Destek yerine köstek olanlar var

admin

fikri_yalin_koseBugünlerin en önemli gündem maddeleri siyasilerin seçim çalışmalarından oluşuyor. Parlamento adayları bir gittikleri yere bir daha giderek, oylarını arttırma, Meclise kapağı atma peşindeler. Partiler bilinen vaatlerini halka, yılmadan usanmadan duyurmak oylarını almak istiyorlar. Vatandaşların defalarca dinlediği sözleri bir kez daha gündeme getiriyorlar.

Bu seçimde dikkati çeken bir durum ise, milletvekili belirlenmesinde partililer arasında ikilik yaratılması sonucunda bazı parti yöneticileri ve onları destekleyenler seçim çalışmalarına aktif olarak katılmıyor. Bunu Ana Muhalefet Partisi CHP ile AKP’de açıkça görebiliyoruz.

“Genel Merkezlerinin tüm parti örgütleri meclis üyeleri ve Belediye Başkanları bu seçim çalışmalarında aktif olarak görev alacak” uyarılarına rağmen ne yazık ki bu yeterince sağlanmıyor.

Her iki partinin milletvekili adayları yanlarında, kendilerine destek veren, gece gündüz çalışan az sayıda partili ile seçim çalışmalarını sürdürüyorlar. Bazı partililer ve daha önce milletvekili adayı olup adaylığı kazanamayanların tamamına  yakın bölümü ise seçim çalışmalarından tamamen kopmuş vaziyette.

Belediye başkanları da bu yarışta aktif olarak görev almıyor. Ankara Belediye Başkanı Melih Gökçek televizyonunda her akşam siyasi propaganda yaptığı halde Sosyal Demokrat belediye başkanlarının seçim çalışmalarında yeterince yer almadıklarını partililer açıkça itiraf ediyorlar “Armut Piş Ağzıma Düş” mantığı ile seçim kazanılmaz. Özellikle halka parmak işareti yapılarak hiç kazanılmaz.

Edirne gibi üç milletvekili çıkacak bir ilde milletvekili hesaplamasına göre işleri oldukça zor. Sen kulağının üzerine yatıp “nasıl olsa halk bize oy verir” diye beklentin olursa havanı alırsın.

Halka gösterdiğin o parmak sayısı azalır. Tek parmakla yetinirsin. Parti Genel Merkezleri bu dönemlerde kalıcı kadrolarını belirlemeli.

Kendileri olduğu zaman partiye hizmet edip böyle dönemlerde küsüp kenara çekilenler gerekçesi ne olursa olsun o partinin güven duyulacak kadrosu olabilir mi?

Aynı şekilde iktidar partisinde de böyle küskünler grubu oluştu. Bazı milletvekili aday adayları ve onu destekleyenler Milletvekili adaylarının çalışmalarına katılmıyorlar.

“Genel Merkez mademki, aday adayı olanları yok sayıp bizlerle aday adayı olmayan birine bu görevi verdi. O zaman kendi başına çalışsın” mantığında olanlar da aslında kendi partilerine büyük zarar veriyorlar.

Maalesef siyasi partilerimizde “ Ben yoksam siyasi çalışmalarda da yoğum” mantığı geçerli Edirne’de en iddialı durumda olan iktidar ve ana muhalefet partisi bu seçimde istediği sonuca ulaşamazsa bunun belediye başkanları da dâhil tüm parti örgütlerine faturası çıkarılır.

Bu arada MHP’nin seçim çalışmalarında daha aktif olduğunu, Türkiye genelinde yükseleceği söylenen oy oranını Edirne’de de sürdürebileceği beklentileri var.

İktidar partisi ve ana muhalefet içindeki küskünlerin seçim çalışmalarında yer almamaları bir anlamda  MHP’nin ekmeğine yağ sürebilir. Aslına bakılırsa seçim son bir haftada netlik kazanır.

Ülkemizde ve bölgemizde var olan ve seçim sonucuna etkileyen her dönemde menfaate göre yön değiştiren yüzer gezer oylar kimin saflarında yer alırsa, o parti  bu yarışta daha başarılı olur. Onu da bekleyip göreceğiz. Şunun şurasında seçime bir aydan az süre kaldı.

KUMLARIN TEMİZLENMESİ İÇİN ÖDENEK YOKMUŞ

Meriç nehrinin kenarında sel suları nedeniyle kumlarla kaplanan ova topraklarında yüzlerce dönüm arazi kumlarla kaplı.  Tarlaları kaplayan ve rüzgâr etkisiyle çevreye yayılan kumların temizlenmesi için ödenek gelmesi bekleniyormuş.

Tarımla uğraşanlar bilirler. Tarlalarda biriken kum öbekleri bu günlerde temizlenmez tarlalar ekilir duruma gelmezse o yerlere ekim dikim yapılamaz, sezon bitiyor.

Buralarda biriken kumların para edip etmeyeceğinden çok, halkın tarlalarının kumlardan arındırılması gerekir. Bu sağlanmadığı takdirde tarla sahipleri büyük zarar göreceği gibi, ülke ekonomisi de çok zarar görecektir. Tarlalarda kumları temizlemek için ödenek bulunamıyorsa vay halimize!

 

ÖZLÜ SÖZLER

Senden soruluncaya kadar susmak, Susturuluncaya kadar konuşmaktan daha hayırlıdır.

H.ALİ

En büyük huzur, huzur bozanlardan uzak durmaktır.

 136 total views,  2 views today

Next Post

Özgecan’ın adı kadın lokalinde yaşayacak

Mersin’in Tarsus ilçesinde 11 Şubat 2015 tarihinde bir minibüste cinayete kurban giden Özgecan Aslan’ın adı Edirne’de bir kadın lokalinde yaşayacak. Edirne Belediye Başkanlığı tarafından Zübeyde Hanım Lokali’nden sonra Edirne’de ikincisi açılan Özgecan Aslan Kadın Lokali’nin açılışına Belediye Başkanı Recep Gürkan, CHP Edirne 3. Sıra Adayı Gürkan Güneser ve çok sayıda […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp