Dini bayramlar özelliğini kaybediyor mu?

admin

fikri_yalin_koseDini bayramlarımızda eski yıllarda görmeye alıştığımız özlem duyduğumuz özellikleri ve güzellikleri ne yazık ki son yıllardaki bayramlarda göremiyoruz.

Dini bayramların özüne uygun düşen ailelerin nerede olursa olsun birbiri ile buluşması, aile bireylerinin birbiriyle kucaklaşması dargınlıklar, kırgınlıklar varsa bunlara son verilmesi, dostlukların tazelenmesi özelliğini bugün kutlanan dini bayramlarımızda göremiyoruz.

Yine dini bayramlarda görmeye alıştığımız, her yaşta insanın bayram günlerinde birbirine dostane yaklaşması, çocukların sokaklarda oynayıp komşularının ellerini öpmesi karşılığında hediye almaları, ailelerin bayram günlerine has saatlerce devam eden  sofra başı muhabbetleri artık geride kaldı. Bayramlarımızın dargınların barışmasını sağlayan yeni dostluklar kazandıran görüntüsü ne yazık ki, her geçen yıl azılıyor.

Dini bayramlarımız adeta diğer resmi tatil günlerini andıran bir görüntü kazanıyor.  Bayram günleri geldiğinde tatilin çok olmasından yararlanan bazı aileler, bu bayramı eşi dostu yakınları ve komşuları ile kutlama yerine ailelerinden uzakta tatil yörelerine koşuyor. Bayramları oralarda daha güzel kutlayacağını sanıyorlar. Yakınlarına da bir telefon veya mesaj göndererek bayram kutlamasını geçiştiriyor.

Ekonomik durumu uygun olan ailelerin birçoğu ise yurt dışında dini bayramın özü ile bağdaşmayan ortamlarda bayramını kutlamayı uygun görüyor.

Bunlar dini bayramlarımızın kutsallığı, amacı ile bağdaşmayan uygulamalar. Bayramların bu türde görüntülerinin artarak devamı halinde dini bayramlarımız özelliklerini kaybeder, sıradan bir tatil görüntüsü alır.

Kurban bayramında dikkat ettim.  Halk arasında bayramlaşmalar sadece çok yakın dostlar arasında yapılıyor. Aynı çatı altında yaşadığı, her gün karşılaştığı apartman komşusu ile bayramlaşmayanlar var. Bazıları ancak kahvede veya yolda karşılaştığında dostları ile bayramlaşma gereğini duyuyor.

Milli Bayramlarımız özünü kaybetti dejenere oldu, amacından saptırıldı.  Ulusal bayramlarımızda milli duyguları yaşatan eski coşkuyu göremiyorsunuz. Bayram günlerine halkın katılımı yok denece kadar az. Bunun yanında bir de dini bayramlarımız güzelliğinden özünden uzaklaşırsa, Toplumumuzu birbirine bağlayan dostlukların devamını sağlayan en önemli günlerden adeta kılcal damarlarından yoksun kalacağız demektir. TV programlarında eski bayram günlerinin özlemi dile getiriliyor. O günler sadece özlem olarak kalacak bir daha bayramların o eksi güzelliklerine katıksız dostluk havasına kavuşmak mümkün olmayacak endişesini taşıyorum.

Ülkemizde ve dünyada gelişen yeni ekonomik koşullar, gelenek ve göreneklerimizi de etkiliyor, onların da özünden uzaklaşmasını sağlıyor. Kutladığımız Kurban Bayramı da eski bayramların özlemini duyduğumuz bir bayram görüntüsü içinde gelip geçti.

YOLLAR KAN GÖLÜNE DÖNDÜ

Bayram günlerinde içimizi sızlatan görüntülere tanık olduk.  Yetkililerce defalarca uyarılmasına karşın Kurban Bayramında sadece kurbanlıkların kanı akmadı. Yakınlarının yanına ulaşmak isteyen onlarca insanımızı trafiğe kurban verdik. Yollarımız eskiye aranla ulaşıma daha uygun ve otoban olmasına karşın çoğu sürücü hatasından kaynaklanan trafik kazaları sonucunda bayram günleri bazı ailelerin matem günleri oldu. Bayram günlerinde böyle acı haberlere de tanık olduk. Acele giden ecele gider sözünün özünü kabullenemedik.

MÜSLÜMAN MÜSLÜMANI KATLEDİYOR 

Bir diğer üzüntü verici durum ise Ortadoğu’da Suriye, Irak topraklarında devam eden savaş. Bu savaş Kurban Bayramını kutladığımız günlerde de devam etti, hız kesmedi. Birbiri ile savaşanlar böyle günlerde bayram etmesi ve kucaklaşması gerektiği halde, böyle kutsal günlerde dindaşları ile savaştılar.

Bakıyoruz Müslüman. Dindaşını katlederken Allah adını anıyor,  bunu başarı sayıyor. Bu acı görüntülerle bayram günlerini geçirdik. Bu savaşın nerede duracağı da belirsiz. Ordumuz teyakkuz durumunda. Dileğimiz ülkemizin bu badireden zarar görmeden kurtulması, Atamız “ Yurtta Sulh Cihanda Sulh” diye barışın önemini ne güzel vurgulamış. Arzumuz, onun emanetini savunmakla yükümlü olanlar Atamızın bu sözleri hatırlayarak hareket ederler.  Ülkemizi bu ateş çemberinden uzak tutarlar, Ortadoğu bataklığına sürüklemezler.

 275 total views,  2 views today

Next Post

Muhtarlardan sosyal hizmet

Edirne Mahalle muhtarları rutin görevleri dışında bir dizi sosyal görevler de üstleniyorlar.  Mahalle halkının topladığı pet şişe kapaklarını biriktirip, engelli vatandaşlara tekerlekli sandalye alınmasına katkı yapan muhtarlar, ayrıca muhtarlığa teslim edilen kitapları ihtiyacı olan öğrencilere dağıtımını yapıyor. Muhtarların sosyal hizmetleri bununla da bitmiyor. Muhtarlar kendilerine teslim edilen atık yağları ve […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp