Dikkat: Yılbaşında Jet Cezalar Gelebilir

admin

İş Sağlığı ve İş güvenliği yasası ilk olarak, 30 Haziran 2012’de Resmi Gazete’de yayımlandı.

Ardından da işyerlerine 30 Aralık 2012’ye kadar süre tanında. Yasaya göre tehlike sınıfı ve çalışan sayısına göre, farklı tarihler var. Ancak risk değerlendirmesi yapılması çalışan temsilcisi seçilmesi çalışanların iş sağlığı ve güvenliği, konusunda eğitilmesi sağlık gözetimi gibi yükümlülükler şu an ’tüm işyerleri için’ zaten yürürlükte. Çoğu işyeri hala başta çalışan temsilcisi olmak üzere bu yükümlülükleri hayata geçirmemiş durumda.

saraçlar caddesi

Son olarak 1 Ocak 2014’ten itibaren pek çok işyerinde iş güvenliği uzmanı işyeri hekimi ve yardımcı sağlık personeli istihdam etme yükümlülüğü devreye girecek. Yılbaşıyla birlikte Çalışma Bakanlığı’nın denetimleri de artacak. O nedenle yılın ilk günlerinde işyerleri ciddi para cezalarıyla karşılaşabilir.

KİMLER RİSKLİ İŞYERİ KAPSAMINDA

1 Ocaktan itibaren sadece büyük işyerleri değil, meslek kodu itibariyle ‘riskli’ ilan edilen iş kollarındaki küçük esnaflar da yükümlülüğü yerine getirmek zorunda. Örneğin: Erkek berberleri, Kadın kuaförleri, Hamamlar, Saunalar, Kadın Kuaförleri, Solaryumlar, Ayakkabı tamircileri, Lunaparklar, Fizyoterapi merkezleri, Diş hekimleri, Çağrı Merkezleri. Özel güvenlik faaliyetleri 15 gün içinde mutlaka hizmet iş güvenliği uzmanı işyeri hekimi ve yardımcı sağlık personeli ile ilgili eksikliklerini gidermek zorundadır.

UZMAN NASIL BULUNACAK

İşyerinde bu alana ilişkin, sertifikalı personel bulunuyorsa, onlar görevlendirilecek. Bu nitelikte çalışanlar bulunmuyorsa yarı zamanlı hizmet sözleşmesi imzalayarak, dışarıdan bu hizmetleri alabilirsiniz. Ya da tüm bu hizmetleri ortak sağlık güvenliği birimi olarak ifade edilen kuruluşlardan sağlanacak.

UZMANLA İYİ GEÇİNMEK ŞART

İdari para cezası yalnızca iş sağlığı ve güvenliği profesyonellerinden hizmet almama durumu uygulanıyorsa uzmanlara araç gereç mekan sağlamamak 1.617 TL, mevzuata uygun olan ve yazılı olarak bildirilen tedbirleri yerine getirmemek için 1.079 TL, hak ve yetkilerini kısıtlamak ise toplam 1,617 TL’lik idari para cezasına tabi. Bu doğrultuda işverenlerin iş sağlığı ve iş güvenliği konusunda yükümlülüklerini yerine getirmesine destek olması gerekiyor.

BURUN KIVIRAN YANDI

İş sağlığı ve iş güvenliği uzmanı çalıştırmamanın idari para cezası 5 bin 390 lira, bir sonraki eksik giderilmemişse bu ceza yenileniyor.

Ayni şekilde işyeri hekimi çalıştırmamanın cezası da her ay 5.390 TL yardımcı sağlık personeli istihdam etmemenin idari para cezası da her ay için 2.695 TL olarak belirlendi.

ELEKTRONİK ORTAMDA YAPMAYANA CEZA

İşyeri iş sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü’nün oluşturduğu iSG-KATİP sistemine girerek görevlendirme işlemini yapmak zorunda. Bu sisteme giren işveren,iş güvenliği uzmanı olarak görevlendirmek istediği kişinin kimlik numarasına girecek.Kuru hangi işyerinin gerekli görevlendirme yaptığını görebildiği gibi denetimleri de bu setsem üzerinden yapılıyor.

 214 total views,  2 views today

Next Post

Av. Sinan Tekin: Çarşılarımız boşalıyor!

Saadet Partisi Edirne Belediye Başkan adayı Av. Sinan Tekin, esnafın sıkıntı içinde olduğunu ve çarşıların boşalmaya yüz tuttuğunu söyledi. Önceki gün ziyaret programları çerçevesinde Bedesten esnafını ziyaret eden Saadet Partisi Edirne Belediye Başkan adayı Av. Sinan Tekin, “ziyaretimiz esnasında esnafımızla görüşüyoruz . Esnafımız çarşıların boşaldığını, borç yükü altında ezildiklerini, çarşılara […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp