Dişlioğlu, Ünlü Fotoğraf ve Resim Üstadı Tayyip Yılmaz’ın Arşivinde İnceleme Yaptı

admin

Edirne Basın-Yayın ve Enformasyon İl Müdürü Fikret Dişlioğlu, Şube Müdürü Uğur Ülgen ile birlikte ünlü fotoğraf ve resim üstadı Tayyip Yılmaz’ı dün evinde ziyaret ederek, resim ve fotoğrafların yer aldığı arşivde inceleme yaptı.

SAMSUNG CSC

Edirne fotoğraflarından oluşan arşivin eşsiz olduğunu vurgulayan Dişlioğlu, resim ve fotoğraf üstadı Tayyip Yılmaz’ın bir ömre sığdırdığı bu değerli eserlerin gelecek nesillere aktarılmak üzere Başbakanlık arşivine kazandırılması için gerekli girişimlerde bulunacağını belirtti.

SAMSUNG CSC

Fotoğraflar üzerinde tek tek inceleme yaparak, Edirne’nin tanıtımına çok önemli katkı sağlayacak bu eserlerin korunması gerektiğini belirten Dişlioğlu, Tayyip Yılmaz gibi duayen bir fotoğrafçı tarafından ilgiyle karşılanmanın mutluluğunu yaşadığını ifade etti.

Tayyip Yılmaz da ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek arşivinde biriktirdiği fotoğraflar ve resmettiği eserlerin teknolojiye uygun şartlar altında arşivlenmesi ve gelecek nesillere aktarılması konusunda gerekli yardım ve kolaylığı sağlayacağını söyledi.

fikret dişlioğlu- tayyip erdoğan sergisini gezdi (1)

Tayyip Yılmaz, 1930 yılında Bulgaristan’da doğdu ve 1935 yılında Tekirdağ’ın Balaban köyüne göç etti. Kepirtepe Köy Enstitüsünü 1951 yılında bitiren Yılmaz, Gazi Eğitim Enstitüsü Resim-İş Bölümünden 1954 yılında mezun olduktan sonra resim öğretmenliğine başladı. Resim ve fotoğraf alanında çok kapsamlı çalışmalara imza atan Tayyip Yılmaz, özellikle Edirne ile ilgili eserler konusunda duayen bir ressam ve fotoğraf sanatçısı olarak öne çıktı. 84 yaşında ve iki çocuk babası olan Tayyip Yılmaz, hâlen çalışmalarını kendi evinin alt katında oluşturduğu atölyesinde sürdürmektedir.

 288 total views,  6 views today

Next Post

Buna Fırsat Verilmemeli

Ayşekadın semtindeki Engelliler Derneğine yolum düştükçe uğrar dernek yetkilileri ile sohbet edip sorunları dinlemek bana huzur veriyor. Engelli vatandaşlarımız toplumumuzun bir gerçeği bir ülkenin medeniyet ölçüsü uygarlığı engellilere verilen değer ile ölçüldüğü biliniyor. Her sağlıklı insanımız aslında bir engelli adayıdır, bunu hiçbir zaman aklımızdan çıkarmamalıyız. Bugün sağlıklı olduğumuza hiç güvenemeyiz. […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp