DERSHANELER KAPANSA NE OLUR?

admin

Özel dershanelerin kapatılması bir kez daha gündemde.

fikri_yalin_kose

Bu nedenle öğrencilerin, velilerin öğretmenlerin Dershane sahiplerinin burada çalışanların kafaları karmakarışık, gelecek endişesindeler.

Ülkemizde faaliyet gösteren binlerce dershaneler kapandı diyelim. Ne olacak eğitimin sorunu çözümlenecek mi? O eksikliği dershanelerin yaptığı hizmeti nasıl gidereceksiniz. Türkiye’de eğitim sistemi ortada. Velisi şikayetçi öğretmeni öğrencisi şikayetçi,hatta milli eğitimde görevli olanlar daha şikayetçi. Bugüne kadar en çok değişiklik yapılan bakanların başında Milli Eğitim Bakanlığı geliyor.

Her bakanlık değiştirildiğinde eğitim sisteminde farklı uygulamaya gidiliyor. Daha önceleri 4+4+4 sistemi, kılık kıyafet değişimi dendi gelinen nokta ortada.

Eğitim sistemimizle adeta “kredi fare ile oynar” gibi oynanıyor. Sistem bir türlü rayına oturtulamıyor. Bunun sonucunda talep üzerine dershaneler gündeme geldi. Eğitim sisteminde çarpıklık başarısızlık olmasaydı bugün dershaneler gündeme taşınabilir ilgi görür müydü?

Eğitimde herhangi bir düzelme iyileşme görünmemesine karşın dershanelerin kaldırılması gündeme gelirse. Bu eksiklik yasa dışı yollardan karşılanma yoluna gidilecek. Bir ihtimal de, dershanelerin özel okula dönüşeceği söyleniyor.

Fiziki olarak bu imkânı olan kaç dershanemiz var. Bunun da gerçekleşmesi mümkün olmayacağına göre başka hesaplan mı gündeme gelecek?

Aslında eğitim sistemimizle bu kadar oynanmamalı. Geleceğimizin güvencesi olan gençlerimizi el üzerinde tutmalı onlara en iyi eğitim görme imkânı sağlamamız gerektiği halde.

“Kobay gibi” kullanılmaları deneme tahtası yapılması ile kendi geleceğimize darbe vurmuş olmuyor muyuz? Edirne’deki dershane yetkilileri de Türkiye’nin dört bir yöresinde olduğu gibi basın toplantısı ile konuyu bir kez daha gündeme taşıdılar. Açık açık sorunlarını ve dershanelerin kapatılması ile eğitimde yaşanacak sıkıntıları kamuoyuna duyurdular.

Basın toplantısında anlatıldığı kadarıyla sıkıntı ciddi. Dar imkânlarla kurulan dershanelerin eğitime katkıları inkar edilemez. Özel okullara dahi giden öğrenciler dershaneye gitme eksiklerini tamamlama gereğini duyuyorsa. Bu kararı alacaklar bir kez daha düşünmeleri gerekir.

Eğitimde” ben yaptım oldu” denilen kararlarla iş yürümüyor. Yürümediğini bugüne kadar defalarca gördük. Türk eğitim sistemi ne zaman rayına oturacak, eğitimde rahatlık gelecek. Sadece derslik yaparak kitap dağıtılarak, bilgisayar alarak bu sorun çözümlenmiyor.

Yıllar önce Köy Enstitüleri kıt imkânlara güç koşullarda gerçekleşen eğitim olmasına karşın eğitimimizde çok yararlı oldu, bir döneme damgasını vurdu.

Bunu kimse inkâr edemez. Eğitimimizde o dönemde yetişenlerden şu anda dahi yararlanıyoruz.

Ondan sonra ne oldu da bu duruma geldik. O dönemde dershane diye bir uygulama yoktu. Eğitim sisteminde böyle bir ihtiyaca gerek duyulmuyordu. Eğitimde fırsat eşitliği sağlama çabası vardı. Bu nasıl başarıldı bu sistemden neden vazgeçildi. Güney Amerika ülkeleri bizim dışladığımız bu eğitim sisteminden yararlanmasını bildiler. Bu enine boyuna sorgulanmalıdır. Sadece öğretmen yetiştiren o müfredata göre eğitim gören okullarımız vardı. Şimdi o okullara gerek duyulmuyor. Öğretmenlik sıradan bir meslek haline getirilmek isteniyor. Eğitimde öğretmen açığı olduğu söyleniyor. On binlerce öğretmen okulu çıkışlı olmasına karşın bu eksiklik başka kanallardan doldurulmak isteniyor. Bu mantıkla Çocuklarımızın, kısaca ülkemizin geleceği ile oynamak kimsenin hakkı ve haddi olmamalı. Bir de unutulan bir konu gözden kaçırılmak isteniyor. Bu dershaneler için yatırım yapılıyor. Dershanelerde çalışan on binlerce öğretmen ve çalışan var. Bunların da ekmeği ile oynamak eğitimin işsizler ordusuna yenileri eklemek hangi mantığın ürünü acaba…

 

 101 total views,  2 views today

Next Post

Dershaneler platformu basın toplantısı düzenledi

EDİRNE AJANS HABER MERKEZİ / 214 24 04 / edirneajans@hotmail.com Edirne’de Faaliyet Gösteren Dershaneler Platformu yetkileri basın toplantısı düzenleyerek dershanelerin kapatılması ile ilgili sorunları gündeme taşıdı. Yapılan ortak açıklamada dershanelerin kapatılmasının eğitimin sorunlarını daha da arttıracağı uyarısında bulunuldu. Edirne’de faaliyetini sürdüren Anafen, Bilgi, Boyut, Fem, Fen, Final ve odak Dershaneleri […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp