Devlet tiyatroları engelli indirimi

admin

Engelli vatandaşlarımız Devlet Tiyatroları tarafından gösterime giren oyunları ücretsiz izleyebilmektedirler. Bulunduğunuz yerde devlet tiyatrosu var ise Devlet Tiyatroları Genel Program sayfasından bulunduğunuz yerde hangi oyunların sergilendiğini takip edebilirsiniz.

Müze ve Ören Yerlerine Girişte Engelli İndirimi

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından işletilen müze ve ören yerlerine girişler “Müze ve Ören Yerlere Girişlerde Uygulanacak Usul ve Esaslar Hakkında Yönerge” gereği engelli ve yanındaki bir refakatçisine ücretsiz sunulmaktadır. Hizmetten ücretsiz faydalanmak için ilgilinin engelli olduğunun engelli kimlik kartı vb. belgeler ile ibraz edilmesi gerekmektedir.

Devlet tiyatroları engelli indirimi (3)

 

 

 

 

 

 

 

 

Milli Parklar, Tabiatı Koruma Alanları Ve Tabiat Parklarına Girişte Engelli İndirimi

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından işletilen milli parklar, tabiatı koruma alanları ve tabiat parklarına girişte engelli olduklarını gösterir kimlik ya da belgelerini ibraz etme koşuluyla engellilerden ücret alınmamaktadır. Çadır ve karavan yeri ücretleri ise %50 indirimli olarak uygulanmaktadır.

Engelliler İçin Özel Şirketler Tarafından Sağlanan İndirim ve Haklar

Şehirlerarası otobüs yolculuğu yapacak %40 ve üzeri engelliler için tüm şehirlerarası otobüs yolculuğu hizmeti veren şirketler tarafından Karayolları Taşıma Yönetmeliği’ne göre normal bilet fiyatları üzerinden %30 indirim yapılmaktadır. Bu engelliler adına yönetmelikle belirlenmiş kanuni bir haktır .

THY Engelli İndirimi

%40 ve üzeri özür oranına sahip engellilere Türk Hava Yolları tarafından tüm iç hat uçuşlarındaki -promosyon ücretleri dışındaki- bilet ücretlerinde %25 indirim uygulanmaktadır.  Biletin satış ofisinden alınması gereklidir, internet üzerinden yapılan alışverişlerde indirim geçerli olmamaktadır. Engelliler bu indirimden engelli kimlik kartlarını veya engelli sağlık kurulu raporlarını ibraz ederek yararlanabilmektedirler. Ayrıca 24 saat önceden talep edilmesi halinde engelliler için tekerlekli sandalye de sağlanmaktadır.

ENGELLİLER NELERDEN YARARLANIYOR

Aile ve Sosyal Politikalar İl müdürü Bilgin Özbaş,

Türkiye’de  3 büyük cep telefonu operatörü Turkcell, Vodafone ve Avea tarafından engelli vatandaşlara özel indirimli cep telefonu tarifeleri ve cep telefonu hizmetleri çıkarıldığını   belirtti.

İnternet Tarifeleri Engelli İndirimleri

Özbaş, Engellilerin hakları konusunda şunları kaydetti; “Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) yaptığı çalışma sonucunda 2012 Şubat ayından itibaren Ülkemizdeki tüm internet servis sağlayıcıları (TTNET, D-Smart Net, Süper Online vs.) tarafından internet ücretlerinde %40 ve üzeri özür oranı bulunan engellilere özel %25 indirim sağlanmaktadır. Ayrıca engellilere özel çeşitli internet tarifesi kampanyaları düzenlenmektedir.

Türk Telekom Engelli İndirimi (Sosyal Tarife)

%40 ve üzeri özür oranı bulunana engelli vatandaşlarımıza Türk Telekom tarafından ev telefonlarında kullanmak üzere Sosyal Tarife adlı bir tarife çıkarılmıştır. Tarife kapsamında aylık 12,50 TL’ye 3.000 dakika şehir içi ve şehir dışı görüşme sağlanmaktadır. Engelli kimlik kartı ya da tam teşekküllü hastanelerden alacakları engelli sağlık kurulu raporu ile %40 ve üzeri engeli bulunduğunu belgeleyen engelliler telefonlarının kendi üzerilerine açılması şartıyla Türk Telekom’un engelli indiriminden yararlanabilir.

Engellilerin İstihdamına Yönelik Haklar

Devlet Personel Başkanlığı Engelli Memur Alımları

ÖSYM’nin her sene yaptığı Engelli Memur Seçme Sınavı (EMSS) ile Devlet Personel Başkanlığı tarafından kamuya engelli alımları yapılmaktadır. Her engel grubu için ayrı sınavların yapıldığı ÖMSS’den yüksek puan alan adaylar DPB’nin belirlediği engelli memur kontenjanlarına göre kamuya memur olarak atanabilmektedirler. ÖMSS’ye girmek için ortaöğretim veya yükseköğretim (Önlisans ya da Lisans) kurumlarından mezun olmak ya da ÖMSS’nin yapıldığı yıl bu öğretim kurumlarının son sınıfında okumuş olmak gerekmektedir. Başvuru için ÖSYM Başvuru Merkezleri’ne (Ortaöğretim kurumları) başvurulmalıdır. Başvuru merkezlerine başvuru yapabilmek için adayların Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl veya İlçe Müdürlüğü’nden alacakları özür grubunu gösterir onaylı ön kabul ve taahhüt beyanı belgesini başvuracakları yere vermeleri gerekmektedir. İlkokul ve İlköğretim okulu mezunları  ise sınava girmeksizin kura usulü ile atanmaktadır.

Devlet tiyatroları engelli indirimi (1)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Özel Sektör Engelli Personel Alımları

50 ve üzeri çalışanı bulunan özel sektör şirketlerinde en az %3 engelli personel çalıştırılmaktadır. Ayrıca %3′lük yasal kotasının üzerinde engelli personel çalıştıran özel şirketlerin fazladan çalıştırdıkları engelli personele ait sigorta primleri devlet tarafından yatırılmaktadır.

Engellilerin Eğitimine Yönelik Haklar

Özel Eğitim Hakkı

Özel eğitime ihtiyacı olup olmadıkları Rehberlik Araştırma Merkezleri (RAM) tarafından belirlenen engelliler yurdun dört bir yanındaki engelliler için kurulmuş özel eğitim okullarında engellerine göre eğitim görebilmektedirler. Özel eğitim okulları ülkemizde birçok il ve ilçede özel kişiler tarafından kurulmuş olup bu okulların giderleri her engelli öğrenci adına Milli Eğitim Bakanlığı tarafından karşılanmaktadır.

MEB ve ÖSYM Sınavlarında Engelliler İçin Sağlanan Kolaylıklar

SBS, ÖSS, ÖMSS gibi sınavlarda engelli öğrenciler için uygun ortam oluşturulmakta, sınava girenin engel türüne göre soru kitapçıkları düzenlenmektedir. Engelli bireyin sınavı rahat bir şekilde geçirebilmesi her türlü ek tedbir alınmaktadır. Örneğin görme engelliler için Braille Alfabesi ile yazılmış soru kitapçıkları ve 30 dakika ek süre verilmekte, ortopedik engeli olan öğrenciler için asansörlü binalar tahsis edilmekte ya da sınava zemin katta girmesi sağlanmaktadır. ÖSS’de engelli öğrenciler “özel tür” olarak değerlendirilip engelli öğrencilere ek puan verilmektedir.

Engellilere Sağlanan Diğer Hak ve İndirimler

Engellilerin profesyonel spor yapabilmeleri için Türkiye’de Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı engellilere özel spor federasyonları vardır.

Seçim kurulları oy kullanım alanlarını oy kullanan engelli vatandaşlar için uygun hale getirmek zorundadır.

Engelli vatandaşlarımız engel türüne göre motosiklet ya da otomobillerine ek donanım yaptırarak H sınıfı sürücü ehliyeti alabilmektedirler.

Halk eğitim merkezleri, Türkiye İş Kurumu, KOSGEB gibi kamu kurumlarında engellilere özel meslek edindirme kursları açılmakta, bu kursları bitiren engellilere iş yerleştirmelerde öncelik tanınmaktadır.

Engellilerin araçları için sadece engellilerin kullanımına yönelik engelli araç park yerleri vardır.

İlimizde Erişilebilirlik Çalışmaları

Erişilebilirlik, engellilerin evlerinden çıkabilmeleri, başkalarına ihtiyaç duymadan binalara ve açık alanlara ulaşabilmeleri ve bunları kullanabilmeleri, kısaca toplumsal yaşama katılabilmeleri için yapılı çevrede ve kentsel hizmetlerde alınması gereken fiziksel ve mimari tüm tedbirleri içermektedir. Kaldırımlarda, yaya geçitlerinde, parklarda, çocuk oyun alanlarında, kamunun hizmet verdiği ve kamu kullanımına açık tüm binalarda ve ulaşım hizmetlerinde erişilebilirlik tedbirlerinin alınması, yalnızca engelliler değil hareketlerinde kısıtlılık yaşayan yaşlılar, hamileler, çocuklar, bebek arabalılar, çok uzun veya çok kısa boylu kişiler için büyük önem taşıyan bir gerekliliktir.

Devlet tiyatroları engelli indirimi (2)

 

 

 

 

 

 

 

Buna göre:

-Resmi binalar ile ibadet yerleri,

-Özel eğitim, özel sağlık tesisleri,

-Sinema, tiyatro, opera, müze, kütüphane, konferans salonu gibi kültürel binalar ile

-Gazino, düğün salonu gibi eğlence yapıları,

-Otel, özel yurt, iş hanı, büro, pasaj, çarşı, alışveriş merkezi gibi ticari yapılar,

-Spor tesisleri, yüzme havuzu, genel otopark ve buna benzer umuma ait binalar,

-Mevcut tüm yol, kaldırım, yaya geçidi, açık ve yeşil alanlar, spor alanları ve benzeri sosyal ve kültürel alt yapı alanları

-Toplu taşıma araçları , engelli vatandaşlarımız için erişilebilir hale getirilecektir.

“Bu doğrultuda ilimizde de  Valiliğimizce ;  Aile ve Sosyal Politikalar, İçişleri, Çevre ve şehircilik, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Temsilcilerinden oluşan denetim komisyonu oluşturulmuş olup, denetimlerine başlamıştır. Denetlenen alanlardaki tespit edilen aksaklıkların tamamlanması için açık alan sahiplerine, toplu taşıma aracı sahiplerine, umuma açık hizmet veren her türlü yapı sahiplerine, kamu kurum ve kuruluşlarına, eksikliklerinin tamamlanması için  süre verilmekte olup, verilen süre sonunda, eksikliklerin tamamlanmaması halinde haklarında yasal işlemler başlatılacaktır. Kurum, kuruluş, gerçek ve özel hukuk tüzel kişiliğine sahip Vatandaş ve Yöneticilerimizin  mağdur olmaması için yönetmelikte belirtilen esaslar doğrultusunda erişilebilirlikle ilgili  gerekli düzenlemeleri  bir an önce bitirmeleri uygun olacaktır”

 

 

 

 107 total views,  2 views today

Next Post

Araştırma konusu olan, akla takılan soru

            Günümüz siyasetinde  örnek olabileceğine inandığım  gerçekten  araştırılması  bilim adamlarının özenle üzerinde durması gereken  bir sorun ile ilgili  bir yazıyı  hiçbir yorum yapmadan ve  noktasına dahi dokunmadan  köşeme aktarmak istedim. Bunu siyasilere, günümüz yöneticilerine, toplumunun sosyal  yapısına göre  yorumlamayı okuyucularıma havale ediyorum. SOSYAL BİLİMCİLERİN BEYNİNİ KEMİREN SORU.             “İkinci dünya […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp