DİYANET İŞLERİ BAŞKANI ERBAŞ’DAN SOSYAL MEDYAYA SİTEM!

admin

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Camiler Ve Din Görevlileri Haftası programı kapsamında Edirne’ye geldi.
İlk ziyaretini Edirne Valiliği’ne gerçekleştiren Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Edirne Valisi Ekrem Canalp ile makamında görüştü. Valilik şeref defterini imzalayan Prof. Dr. Ali Erbaş, kentteki programlarının detayları ile ilgili basın mensuplarına kısa bir bilgilendirme açıklamasında bulundu.
Edirne Valiliği ziyaretinin ardından tarihi Selimiye Cami’nde düzenlenen, Camiler ve Din Görevlileri Haftası programına katılan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, burada bir konuşma gerçekleştirdi.

“HER KÖŞESİ ECDAT YADİGÂRI ESERLERLE DOLU EDİRNE’MİZDEYİZ”
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “Camiler ve Din Görevlileri Haftası açılış programındayız. Medeniyetimizin önemli şehirlerinden, her köşesi ecdat yadigârı eserlerle dolu Edirne’mizdeyiz. Malumunuz olduğu üzere “Camiler ve Din Görevlileri Haftası” münasebetiyle her sene bir konu belirleyip o konuyu etraflıca ele alıyoruz. Bu seneki temamızı, zor zamanlarda vefakâr çalışmalarıyla toplumumuzun takdirini kazanan din görevlilerimize ithâfen “Cami, Din Görevlileri ve Vefa” olarak belirledik. Bu hafta, söz konusu tema çerçevesinde gerçekleştireceğimiz programlarla vefa konusunda bir farkındalık oluşturmaya çalışacağız. Yapacağımız faaliyetlerin hayırlara vesile ve istifadeye medar olmasını Cenab-ı Haktan niyaz ediyorum” dedi.

“ANAYASAL OLARAK TOPLUMU DİN KONUSUNDA AYDINLATMAKLA GÖREVLİ BİR TEŞKİLATTIR”
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “Öncelikle Başkanlığımızla alakalı, zaman zaman ifade ettiğim önemli bir hususa dikkatlerinizi çekmek istiyorum. Diyanet İşleri Başkanlığı, millet ve medeniyet tarihimizin en köklü kurumlarındadır. Anayasal olarak toplumu din konusunda aydınlatmakla görevli bir teşkilattır. Tarihi boyunca, dinimizin ilke ve emirlerin yerine getirme noktasında. Kurulduğu günden beri dinimizin temel kaynakları olan Kur’an ve sünnetin referansında bilgi ve hizmet üreten Başkanlığımızın her zaman birinci derecede önceliği, insanımızı, dinimiz İslam’ın tevhit, vahdet, güven, samimiyet, hukuk, adalet ve güzel ahlak gibi değerleriyle buluşturmak olmuştur. En zor şartlarda bile İslam akaidine muhalif hiçbir görüşe ve anlayışa prim vermemiştir. Bunlardan her zaman uzak durmuştur” diye konuştu.

“HİZMETLERİMİZE YÖNELİK AZİZ MİLLETİMİZİN MADDİ VE MANEVİ DESTEĞİNİN HER GEÇEN GÜN DAHA DA ATTIĞINI MÜŞAHEDE ETMEKTEYİZ”
Erbaş, “Başkanlığımız, milletimizin, nesillerimizin, inancı ve değerleriyle irtibatını güçlendirmek için minber, kürsü, televizyon, diğer vasıtalarla, yayın araçları vasıtasıyla, sahih bilgiler ışığında milletimize rehberlik etmiş; ibadetten eğitime, aileden sosyal hayata kadar pek çok alanda nitelikli hizmetler üretmiştir. Başkanlığımız, bir taraftan milletimizin birlik, beraberlik, kardeşlik, dayanışma ve yardımlaşma duygularını güçlendirmek için azami gayret gösterirken diğer taraftan da fitne ve tefrika odaklarıyla yılmadan her zaman mücadele etmiştir. Özellikle yakın geçmişte yaşadığımız 15 Temmuz ihanetine karşı milletimizin direnişine büyük katkı sunmuş ve akabinde inanç ve medeniyet değerlerimizi istismar eden FETÖ, DEAŞ, PKK gibi örgütlere, sapkın anlayışlara ve zararlı alışkanlara karşı milletimizi ve bilhassa gençlerimizi bilinçlendirmek için adeta bir seferberlik ruhuyla çalışmalar yapmıştır. Aynı şekilde bu güzide kurum ve onun çok değerli mensupları, yangın, sel, deprem ve salgın hastalık gibi doğal felaketlerin meydana geldiği zor zamanlarda da daima milletimizin yanında yer almış, hizmetinde bulunmuştur. Böylece, milli ve manevi değerlerimizin muhafazası konusunda yaptığı hizmetlerle milletimizin güvenini kazanmış, teveccühüne mazhar olmuştur. Nitekim bunun açık bir tezahürü olarak gerek yurt içinde gerekse yurt dışındaki hizmetlerimize yönelik aziz milletimizin maddi ve manevi desteğinin her geçen gün daha da attığını müşahede etmekteyiz” dedi.

SOSYAL MEDYAYA SİTEM ETTİ
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “Altını çizerek ifade etmeliyim ki, Diyanet İşleri Başkanlığı, devletimiz, milletimiz ve tüm İslam âlemi için kıymetli bir imkândır. Bugün birçok ülkede, özellikle de İslam coğrafyasında din üzerinden yaşanan kavga ve kargaşanın ülkemizde yaşanmamasında, teşkilatımızın varlığı ve mensuplarının azimli, kararlı ve bilinçli bir şekilde yaptığı çalışmaların etkisi ve önemi büyüktür. Ne var ki, görsel, yazılı ve sosyal medya organlarında zaman zaman bunu özellikle ifade etmeliyim ki Başkanlığımızla ilgili asılsız, iftira dolu, art niyetli olduğu aşikar haberlere ve paylaşımlara da şahit oluyoruz. Bu milletin değerlerine yabancı çevrelerce üretilen yanlış bilgi ve mesnetsiz yorumlar üzerinden bir algı yönetimi ve itibar suikastı yapılmaya çalışıldığını da maalesef görüyoruz” dedi.

“BİZ HİZMETLERİMİZİ İMANÎ BİR MÜKELLEFİYETLE YAPIYORUZ”
Erbaş, “Bilinmelidir ki bu gibi durumlar, milletimizin geleceğine yönelik yapacağımız hizmetlerden bizleri asla alıkoyamayacaktır. Çünkü biz hizmetlerimizi imanî bir mükellefiyetle yapıyoruz. Anayasal bir görev olarak yapıyoruz. İnsanî bir sorumluluk duygusuyla yapıyoruz. Bu noktada açıkça ifade edeyim ki, din hakkında konuşup yazan herkese önemli bir sorumluluklar düşmektedir. Yazılı, görsel ve sosyal medya aracılığıyla kamuoyuna hitap eden herkes, hakikate bağlı kalmak zorundadır. Dinî değerlerin ve dine ait hükümlerin, tahlile ve teyide muhtaç bilgilerle gelişigüzel tartışmalara konu edilmesi, hiç kimseye fayda sağlamayacaktır. Bilakis, bu hususta sorumsuzca ve fütursuzca yapılan açıklamalar, nesillerimizin bilincinde onulmaz yaralara, telafisi mümkün olmayan toplumsal sorunlara yol açacaktır” diye konuştu.

“SÖZ SÖYLEYEN HERKESİN HAKKA VE HAKİKATE KARŞI SORUMLULUĞU VARDIR”
Erbaş, “Dolayısıyla dini argüman ve söylemlerle kendisini hakikatin merkezinde gibi gösteren fakat usul, esas ve hakikatten yoksun bir şekilde kaynağı belirsiz bilgiler paylaşarak zihinleri bulandıran tavırların Müslüman bilinci ve ciddiyetiyle asla bağdaşmadığını vurgulamak istiyorum. Söz söyleyen herkesin hakka ve hakikate karşı sorumluluğu vardır. Hakikate karşı vefasızlık, hastalıklı bir kalbin ve aklın sonucudur. Nefsine, ihtiraslarına, ön yargılarına teslim olarak hakka, hakkaniyete karşı vefasızlık yapmak, kişinin, vicdanına, kalbine, çevresine, toplumuna ve insanlığa karşı en büyük kötülüktür” ifadelerini kullandı.

Haber: Koray Ustabaşı

 541 total views,  2 views today

Next Post

AYÇİÇEK ÖNALIM FİYATI %40 YAĞ ORANLI AYÇİÇEĞİ İÇİN 5.400.-TL/TON olarak açıklandı.

Trakya Birlik Genel Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada: “Bilindiği üzere 14.09.2021 tarihinde Yönetim Kurulumuzca ayçiçeği avans fiyatlarımız %40 yağlı baz ürün için 5.100 TL/Ton, % 44 yağ oranlı ayçiçeği ürünü için avans tutarı 5.406 TL/Ton, %50 yağlı ürün için avans tutarı 5.865 TL/ton olarak belirlenmişti. Birliğimizce avans fiyatın açıklanmasını müteakip, […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp