyorum. Bakkallar batacakmış küçük işletmeler kapanacakmış beni ilgilendirmez” demek, Bakkal Amcaların yok olmasına katkı sağlamak uzun vadeli düşünüldüğünde bu kente zarar verecek bir yaklaşımdır.

Yarın bakarsınız bu anlı şanlı marketler istedikleri oranda kazanç sağlamadıkları zaman anında kapanıp Edirne’yi terk ederler.

Onlar için peşin para geçerlidir bakkallardan olduğu marketlerden veresiye veya borçla alışveriş yapamazsınız almak istediğiniz ürünü paranız varsa alabilirsiniz.

Mahalle bakkallarını işletenler ise yeri geldiğinizde sizin ihtiyaçlarınıza ortak olur. Buna rağmen bazı vatandaşlar parası olduğunda marketlerden alışveriş yaparken parası tükendiğinde mahalle bakkalının yolunu tutuyor. Onlarda kapandıklarında acaba ne yapacaklar…

 42 total views,  2 views today

Next Post

İpsala'da saat kulesi ŞENTOP'un katılımıyla açıldı

              İpsala Belediyesi tarafından yaptırılan saat kulesi TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop’un katılımı ile açıldı. İpsala’ya Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin ile beraber gelen Şentop, İpsala Kaymakamı Eyyup Özdemir, İpsala Belediye Başkanı Mehmet Kerman, AK Parti İl Başkanı İlyas Akmeşe, AK […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp