DEVA PARTİSİ İL BAŞKANI DR.KEREM ARDA GERÇEK TV’DE GÜNDEMİ DEĞERLENDİRDİ

admin

Türkiye’nin en çok izlenen kanalı GERÇEK TV’de yayınlanan ve Ünlü Gazeteci Ali Tarakçı’nın sunduğu “GERÇEK BAKIŞ” programına konuk olan DEVA Partisi Edirne İl Başkanı Dr. Kerem Arda bu kışın çok sert geçeceğine dikkat çekerek, “Geçtiğimiz kış ta sert geçti. Ama Özellikle Bu kış AK Parti için de çok daha sert geçecek. Çünkü gerek enflasyon oranları, gerek hayat pahalılığı, gerek doğalgaz ve enerjideki zamlar sebebiyle bu kış sert bir kış olacak. Bu kışın daha sert olması için de sağ olsunlar gerek ekonomi kurmaylarımız ve Merkez Bankası da gerekli çalışmaları bununla alakalalı olarak yapıyorlar. “Merkez Bankası Görevini yapmak zorunda ve fiyat istikrarını korumak zorundadır. Merkez Bankasının görev yapmadığı bir ülkede Döviz kurunun ve enflasyonun nereye gideceğini kimse bilemez. Bakın, % 20 enflasyon olan bir ülkede % 16 ile kimse parasını bir yere emanet etmez” dedi.

Türk Ekonomisi ve Türk insanının her şeye hazırlıklı olmasını söylüyorum”

Büyük bir ilgiyle izlenen programda ekonominin genel fotoğrafına değinen Dr. Arda; “Biliyorsunuz Merkez Bankası geçtiğimiz haftalarda 200 baz faizlik bir indirime gitti. O günden bu yana da Türkiye’de döviz kurunun ciddi bir atak yaptığına şahit olduk. Geçtiğimiz Çarşamba günü de TUİK’in hazırladığı enflasyon rakamları açıklandı. Bugün Türkiye’de faiz oranlarını, döviz kurlarını ve enflasyon oranlarını konuşmuyoruz. Türk Ekonomisi ve Türk İnsanın her an her şeye hazırlıklı olması gerektiğini düşünüyorum. Bakın bunu çok basit ve çok açık bir ekonomik teorisiyle hemen açıklayalım. Merkez Bankası’nın normalde görevi fiyat istikrarını her yerden bağımsız olarak korumaktır. Bugün geldiğimiz noktada da, Bizim Merkez Bankamızın bundan vazgeçtiğini görebiliyoruz. Kısacası Merkez Bankası görevi yapmaktan vazgeçtiğini söylüyor. Tabi bunun olduğu bir ortamda biz her şeyin olabileceğini görüyoruz. Ben bunu vahim bir hata olarak görüyorum.” dedi.

“TÜRKİYE’DE MERKEZ BANKASI YERİNE TUİK ENFLASYONLA MÜCADELE EDİYOR”

Dünyanın gelişmiş ve gelişmemiş bütün ülkelerinde ki Merkez Bankalarının enflasyonla mücadele ettiğine vurgu yapan Dr. Arda; “Bizim Merkez Bankamız enflasyonla mücadele etmeyi bir kenara koydu, Sanıyorum bu rolü TUİK aldı. Bizde de enflasyonla TUİK mücadele ediyor. Bakın geçen sene faizlerin indirildiği bir dönem olmuştu ve piyasaya para pompalandı. Hatırlarsanız 128 Milyar Dolar civarı rezervlerin tüketildiği bir dönemde döviz belli bir oranda sabit tutuldu. Elimizdeki rezerv tüketildiği andan itibaren yine biz Türkiye olarak fasit dairenin içine girmiş bulundu. Yani Merkez Bankasının “artık bu kadar da olmaz, buna Merkez Bankası müdahale eder” dedirtmediği bir noktada bir ekonomide artık o dakikadan sonra her şey serbesttir. Merkez bankasının bu gücü tekrar tesis edilmek zorunda. Aksi taktirde bu şekilde bizim döviz kurumuz yükselmeye devam edecek. Eğer bir seçim kararı alınmaz ise 6 ay içerisinde Merkez Bankasının tekrar faiz arttırmak zorunda kalacağını düşünüyorum.” dedi.

Faizi indirmenin bir siyasal iktidar için neden önemli olduğu konusuna da değinen Arda; “Bu konuya siyasi açıdan yaklaşırsak Evet düşük faiz iyidir. Makul faiz oranları bir ekonomi için her zaman iyidir. Bakın Bugün TUİK’in açıkladığı faiz oranı %20, Merkez Bankasının politika faizi % 16. Yanı bu şu demektir; “Türkiye Cumhuriyeti Bankaları şu anda -4 negatif faiz veriyor. Bu zararı da millet ve Türk ekonomisi karşılıyor.” dedi.

“TÜRKİYE’DE FİNANSAL SİSTEM MÜDAHALE ALTINDADIR”

2016 yılından itibaren Türkiye’de finansal sistemin bir müdahale altında olduğuna dikkat çeken Dr. Arda; “O Yüzden de Ne Bankacılık sistemi, Ne Merkez Bankası ne de Türkiye ekonomisi artık çok rasyonel bir akıl ve rasyonel fikirlerle yönetilmiyor.

DÖVİZ Mİ ARTIYOR YOKSA TL YERİNDE Mİ SAYIYOR

Program boyunca ekonomiye dair önemli açıklamalar yapan Dr. Arda; “Türkiye Merkez Bankası sürekli Doktrin değiştiriyor. Mesela Yeni Merkez Bankası Başkanımız Şahap Kavcıoğlu Nisan ayından bu yana sadece enflasyon hedeflerinde 3 tane hedef değiştirdi. Bakın önce Manşet enflasyon oluşturuldu, ondanda vazgeçildi sonra çekirdek enflasyon diye bir kavram yaratıldı. En son geldiğimiz noktada bundan da vazgeçildi ve dedi ki biz cari dengeyi gözeteceğiz. Yani diyorlar ki; “Biz kurla mücadele etmeyeceğiz. Kur yukarı gidecek. Kur yukarı gidince ihracat yukarı gidecek. Doğal olarak ta ithalat azalacak ve bu şekilde bu cari açığı kapatacağız. Bunun sonunda da döviz bozulacak ve düşecek.” Bakın bu 5 ayda böyle doktrin değişimleri yaşandı. Ben bununla ilgili Dünyanın hiç bir yerinde böyle bir ekonomi teorisi görmedim.” dedi.

2022 yılında yeniden derleme oranının (Vergiler, harçlar, Trafik Cezaları vb.) %36.20 olarak açıklandığına dikkat çeken Arda; ” %19,89 enflasyonun olduğu bir noktada neden neredeyse vatandaşa 2 katı bir zam yapılıyor. Maliyenin enflasyonu TUİK’in belirlediği enflasyonun iki katı. İkisi de Türkiye Cumhuriyeti’nin kurumudur. Bu kadar basit. Ben genel anlamda hem insanların hem de devletlerin mevcut imkanlara göre hareket etmelerinden yanayım.” dedi.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı kerem-arda-1.jpg

VATANDAŞIN EKONOMİYE BAKIŞI NASIL?

DEVA PARTİSİ Edirne İl Başkanı olarak siyasi bir yanı da olduğunu hatırlatan Dr. Arda; “Ben mahalle mahalle, köy köy her yeri dolaşıyorum. Bizim seçim bölgelerimizde AK Partiye bir ilgi kalmadı. Sadık önlerine geldiğinde gerekeni yapacaklarını söylüyorlar. Biz yeni bir partiyiz. Kurulduğumuz gün Covid vakası patladı. Haziran ayından itibaren sahalardayız. Ben Türkiye’nin bir çok yerine gittim. Genel Başkanımızın çok ciddi bir iradesi ve itibarı var. Ali beyin dürüstlüğü ve ekonomik başarısını insanlar unutmamış. ORC’nin yaptığı ankete göre oy oranlarımız artıyor. Bugün baktığımızda 2020 yılına göre daha iyiyiz. Bakın Türkiye’nin bir sistem sorunu var, Basın özgürlüğü sorunu var, demokrasi sorunu var. Türkiye’nin bir çok sorunu var. Türkiye’nin bu sorunlarının çok daha yukarıdan başlayarak çözülmesi lazım.

AÇLIK SINIRI 3.800 TL, YOKSULLUK SINIRI 11 BİN TL…

Asgari ücrete ciddi anlamada bir zam yapılması gerektiğini ve bunu desteklediklerini ifade eden Dr. Arda; “İnsanların alım gücünün düzeltilmesi lazım. Bakın bugün, 3.800 TL 4 kişilik bir aile için açlık sınırıdır. Yoksulluk sınırı 11 bin TL’dir. Bir insanın kendisine araba alması, Bir insanın karı-koca yıllarca çalışıp bir evde oturabilmesi, artık bunlar lüks değil, bunlar varlık değil. Bugün baktığınızda
30 bin TL’ye araba var.” dedi.

“Demokrasi yeniden Tesis edilmeli.”

İktidarın seçim ekonomisi çalışmalarına da değinen Dr. Arda; “Bakın EYT, 3600 ek gösterge, Asgari ücret zammı. Açıkçası ben bunların kaynağını görmüyorum. 2022 yılı bütçesinde de bunların olmadığını çok açık görebiliyoruz. Bunu yapabilmek için tek yol yeniden karşılıksız para basmaktır. Karşılıksız para bastığınız andan itibaren de döviz kuru yeniden yukarı gider ve enflasyon da artar. Bu fasit daireden, bu çıkmazdan Türkiye’nin çıkmak gibi bir şansı yoktur.

Bu süreçten çıkmak için acı reçetelerin ve acı bedellerin ödenmesi gerekecek. Genel Başkanımız Ali beyin de dediği gibi Öncelikle
-Demokrasi yeniden tesis edilecek.
-Bu çalışmayan ucube başkanlık sisteminden Türkiye kurtulacak.
-Güçler ayrılığı yeniden oluşturulacak. T.B.M.M. ayağa kaldırılacak.
-Basın özgürlüğü
-Tüm Kurumların özerkliği ve bağımsızlığı
-Adalet (En önemlisi)
Bütün bunları yaptıktan sonra, bugün inandırıcı bile olsalar, mesela Merkez Bankası başkanı çıkıp; “Biz bu işi yapacağız, Bedeli ne olursa olsun ödeyeceğiz, ama bunu sizi boğmadan yapacağız.” dese çok hızlı bir şekilde iyileşmenin hissedileceğine inanıyorum.” dedi.

 697 total views,  10 views today

Next Post

Edirneli DEVA'cılar, duyarlılık için pedal çevirdi!

DEVA Partisi Genel Merkezi tarafından Türkiye’nin 81 ilinde eş zamanlı olarak gerçekleşen “DEVA BİSİKLETTE” mottosuyla gerçekleşen etkinlikte Edirneli DEVA’cılar bisikletleriyle Tunca Köprüsü girişinde bir araya geldi. Türkiye’de son günlerde akaryakıta gelen fahiş zamlara dur demek ve bisiklet sporunu teşvik etmek için bisikletleriyle birlikte pedal çeviren Edirneli DEVA’cıların etkinliği Karaağaç semtinin […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp