DİNİ BAYRAMLARIMIZ

admin

Her bayram yaklaştığında insanlarımızı aileleri bir telaştır alır. Böyle günlerde imkânlarımızı zorlayıp güzel elbiseler alır evlerde yemekler hazırlayıp bayramın özelliklerine güzelliklerine göre bayramı karşılamak isteriz.

fikri_yalin_kose

En eski ve köklü geleneğimizdir dini bayramlarımız. Son yıllarda her ne kadar amacından saptırılsa bayram günleri sıradan bir tatil gibi algılanma alışkanlığı yaygınlaşıyor. Ailelerimiz, eş dostlarımızla bayramımızı kutlamamız gerektiği halde bu kutsal günleri normal tatil yörelerinde başka ortamlarda kutlanma alışkanlığı yaygınlaşıyor.

Dini bayramlar için yurt içi ve yurt dışı turlar düzenleniyor. Birçok güzel geleneğimiz gibi dini bayram günlerinin de özellikleri kayboluyor. Kime sorsanız “ her evde o eski bayram günlerinin güzellikleri” diye özlemlerini dile getirirler.Kıt imkanlarla kutladığımız o bayram günlerini özlemle anarız.

Osmanlı döneminde ve daha sonraki Cumhuriyet dönemimizde olduğu gibi, kırsal kesimlerde ve küçük yerleşim alanlarındaki halkımız gelenek ve göreneklerini sahiplenmiş. Tıpkı diline ve diğer örf ve adetlerine sahip çıktığı gibi dini bayramların özelliklerinden birlik ve beraberlik görüntüsünden uzaklaşmasına izin vermemiştir.

Bu özelliğimiz, sevgi ve dayanışma uzun yıllar bizleri bir arada tutmuş güçlüklere göğüs germemizi sağlamıştır. Milli bütünlük ile dini bütünlüğün kenetlenmesi ülkemizin çağdaş demokratik bir ülke haline gelmesinde en büyük katkı olmuştur.

Dünya üzerinde. Türkiye dışındaki İslam ülkelerine baktığımızda kutsal günlerinde dahi insanları hem de ayni dinden insanların birbirini katlettiğini görüyoruz. Üstelik bu katliamları kutsal Müslümanları ibadet amacıyla camilerde oldukları günlerde yapılması bu katliamlar sırasında dini sloganların kullanılması ne kadar acı.

Nerede kaldı İslam dininin barışçı ve kardeşlik görüntüsü. Dünya medeniyete doğru koşarken İslam ülkelerinde terör bu barbarlık ne?

Günümüzdeki manzaraya bakalım. libya’ya Irak’a demokrasi gelecek dendi. Manzara ortada. Bu ülkelerin hangisinde demokrasinin “D” si var. Bırakınız demokrasiyi belli bir kesimin dışında halkın yaşam düzeyi nasıl. Az bir kesim bolluk içinde yüzerken halkın büyük bölümü yoksullukla cebelleşiyor.

Eskiden iletişim araçları bu kadar gelişmiş olmadığı dönemlerde olaylar gizlenebiliyordu bugün dünyanın neresinde bir olay olsa anında dünyanın dört bir yanına yayılıyor, gizlemek mümkün değil. Afganistan, Pakistan, Malezya,Irak, Mısır,Suriye,Lübnan,Filistin. Bu isimleri daha da çoğaltabiliriz.

Adı geçen ülkelerin ortak özellikleri ne? Hepsinin Müslüman olması ve dini kurallar ile idare edilmiş görülmeleri. Peki; İslam dini birbirini katletmeyi ülkede terör estirmeyi mi emrediyor? Tüm bunları ülkemizdeki huzur ortamı bölgemizi de dikkate alarak, bunun nasıl sağlandığına kafa yormak zorundayız. Bu birliğin çimentosu nedir, bizi diğer İslam ülkelerinden ayıran üstün kılan nedir.

Bu değerlerin zedelenmemesi, zarar görmemesi gerekir. Bu değerler toplumu bir arada tutan, temel taşlardır. Onlar oynatıldığı zaman bir daha o ülkede dirlik düzenlik barış sağlamak çok güç oluyor.

Özellikle bu ülke İslam ülkesi olursa, daha da zorlaşıyor. Onun için bu mübarek günün arifesinde birlik ve dirliğimize çomak sokmak isteyenlerin bu amaçlanırını çok ama çok iyi değerlendirmeliyiz. Büyüklerimiz “Son pişmanlık fayda etmez” derler bu sözde büyük haklılık payı vardır.

Böyle kutsal günlerde eş ve dostlarımızla kenetlenip sevgimizi kalıcı hale getirmeliyiz. Milletimize has güzelliklerin dejenere edilmesine izin vermemeliyiz. Bunu sağladığımız, birbirimize kenetlendiğimiz takdirde bu ülkenin huzurunu bozmaya kimsenin gücü yetmez. Ülkenin huzuru birlik ve beraberlik tutkumuz devam ettiği sürece bize kimse diş geçiremez bundan gerisi hikaye.

Bir de bu mübarek günlerde çevremizde oturduğumuz apartmanda kalanlara ziyaret etme mümkün olmasa da sözlü olarak da olsa “bayramınız mübarek olsun” diye gözlerinin içine bakarak bayramlaşmak, büyüklerin elini öpmek gerektiği kanısındayım. Bugün bakıyoruz ayni çatı altında yaşadığı halde birbirini tanımayan komşular var.

Bu durum bizim halkımızın özüne, yapısına yakışmıyor. Bu bayramların hürmetine ufak tefek kırgınlıkları bir yana bırakıp sevgi tohumlarını yaygınlaştırmalıyız.” Bayram gelmiş neyime kan damlar yüreğime” dizelerini boşa çıkarmalıyız

 47 total views,  2 views today

Next Post

Sedefçi “Bayramlar Dostluk Ve Kardeşlik Günleridir”

Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, Kurban Bayramı dolayısıyla yaptığı açıklamada, bayramların, insanlar arasındaki karşılıklı sevgi ve saygının perçinlendiği günler olduğunu belirterek, “Bayramlar, insanların birbirleriyle olan dargınlıklarını unuttukları, barıştıkları, kardeşçe kucaklaştıkları günlerdir. Bayramlar, milli ve dini duyguların, inançların, örf ve adetlerin uygulanıp sergilendiği, bir toplumda millet olma şuurunun şekillendiği, kuvvetlendiği günlerdir.” […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp