Devecihan’da Ebru kursu açılacak

admin

Devecihan’da Dünya Mirası Olan Ebru Kursu Açılacak. Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’ne Türkiye kültürel Mirası olarak kaydedilen Ebru sanatı için Devecihan Kültür Merkezinde kurs açılacak. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından Devecihan Kültür Merkezi’nde açılacak ‘’Ebru Kursu’’na, Edirne halkının bu mirasa sahip çıkması ve yoğun ilgi göstermesi bekleniyor.

Devecihan’da Ebru kursu açılacak (1)

 

 

 

 

 

 

 

 

Geleneksel Türk sanatlarından biri olan ebru, kabaca; yoğunluğu (akışkanlığı) kitre gibi maddelerle artırılmış su yüzeyine, toprak boyaların, at kılından yapılan fırçalar kullanılarak serpilmesi ile elde edilen renkli desenin, kâğıda aktarılması işidir diye tarif edilebilir. Ebru sanatında suyun yoğunluğunu ayarlamak için kitre, sahlep, denizkadayıfı gibi malzemeler kullanılıyor.

Devecihan’da Ebru kursu açılacak (2)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ebru sanatı, Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’ne Türkiye’nin kültürel mirası olarak kaydedildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı 2014 Mart ayında; ‘Ebru Türk Kâğıt Süsleme Sanatı’ hakkında başvuruda bulunmuş ve 27 Kasım 2014 tarihinde Paris’te yapılan toplantıda ebrunun insanlığın somut olmayan kültürel mirası listesine alınması önerisi kabul edildi. Böylece Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nden sonra Ebru Sanatı da kültürel miraslarımız arasına katılmış oldu.

Bugüne kadar; Türk Kahvesi,  Meddahlık, Mevlevi Sema Törenleri, Aşıklık Geleneği, Karagöz, Nevruz, Geleneksel Sohbet Toplantıları, Kırkpınar Yağlı Güreş Festivali, Alevi-Bektaşi Ritüeli Semah, Tören Keşkeği Geleneği, Mesir Macunu Festivali ve Ebru ile birlikte listedeki unsur sayımız 12’ye yükseldi.

Devecihan’da Ebru kursu açılacak (3)

 270 total views,  2 views today

Next Post

Ailelere hatıra ormanı seferberliği

Evlenen Çiftlere ve Doğan Bebeklere Bir AğaçEvlenen Çiftlere ve Doğan Bebeklere Bir Ağaç Edirne Valiliği önderliğinde Kamu Hastaneler Birliği, İl Sağlık Müdürlüğü ve Halk Sağlığı Müdürlüğü işbirliğinde yeni doğan her bebek ve evlenen yeni çiftler için hatıra ormanı oluşturdu. Kirişhane mevkii Meriç nehri kenarında oluşturulan hatıra ormanına ilk ağaç dikilirken, […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp