DERSHANELER KALKSA NE OLUR!

admin

fikri_yalin_kose

Ülkemizde son günlerde medyanın ana gündem maddesi “ dershaneler” oldu. Sabah akşam günün her saatinde dershanelerin haberlerini dinlemekten bıktık usandık.Bu arada gündeme gelmesi gereken ana sorunlar çok önemli haberler bu suni gündem nedeniyle yine güme gitti. Halka yine “ cambaza bak” denilerek dikkati böyle konulara yöneltildi. Bakıyoruz dershaneler konusunda her kafadan bir ses çıkıyor. Bazıları dershaneler kaldırılacak diyor.Bazıları ise bir süre sonra dershanelerin özel okula dönüştürüleceği iddiasındalar. Bunlara benzer onlarca reçeteler havada uçuşuyor. Böyle hiç yoktan gündemde yokken dershane meselesi nereden çıktı?“Düğün değil bayram değil eniştem beni niye öptü” misali. Bu konu da damdan düşer gibi, birden bire gündeme oturdu. Bu gelişmeler karşısında adama sormazlar mı? Dershaneler bugünün konusu değil yıllardan bu yana var. Ülkemizde eğitimde yaşanan açmaz ve ihtiyaç nedeniyle dershaneler gündeme geldi ve dershane sahipleri bu kurumları faaliyete geçirdi.O zaman bunlara kemse sesini çıkarmadı. Hatta “çok iyi oldu eğitime katkı yapıyor” diye alkışlayıp destekleyenler de oldu. Sanırım bunların başında bugün dershanelere karşı çıkanlar da vardı. Daha sonraki yıllardan Bugüne kadar da kimse dershanelerden şikâyetçi olmadı.

İnsanlarımız okula gönderdikleri evlatlarının başarısı istikbali için dershanelere gönderiyor. Milli eğitimde uygulanan eğitim yeterli olsa dershanelere hiç gerek kalmazdı. İnsanlar hiç yoktan masrafa girmezlerdi. Milli eğitimin okul saralarında sınavlarda başarı şansının zor olduğuna inanan aileler zorunlu olarak çocuklarını dershanelere gönderiyor.

Bunun sonucu evlatlarımız okul ile dershaneler arasında adeta mekik dokuyor.

Gençlerimiz bu gel git arasında koşuştururken çocukluk yaşlarını bilmiyor, oyun dahi oynamaya vakit bulamıyorlar.

Çarpık eğitim sistemi gençlerimize en güzel çağını yaşamalarını engelliyor. Farz edelim, karar çıktı dershaneleri kapattınız diyelim. Bu iş orada bitecek mi? Her şey yoluna girecek eğitim düzelecek mi? Buna kimi inandırırsınız.

Dünyadaki eğitimin başarı düzeyine bakalım. Uzak doğu ülkeleri başarıda ilk sırada yer alırken bizim ülkemiz AB ülkelerinden sonuncu dünya sıralamasında 40. Sıralarda yer bulabiliyor.Aslında çözümlenmesi gereken sorun bu. Dershanelerde çalışan öğretmenler ve o kurumlarda görev yapanlar ne olacak çözüm olacak mı, Hiç sanmıyorum.

Milli eğitimde eğitim öğretim sistemi böyle yazboz tahtasına döndüğü, kısa sürede bakan değiştirilip her milli eğitim bakanı kendine göre sistem eğitim sistemi uyguladığı sürece dershaneler var olacaktır.

Yasal olarak kapatılmış olsa dahi, illegal yoldan merdiven altında ve evlerde dershane benzeri faaliyetler devam edecektir.

Ondan kimsenin endişesi olmasın.”Dershane kapandı ben okullarda verilen eğitimi yeterli buluyorum ne olacaksa olsun” diye çocukların geleceğini riske atacak aile olacağını sanmıyorum.

Özellikle Edirne’den böyle bir karar bekleyenler yanılıyorlar. Kültür seviyesinin yüksek olduğu bir ilde herkes evladının iyi eğitim görmesini isteyecektir.

Boğazından kısarak okul dışında ders almanın yollarını bulacaktır.

Bu arada dershane meselesinin çözümünde bir de özel okul sevdalıları var. Dershanelerde az ücret ödeyerek çocuklarınıza ders aldırabilirsiniz.

Özel okullar için böyle bir imkân yok. Özel sermaye kanalı ile açılan okullar varlığını sürdürebilmek için zorunlu olarak ücret alacaktır. Bu ücret dar gelirlilerin altından kalkabileceği bir ücret değil.

Peki, bu imkândan da yoksun kalan veliler eğitimde bu açmaz sürdüğü müddetçe ne yapacaklar. Bakıyoruz bunu hesap eden yok.

Gönül isterdi ki, eğitim kurumlarımız böyle kısır siyasi çekişmelerin içine çekilmesin. Herkes kendi görevi sınırları içinde kalsın.

Dershane tartışmalarının seyrine baktığımızda milli eğitim sınırlarını aşan Amerika’ya kadar uzanan rota izlediğini görüyoruz.

Kısaca dershane sorunu tüm boyutları ile siyasi yapıya bürünmüş görüntüsü veriyor. Geleceğimizi yakından ilgilendiren bir konunun politik malzeme olması üzüntü verici olmuyor mu?

Milli Eğitim Bakanlığı Bakanlıklar arasında en önemli olması gereken bir bakanlıktır, dünyanın her bölgesinde böyledir. Bu bakanlığın denetimi altında geleceğimizin kuşakları ülkeyi yönetecek kadrolar yetişmektedir. Çok çok hassa olan bir konu böyle siyasi dalaverelere malzeme yapılmamalı. Yapılırsa gençlerimize yazık eder onların gençlerini karartırız.

 110 total views,  2 views today

Next Post

Özel Trakya Hastanesi Başhekimi Bülent Havza; “SAĞLIK HİZMETİ ZAMLANMADI”

EDİRNE AJANS HABER MERKEZİ / 214 24 04 / edirneajans@hotmail.com Özel Trakya Hastanesi Başhekimi Bülent Havza, özel hastanelerde uygulanmaya başlayan ‘avuç tanıma sistemiyle’ ilgili yanlış anlamalar olduğunu belirterek, “1 Aralık’tan sonra sisteme kayıtlı olmayan vatandaşların sağlık hizmeti alamayacağı konusu kamuoyunda yanlış algılandı. Özel hastanelere gelen vatandaşlarımız sadece 4-5 saniyelik bir […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp