DİKKATE ALACAKSINIZ.!

admin

Edirne’de bazı kuruluşlarımızın mahalli basında yer alan haklı uyarılarını dikkate almadıkları yolunda yakınmalar var. Bizler de böyle durumlara ilgisizliğe tanık oluyoruz. Kamu ve özel sektör temsilcilerimizin bazıları. Yerel basınını gündemine gelen haberlerin bir süre sonra unutulacağı onun için bu uyarıların önemsenmemesi fazla etkili olamayacağı görüşünü savunuyorlar.fikri_yalin_kose

Ne acıdır ki, bu mantık bölgemizde bugüne kadar varlığını sürdürdü mahalli basının haberleri ikinci plana itilmek istendi. Mahalli basının yerinde uyarıları fazlaca dikkate alınmadı.

Tabire caizse bu haberleri iplemeyen, boş ver diyen kurum temsilcilerinin olduğunu gördük.

Haberleri yok saydılar, görmemezlikten geldiler.

Bu durum mahalli basındaki arkadaşlarımız arasında da sıkıntı yaratıyor. Bazı basın toplantılarında da bu anlayışın görüntülerine tanık oluyoruz. Ders alınması gereken haber örnekleri mahalli basında yer almasına karşın ulusal dediğimiz basına yansıyan kısmı örnek gösteriliyor.

Bu görüşte olanlar, mahalli basını kendi kafalarına göre yorumlamak isteyenler şunu hiçbir zaman unutmasınlar. Güç şartlarda canını dişine takarak gazetesinde duyurduğu somut delilere dayalı haberlerin gereğini yerine getirmeme alışkanlığında olan hangi korum olursa olsun, haberlerimizin takipçisi olacak gereğinin yerine getirilmesini sabırla bekleyeceğiz.

Bu konuda ısrarcı olmanın kaçınılmaz olduğu kanısındayım. Kulakları üzerine yatmak sorunu unutturmak isteyen çevrelerin bir kez daha dikkatini çekmek isteriz. Gazetelerde yer alan haberde yapılması gereken bir işi kapsıyorsa, bir eksiklikse bunun bir süre sonra yerine getirilmesi zorunludur.

Eğer başka bir etken varsa, bu haber eksik bilgilere dayanıyorsa, haberin yer aldığı basın kurumuna gerekçesini bildirilmesi gerekmez mi?

Bizim kurumlarımız yetkililerinin böyle bir alışkanlığı yok. İşlerine gelmeyen haberleri etkili çevreleri devreye sokarak telefonla tepkilerini dile getiririler.

Bu çıkar, güvenli ve sağlıklı yol değildir. Burada somut bir örnek vermek istiyorum. E–5 yolunun Havsa’dan geliş istikametinden Edirne girişinde kentin nüfusunu ve rakımını belirten bir tabela var. Orada yazılan rakam ile Kırklareli yöresinden gelişte Avrupa Kent girişinde bulunan tabeladaki rakamlar birbirini tutmuyor. Bunlarda rakım ve Edirne nüfusu farklı rakamlarla gösterilmiş. Bunu ben resimli olarak iki kez gazetemize yansıttım. Sonunda bu haberim ulusal basında da yer buldu.

Bu konu ile ilgili kuruluş gerçekten önemli olan bu hatayı düzeltme gereğini duymaması acaba ne anlama geliyor, böyle bir hakları olabilir mi? Onu takdirlerinize bırakıyorum.

“boş ver öyle kalsın” anlayışında olanlar diğer hizmetlerinde de aynı tavır içinde olmayacaklarını kim garanti edebilir.

İnsanın aklına şu geliyor. Bu kuruluşlarda basında yer alan kendi kurumları ile ilgili haberleri takip edecek yerine iletecek bir sorumlu yok mu?

Bunları üst üste koyduğumuzda gerçekten halkın uysallığından yararlanmak isteyen bazı çevreler görevlerini yapmada savsakladıklarını, uyarıları fazla dikkate almadıklarını söylemekte haksız mı sayılırız?

Aslında bizler böyle uyarıları dikkate almayan çevrelerin anlayacağı dilden haber yapmasını da biliriz. Onların uykularını kaçırabilecek haberleri yazmaktan da çekinmeyiz.

Öyle inanıyorum ki, bundan sonra halkımızın yararına doğru olduğu kanıtlanmış haberleri dikkate almayan çevreleri onların da anlayacağı tarzda uyarmanın zorunluluk haline geleceği kanısındayım. Herkes görevini yapmakla yükümlüdür. Yapmadığı takdirde bu görevini yerine getirmesi hatırlatılırız. Bu uyarılar da etkili olmazsa orası kendi bilekleri iştir.

Avrupa ve benzeri medeni ülkelerde olduğu gibi, Bölgemizde ve ülkemizde de halkın gerçek ve en yakın haber kaynağı olma özelliği olan, mahalli basını bir gün herkes dikkate almak zorunda kalacaktır. Sıkıştıkları zamanlar, mahalli basının kapısını çalanlar rahata erdiğinde kıvırtmalarına mahalli basını yok saymalarına izin verilmemesi gerektiğini onlara anlatmak zorundayız. Haberleri ola…

ON KASIM

Yarın Atamızın aramızdan ayrılışının 75. Yılı.

Onun ne derece önemli bir lider olduğunu gün geçtikçe daha iyi anlıyoruz. Keşke ömrü yetseydi de eksik kalan görevlerini yerine getirme imkânı bulsaydı diye üzülmemek mümkün değil.

Bizlere bugünleri yaşatmada en büyük etken olan bu değerli önderi, büyük insanı ölümünün yıldönümünde bir kez daha özlem ve hürmetle anıyoruz. İlkeleri sonsuza dek yaşasın, ruhu şad olsun…

 130 total views,  2 views today

Next Post

KABRİNDE RAHAT UYU EMANETİN EMİN ELLERDE ATAM..

Ulusumuz; Ulusal Kurtuluş Savaşımızın önderi, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve mimarı Mustafa Kemal Atatürk’ü ölümünün 75. Yılında Edirne Ajans Medya Gurubu olarak büyük bir , özlem ve rahmetle anar, emanetine sahip çıkacağımızı bildiririz.  131 total views,  3 views today Edirne Ajans Haber MerkeziBufferemailFacebook0TwitterPinterest0LinkedinPrint
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp