DİKKATE ALINMALI.!

admin

fikri_yalin_koseBugüne kadar defalarca gündeme taşındı. Edirne turizmi için çok önemli olduğu ve yapılması halinde kısmen de olsa kirliliği önleyeceğini dile getirdik. Konu şu; Edirne’miz tarihi bir kent. Kaleiçi’nde tarihi yapıların bir bölümü ilgisizlik nedeniyle harabe halinde, binalar yıkılmış çevreleri çöplük halinde, bir kısmı ise akşamcıların mekânı durumunda.

Bu çirkin görüntülerin kapatılması, onarımı yapılmadığına göre hiç olmazsa, gelen yerli ve yabancı turistlerin bu çirkinliği görmelerinin engellenmesi gerekir. Bu öneriler ne yazık ki, fazla dikkate alınmadı. Bugün Kaleiçi semtine gezip tarihi evlerin halini gördükçe içimiz sızlıyor.

Edirne gibi, tarihine sahip çıkan insanların olduğu bir kentte bu güzellikleri koruyamadığımız için kahroluyorum. Ne yazık ki Bir Safranbolu kadar olamadık. Ata yadigârımıza sahip çıkamadık. Bu hepimizin utancı olmalı. Özet olarak diyeceğim o ki, yıkılmaya yüz tutan tarihi evlerimizin çevresini saralım ele güne rezil olmayalım. Böylece buraların çöplük haline gelmesini de önlemiş oluruz…

SELİMİYE ÇEVRESİNDE DENETİM ARTIRILMALI

Edirne’nin en çok turist alan yerlerinin başında Selimiye Camimiz gelmektedir. UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası olarak kabul edilen, bu dünya harikası eserimizin çevresinde de gerekli önlemlerin, düzenlemenin yapılması gerekir. Gelen turistlerin rahat hareket etmeleri, incik boncuk satıcıları tarafından rahatsız edilmemeleri gerekir.

Bu konuda vatandaşlarımız tarafından yakınmalar var. Edirne’ye gelen yabancı konuklar Selimiye yanındaki otoparkta araçlarından indiğinde ellerine “ Size hediyemiz olsun” diye incik,boncuk türü eşyaların verildiği daha sonraları ise parasının istendiği yolunda şikayetler kulağımıza geliyor. Bunlar hoş ve Edirne’mize yakışan şeyler değil.

Kuşkusuz insanlarımız alışveriş yaparak para kazanmalı. Bunu insanları rahatsız etmeyecek şekilde yapılması gerekir. Zira Edirne’den mutlu ayrılan bir turist bir dahaki sefere yanında başka turistlerle gelir, Bu konuda tüm halkımıza görevler düşmektedir. Bunu vazgeçilmez bir görev olarak kabul etmeliyiz.

ÇOK KATLI BİNALARIN OTOPARK ALANI YOK

Edirne’de şöyle bir tur attığımızda, bazı yüksek iş yerlerinde ve konut alanlarının otopark yerlerinin olmadığını görüyoruz. Üstelik bunlar eski yapılar değil yeni binalar. Yasal olarak otopark yapma gibi bir zorunluluk olup olmadığını bilmem.

Fakat bu binaların çevresindeki yolların burada ikamet edenler ve işyeri olanlar tarafından uzun süre otopark gibi kullanılması ne kadar doğru. Yollar kimsenin babasının malı değil. Aslında bu durumda olan yerlere yaptırım uygulanması gerekmez mi? Bu tür binaların (rezidansların) çevresinde araçların gün boyu park etmesi kimsenin dikkatini çekmiyor mu?

Zaten yeterli olmayan yollar böylece, inşaatlarında otopark yapma gereği duymayan, oralardan işyeri ve konut olarak yararlanan kişilerce otopark gibi kullanılıyor.

Buradan yetkililerin dikkatini çekmek istiyorum. Bu konuda yoğun şikayetler var.Kullanılan bu alanlar mülkiyetleri alanları içinde değil halka ait yerler.

BİRAZ DAHA ÖZEN GÖSTERELİM

Araç sürücülerimizin yayalara karşı tavırlarında daha önceki yıllara göre olumlu gelişme var.

Yaya geçitlerinde yoldan geçmek isteyen yayalarımıza öncelik tanınıyor.Az da olsa bu kuralları dikkate almayan,yağmurlu havalarda dahi, yaya geçitlerinde vatandaşlara öncelik vermeyen sürücülerimiz az da olsa var.

Özellikle yabancı konukların yoğun olduğu bu aylarda, sürücülerimiz gelen turistlerin toplu olarak geçeceği yaya geçitlerinden geçmeleri için öncelik tanımaları hem yasal olarak, hem de Edirne insanının saygınlığı açısından gerekli. Sürücü arkadaşlarımızdan bu konuda duyarlı davranmaları, yayalar geçerken el kol hareketi yapmamaları ve korna çalmamaları söyleniyor. Bunu sağladığımız takdirde gelen turistlere Edirnelilerin ne kadar saygılı olduğunu,çağdaş insanlar olduklarını kanıtlamış olacağız….

İBRAHİM AY UYGULAMASI YAYGINLAŞMALI

Edirne7nin eski belediye Başkanı Eczacı İbrahim Ay ağabeyimiz bugüne kadar görmediğimiz bir ilki başlattı. İşyerinin camekânına Kırkpınar eşyalarından oluşan bir köşe yaptı. Bu gelip geçenlerin yerli ve yabancı turistlerin dikkatini çekiyor.Böylece Kırkpınar’ın geldiğini hatırlamış oluyorlar. Bu tür vitrin düzenlemesini diğer esnaflarımız da yapsa hem kendileri hem de Kırkpınar’ı tanıtım açısından çok yararlı olacak.Diğer taraftan ellerinde Kırkpınar ile ilgili eşyası alan vatandaşlar ortaya çıkacak.Böylece Kırkpınar eşyalarının yer alacağı malzemeler de belirlenmiş olacak. İbrahim Ağabeyin başlattığı bu uygulamanın daha da yaygınlaşmasında yarar var.Böylece Edirnelilerin Kırkpınar’a sahip çıktığını da kanıtlamış olacağız

 260 total views,  2 views today

Next Post

Kadın girişimciler işyerinde ziyaret ediliyor

İl Kadın Girişimciler Kurulu, kurul üyesi olan kadın girişimciler iş yerlerinde ziyaret ediliyor. Yapılan ziyaretler ise kurul üyelerini motive ediyor. Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt ile Meclis Başkanı Mehmet Eren ve Edirne Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Elmas Aslan ve Meclis Üyesi Aydoğan Akıncı İl Kadın […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp