Dınkırcı “ Küçük İşletmeler Bir Araya Gelmeli

admin

KEŞAN Ticaret ve Sanayi odasında yapılan Bölgenin ticaret Odaları ile borsa yöneticilerinin katıldığI toplantıda söz alan Keşan Kaymakamı Bekir Dınkırcı toplantıda yaptığı konuşmada, bu işi koordine edenlere teşekkürle başladığı konuşmasında daha sonra şunları kaydetti, “ 27 yıllık Kamu yöneticisiyim tezgâhtan bir ailenin evladıyım. Ailem de ticaretle devam ediyor. İki yıldır bu bölgedeyim nerede ise adım atmadığımız tarla ziyaret etmediğimiz esnaf kalmadı. Bölgemizde tarımda hayvancılıkta turizmde buna bağlı olarak tarımsal sanayide geleceğimiz var İlçenin geleceğinden kimsenin endişesi olamaz. Önemli olan burada yaşayan insanlar makro ölçekte ne kadar alabiliyor, önce buna bakmak lazım. Bizim 564 bin dönüm alanımız bulunuyor bu arazinin %21’ini 101 bin dönümünü sulayabiliyoruz. Meşhur Hamzadere bölgesi 336 bin 500 dekar baraj tamamlandığında ilçemizde sulanabilir arazi%47 olacak. Biz buna hazır mıyız?  Biz 250 bin dönüm buğday 200 bin dönüm ayçiçeği, 30 bin dönüm çeltik 30 bin dönüm arpa. Burada kurgulanması gereken nokta şu. Bölgemizdeki işletme büyüklüklerini aldım. %78 ferdi işler kimse kusura bakmasın bu kadar patron var mı? Peki, biz bir araya gelemiyoruz müsterih olun. Büyük işletmeler geleceği göremez. Biz burada nereye gideceğiz.

kesan kaymakamı

GÜÇLERİMİZİ BİRLEŞTİRMELİYİZ

Şu anda elimizde 28 bin büyük baş, 66 bin küçükbaş hayvan var. Destekli planlamayı değerlendirdiğimizde. Bir ile beş arasında büyük baş 20 ile yüz arasında küçük Baş işletme var. Arazi büyüklüğüne baktığımızda 20 ile 50 ve 50 ile yüz dönüm arasında. Biz model ve bilimsel üretim adına toprak tahlilinde neredeyiz. Hayvancılıkta yem bitkilerinde neredeyiz. Benim bildiğimiz Edirne’de binlik üç beş binlik işletme sayısı fazla değil. Peki neler yapmalıyız önce bu işi bilen insanları ücret yerine pirim sistemi ile çalıştırıp. Şirketleşme sağlanmalı, büyük işletmeleri ayakta tutmak çok zor. Bu işletmeleri geliştirebileceğimiz ölçüye taşımak.

KÖYLÜYÜ KÖYDE TUTABİLME YOLUNU BULMALIYIZ

Bölgemizde nüfusu 500 üzeri köy 6 Nüfusu 400 üzerinde olan 17 bölgemizde 441 nüfuslu köyde öğrenci sayısı 13. Köylüyü köyde tutabilmek adına bizim kesinlikle birim alandan yüksek getiri elde edebilecek düzeye gelmemiz gerekir. Bölgemizde soğuk hava depomuz yok. Biz armudu bir, bir buçuk liraya sattık armut şu anda 6 ile 6,5 lira. Bu alanlarda yatırım yapmak isteyenler bir araya gelmek zorunda.

Dünyanın gittiği nokta tarım ile enerji. Güneş enerjisi ile başvuru yapıldı sonuç sıfır.  Önümüzdeki süreçte enerjiyi çok iyi kullanmak zorundayız özellikle güneş enerjisinden azami yararlanmalıyız. Türkeye’de güneşten yararlanma oranı 2640 saat Şu anda bir megavatın altında güneş enerjisi lisansa tabi değil. İşletmeleriniz kendi elektriğini rahatlıkla üretebilirler. 12 bin liraya mal olan güneş enerji sistemi 12 bin liraya mal olmuş bunun yarısını devlet karşılıyor. Bu tesis üç yılda kendini amorti ediyor. 64 Km. Sahilimiz 12 bin yazlığımız var. Bizim bayram döneminde sahillerimizde yüz ile yüz elli bin nüfusumuz var.

Yol çalışmalarına bahar aylarında talep var. Bizim klasik destekle sorunlarımız çözülmüyor. Bu konuda desteğe ihtiyacımız var. Doğal gaz gündeme geldiğinde salon tamamen doluydu. Toplumun tüm kesiminden insanlar gelmişti. Abonelik için ancak 75 kişiye ulaştık. Doğal gaz geldiğinde hastalıklar için harcadığımız paradan daha az masraf yapacağız. Doğal gaz konusunda birbirimize desteğimiz olmalı. Bölgemiz için organize sanayi de zorunlu hale gelmiştir, “ dedi .

 

 

 

 185 total views,  2 views today

Next Post

Helvacıoğlu, “ Saros Körfezine Sahip Çıkmak Zorundayız”

Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, ilin oda ve borsa başkanlarının katıldığı Oda Meclis salonunda yaptığı konuşmasında, burada ikincisi gerçekleşen Edirne ili Oda ve Borsalar toplantısını Keşan da yapmanın onurunu yaşadıklarını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü, “ biz bölgede güney Edirne adına konuşuyoruz. İl olarak bir bütünlüğü […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp