DİSK işçilere yapılan saldırıları kınadı

admin

DİSK Trakya temsilciliği tarafından  Saraçlar  Caddesinde  yapılan toplantıda , “ Bursa’daki Renault fabrikasında DİSK/Birleşik Metal İş sendikamıza üye olan işçilere yapılan saldırılar kınandı.Burada açıklama yapan DİSK Trakya  temsicisi  Arif Kuday,  çalışan işçilerin  Türk Metal, MESS, Renault yönetimi ve siyasi iktidarın sistematik saldırıları ile karşı karşıya olduklarını belirterek, “Mayıs 2015’teki “Metal Fırtınası”nın ardından,  yıllardır işçiyi patronlara satan sarı sendika Türk Metal’den istifa ederek Birleşik Metal İş sendikamıza üye olan işçilere yönelik saldırılar özellikle son bir haftadır şiddetlenmiştir.

DİSK işçilere yapılan saldırıları kınadı (1)

 

 

 

 

 

 

 

Birleşik Metal İş üyesi işçiler işten atılmış, arkadaşlarına sahip çıkan işçiler de polisin saldırısına uğramıştır. Anayasal hakları olan sendika seçme haklarına ve işten çıkarılan arkadaşlarına sahip çıkan işçilerin ve işçi ailelerinin polis şiddetine uğraması, iktidarın hangi sınıfın yanında olduğunu bir kere saha göstermiştir.

Bursa’da işçilerin gözaltına alındığı ve gaz bombalı saldırılar, Renault işçisine karşı kurulan sermaye koalisyonunun “örgütlü şiddet eylemi”dir.

Türk-İş heyetinin 15 Şubat 2015’te Cumhurbaşkanı ile görüşmesinin ardından saldırıların şiddetlenmiş olması da dikkatlerden kaçmamaktadır. Bu görüşmeden bir gün sonra Renault yönetimi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, Gümrük ve Ticaret Bakanı ve müsteşarlarıyla tam günlük bir toplantı yapmışlardır. 24 Şubat’ta, Bursa’da toplanan Türk-İş Başkanlar Kurulu’nun ardından Bursa Valiliği ve Emniyet Müdürlüğü ziyaret edilmiştir. Ve tüm bunların peşinden işten çıkarmalar ve polis saldırısı gündeme gelmiştir.

DİSK işçilere yapılan saldırıları kınadı (2)

 

 

 

 

 

 

 

Bu görüşme trafiği ile şiddetlenen saldırılar “tesadüf” olarak açıklanamaz. Bu saldırılar işçileri, devlet ve işveren güdümündeki sarı sendikalara mahkum etmeyi amaçlamaktadır. Bu saldırılar, sadece Renault işçisine değil, sendikal haklara, DİSK’e, Türkiye işçi sınıfına yapılmış saldırılardır.  İşçilere saldıran sermaye koalisyonunun tüm uzantılarına yanıtı Türkiye işçi sınıfı verecektir” dedi.

 

 

 

Next Post

Bebeğinizin işitme testini yaptırdınız mı?

Bebeğinizin sesine kulak verin! Bebeğiniz beklenmedik yüksek sesli gürültülerde irkilmiyor ya da herhangi bir tepki vermiyorsa, seslendiğinizde başını size doğru hareket ettirmiyorsa, 6-12 ay arasında konuşma sesi çıkarmamışsa, sorduğunuzda tanıdık eşya veya kişileri gösteremiyorsa işitme kaybı olabilir…             Bu Testi Es Geçmeyin Sağlık Müdürlüğünce yapılan […]

EDİRNE AJANS MEDYA GRUBU

GAZETE-RADYO-MATBAA-TOPLU SMS-PROMOSYON
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp