DERS OLMALI

admin

Şehrimizin trafiğinin yoğun olduğu ana caddesinde yine bir ölümlü trafik kazası sonunda insanlarımız kan ve gözyaşına boğuldu.

Atatürk Bulvarında Yoldan karşıya geçerken hızla geçen aracın çarpması sonucunda trafik Kurbanı olan bayanın yerde yatan cesedini ve çarpma sonucunda çevreye yayılan elindeki yiyecekleri çevresindeki kan izleri gözümün önünden gitmiyor,

Direksiyona geçip “bu yollar benim” edasıyla hız sınırı tanımayan sorumsuz sürücüler. Bu kentte cirit atmamalı. Birilerinin bu hız tutkunlarına dur demeleri gerekir.

    Trafikte sıkı denetimlere aldırmayarak, kuralları hiçe sayan bazı sürücüler yaptıkları trafik suçları sonucu ufak cezalarla kurtulmamalı.  Bu trafik canavarlarının kazalar sonrası tekrar direksiyon başına geçmeleri yeni kazalara davetiye çıkarmaz mı?

19 yaşında gencin altına lüks araba verilmiş. Bu gençler aracına bindiğinde kendisini adeta yarış pistinde sanıp şehir merkezinde insan trafiğinin de yoğun olduğu yollarda aşırı hız yapıyorlar.  Böyle hız tutkusu olanların önüne geçilmeli.

     Edirne’mizde benzeri sebeplerden meydana gelen trafik kazalarına bundan önce de defalarca şahit olduk. Ailelerin evlerine ateş düştü. Bu yolda kazalar nedeniyle nice canlar gitti.

Son yıllarda yollarımız trafik akışı açısından elverişli duruma geldi.  Tüm bu olumlu görüntüye rağmen yollarda böyle hız sınırının zorlanmasına ne gerek var.

Acele giden ecele gider diye trafiği uyarıcı bir sözcük var.  Bu bazen de Acele gitmek isteyen sürücüler kendileri ecele gitmese de ecele sebep olarak insanlarımızın ocaklarının sönmesine neden olur.

Edirne’de Polis Teşkilatımızın kuruluş haftasının kutlandığı Emniyet yetkililerinin trafik kazalarının önlenmesi yolunda telkinlerinin olduğu, şehrin her yanında bu yönde uyarılarının olduğu bir kentin ana caddesinde böyle elim trafik kazası bir insanımızın yaşamının sona ermesine neden oldu.

     Evine gitmek için yoldan geçmek isteyen insanımızın yoldan geçen araç tarafından 40 metre sürüklenerek can vermesi herkese ders olmalı. Tüm sürücülerimiz şehir merkezlerinde araç sürmenin belli bir hız sınırının bulunduğunu unutmamalı.

Trafikte bu kurallara yeterince riayet edildiğini hiç kimse iddia edemez. Yetkililer belki de trafik akışı sağlansın diye araçların şehir merkezindeki hız limitini yeterince kontrol etmiyorlar olabilir.

     Kent içinde seyreden araçların önemli bölümü hız sınırını aştığını yol çevresinde araçların geçişini izleyen bir kimse rahatlıkla görebiliyor. Trafiğin bu kurallar belli bir deneyimler sonucu konuldu. Laf olsun diye getirilmedi.  Yetkililerimiz trafiğin diğer kuralları yanında yolda seyreden araçların hız sınırlarını da gündeme getirmeleri gerekmez mi?

Bu yollar kimsenin babasının malı değil, herkes belirlenen kurallara uymak zorunda. Bu sağlanmadığı takdirde bu ve benzeri trafik kazaları kaçınılmaz olur.

Bu arada yayalarımızın da caddelerde trafik kurallarına yeterince riayet ettiklerini söyleyemeyiz. Birkaç metre yakınında  yaya geçidi olmasına karşın yayaların geçişinin yasak olduğu yerden yaşamını riske atarak  yolun karşısına geçmek isteyen yayalar da en az sürücülerimiz kadar suçlu olmuyorlar mı ?

Sürücüler için geçerli olan trafik kuralları yayalarımız için de geçerlidir. Onlar da can ve mal emniyeti açısından bu kurallara uymak zorunda. Bu kuralları hiçe sayan yayalar için de cezaların gündeme geleceğini trafik yetkilileri ile yapılan radyo programında dile getirildi.  Gerek sürücüler gerekse yayalar için trafik kuralları olmazsa olmaz durumu gelmeli, kesintisiz olarak uygulanmalı.

Bu sağlanmadığı takdirde. Biz çok daha böyle üzüntü verici olaylara tanık oluruz. Özellikle Bir Dünya Kültür Mirası olacak bir kentte trafik kuralları çok daha önem arz ediyor. Bunlara kendimizi alıştırmalıyız. Bugüne kadar alınan mesafenin yeterli olduğunu söyleyemeyiz.

 169 total views,  2 views today

Next Post

Kutlu Doğum Haftası Nedeniyle Kermes Düzenlendi

14-20 Nisan tarihleri arasında kutlanan Kutlu Doğum Haftası nedeniyle Eski Cami önünde bir kermes ve kitap sergisi düzenlendi.  Anadolu Gençlik Derneğinin katkıları ile gerçekleşen kermeste Bayanların yaptıkları yiyecekler satışa sunuldu. Etkinlik nedeniyle konuşan İl Müftüsü Emrullah Üzüm, bu haftanın önemine ve kutsallığına değinerek şunları kaydetti” 1989 yılına kadar kutlu doğum […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp