Doğalgaz Geldi De Ne Değişti

admin

Yıllardır “Edirne’ye doğalgaz gelsin de hava kirliliği gitsin” diye didindik durduk. Doğalgazın gelmesiyle hava kirliliğinin tamamen yok olacağını sındık. Bugünkü havaya baktığımızda bunun böyle olmadığını görüyoruz.

Ne yazık ki, sadece doğalgaz hava kirliliğini temizlemeye yeterli olmuyor.  Bu mevsimde sabahları sokağa çıktığımızda özelikle yeni yerleşim bölgelerinde  havanın ne kadar kirli olduğunu daha net olarak görüyoruz.

   Yine karşımıza kirli hava çıkıyor nefes almada zorlanıyoruz.  Kent merkezindeki apartmanların büyük bölümünden siyah dumanlar yükseldiği, araçlardan çıkan  egzoz gazlarının artarak devam ettiği sürece bu kirli havadan kurtulmamız mümkün değil.

Bir de hesaba katılmayan bir durum var. Edirne’de Kuzey rüzgarlarının geleceği yerlerde yükselen on ve daha çok katlı apartmanların kentin üzerinde havayı temizleyen sirkülasyonu  sağlayan rüzgarı engellemesiyle buralarda   hava kirliliğinin azalması hayal olur.  Bölgede esen rüzgarların büyük bölümü kuzey rüzgarları (Poyraz).  Bugünkü koşullar devam ettiği sürece özellikle yeni yerleşim alanlarındaki konutların hava kirliliğinden kurtulmaları zor gibi görünüyor.

     Havanın kirliliği konusunda hesaplar ortada her gün bununla ilgili  ölçüm yapılıyor. Doğalgaz geldi.Yapılan ölçümler dikkate alındığında hava kirliliğinde  fazla iyileşme görünmüyor. Bu konuda yaptırımlar da  fazla etkili olamıyor. Kalorifer bacalarındaki siyah dumanlar yine çevreyi kirletmeye devam ediyor.

Bunların arasındaki apartmanlarda doğalgaz olmuş neyi değiştirebilir. Bölgemizde doğalgaz olmasına rağmen hava kirliliği sorununun uzun süre daha gündemde kalacağı bu işin uzmanlarınca da  kabul ediliyor.  İstediğin kadar çevren güzel olsun sokağa çıktığında teneffüs edeceğin hava kirli olduktan sonra çevrenizin güzelliği neye yarar. Bölgemizde Üniversitemiz ve bu konuda uzmanlarımız var. Hava kirliliği konusunda detaylı çalışma yapılarak bu soruna çözüm bulunmalı. Eğer doğalgaz gelecek  hava kirliliği işi çözümlenecek diye bakılıyorsa bunun çözüm olamayacağı ortada. Hava kirliliğini sağlayan diğer faktörlerin de ortadan  kalkması gerekir. Bunlar sağlanmadığı takdirde bizler bu kirli havayı daha uzun yıllar solumak zorunda kalırız.Bugün görünen manzara bu.

TEKRAR  HATIRLATALIM

 Bölgemiz araç trafiğinde göze batan bir durumu bugüne kadar defalarca dile getirdim.  Bu konuda  Edirne Belediyesince seminerler de verildi. Durum şu. 22 plakalı araçlarımızın özellikle yaya geçitlerinde yayalara geçişte öncelik tanıması bu konuda duyarlı davranmaları bir türlü sağlanamıyor.

Bu konuda gözlemlerimiz olduğu gibi çok sayıda şikayet alıyoruz. Özellikle kışa günlerine  girdiğimiz şu aylarda sürücülerimiz yaya geçitlerinde  yayaların geçişine izin vermeli. Geçitlerde birkaç saniye beklemeniz  size bir şey kaybettirmez.

O zaman yağmur altında bekleyen yayalar için çok daha önemlidir.  Başka illerin sürücülerinin bu yönde daha duyarlı olduğunu gözlerimizle görüyoruz. Çağdaş kentimiz, Dünya Kültür Mirası olan Edirne’mizdeki sürücü arkadaşlarımızın da  bu yönde duyarlı davranmaları gerekir. Yasalar da bunu gerektiriyor.  Yayaların geçişi konusunda özen göstermemek sonunda  kendilerinin de yararına bir durum değildir.Bu yollar sadece sürücüler için yapılmadı. Yayaların da  bu yollardan geçiş hakkı var. Kimse bu yollar benimdir yayalar araç konvoyunun bitmesini beklesin mantığı ile hareket etmemeli.

Burada yayaların da trafik kurallarına uyduğunu söyleyemeyiz . Yaya geçitlerinde bakıyoruz. Kırmızı ışık yanmış yayalara geçiş izni yok.   Bazı  kural tanımaz yayalar buna aldırmayıp hayatlarını da tehlikeye atarak karşıdan karşıya geçmek istiyor.

Demokrasi kurallar rejimidir. Trafik kurallarına herkesin uyması gerekir. Sürücüler kadar yayalarımızın da   trafik kurallarına riayet etmeleri zorunludur.

Herkesin her istediğini  yapmaya çalışması orada kaos ortamı yaratır. Bunu yaratmaya da kimsenin hakkı yoktur.

 249 total views,  2 views today

Next Post

ERGİT “Tarlakapı Caddesi Trafik Yoğunluğu Artıyor”

Edirne Merkez Abdurrahman Mahallesi Muhtarı  Şaban Ergit, yeni iş alanları ve devlet dairelerinin  kendi mahallesine  gelmesi ile  mahalle sınırları içinde yer alan  Tarlakapı Caddesinden devam edip  Hacı Yahya Köprüsü yolunun araç trafiğinin her geçen  zamanda artış gösterdiğini  belirtti. Tren yolu kenarındaki yolun tamamlanıp trafiğe açılması ile  bu yolun araç yoğunluğunun  […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp