Doğalgaz’ın temeli atıldı hedef % 60 abone

admin

????????????????????????????????????

 

 

Hava kirliği konusunda yapılan ölçümlere göre ülkenin en kirli havasına sahip Keşan’ın temiz havaya sahip bir ortama kavuşması için en önemli adımlardan olan ve uzun zamandan beri beklediği yatırımların başında gelen Doğalgaz Dağıtım Şebekesi Temel Atma Töreni, 15 Haziran 2016 Çarşamba günü gerçekleştirildi.

????????????????????????????????????

 

 

Aşağı Zaferiye Mahallesi Akar Sokak’da Keşan Belediyesi organizasyonunda gerçekleştirilen, Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü Çevre Sağlık Teknisyeni Osman Coşkun’un sunumunda yapılan,  saat 14.30 sıralarında başlayan temel atma törenine; Keşan Kaymakamı Nuri Özder, CHP Edirne Milletvekilleri Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, Erdin Bircan,  AK Parti Eski Vekili Prof. Dr. Necdet Budak, Keşan Belediye Başkanı Opr. Dr. Mehmet Özcan ve eşi Şengül Özcan, Edirne İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Geçmiş, Uzunköprü Belediye Başkanı Enis İşbilen, Havsa Belediye Başkanı Oğuz Tekin, Gelibolu Belediye Başkanı Mustafa Özacar, Yenimuhacir  Belediye Başkanı Recep Ordu, Keşan İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Mahir Sağlık, Keşan İlçe Emniyet Müdürü Göksel Demiralp, CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, CHP Keşan İlçe Başkanı Erdoğan Gümülcineli, AK Parti Keşan İlçe Başkanı Hüseyin Boyalık,  Demokrat Parti Keşan İlçe Başkanı Cemil Gülver, Edirne İl Genel Meclisi üyeleri, Keşan Belediye Başkanı yardımcıları Cengizhan Aktan, Feyzi Engin, belediye meclisi üyeleri, GAZDAŞ Bölge Müdürü Tamer Akaslan, GAZDAŞ Edirne İşletme Müdürü Cumhur Pektaş, kamu kuruluşu temsilcileri, oda, borsa, dernek , muhtarlar, mahalle halkı ve basın mensupları katıldı.

????????????????????????????????????

 

 

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın söylenmesinden sonra AK Parti Edirne Milletvekili Rafet Sezen’in mesajı konuklarla paylaşıldı. Törende açış konuşmasını Keşan Belediye Başkanı Opr. Dr. Mehmet Özcan yaptı.

Konuşmasına hem kendi hem de Keşan için çok önemli bir gün olduğuna dair duygularını açıklayarak başlayan Özcan, şunları söyledi: “Keşan’ın bu mutlu gününü paylaşmaya katıldığınız için hepinize çok teşekkür ediyorum. Keşan’da son 3-4 yıldır ciddi hava kirliği var. Gerek Kaymakamlık ve Valilik ve gerekse Keşan Belediyesi olarak bunun önlenmesi adına ciddi çalışmalar yaptık. 2005 yılında EPDK’ya başvurumuz oldu. O zaman Keşan’a doğalgaz gelmesi yatırıma değer bulunmadı. 2006’da Keşan altyapıya girerken bir kez daha teklif ettik o zamanda teknik olarak bu işin mümkün olmadığı aktarıldı. Son 4 yıldır 2 adet sabit ölçüm istasyonuyla Keşan’ın hava kalitesinin ölçümüne başlandığında Keşan’ın pratikten sonra sayısal veri olarak da ne kadar kirli bir havaya sahip olduğunu hep birlikte gördük. 2013 yılında Bakanlar Kurulu’ndan geçen karara göre abone toplama çalışmalarına başladık ama 2 kez başaramadık. Son olarak vatandaşlarımızı ilçedeki tüm kurumlarla birlikte ikna turlarına çıktık, mahalle mahalle kahve kahve gezdik. Giden Valimiz Dursun Ali Şahin ve Eski Kaymakamımız Bekir Dınkırcı sağ olsun bu konuyla çok ilgilendi. Ama sonunda mutlu sona ulaştık, kirlilik oranları had safhaya ulaşınca Keşan doğalgaz yatırım programına alındı.” dedi.

????????????????????????????????????

 

Türkiye Yunanistan Doğalgaz Boru Hattı bölgeden geçerken dönemin milletvekili Necdet Budak’ın çabalarıyla 2 noktadan çıkış vanası bırakıldığını belirten ve bu nedenle kendisine teşekkür eden Özcan, şöyle devam etti: “Bu vananın varlığı uzun süre tartışıldı. Keşan’a bizim gayretlerimizden önce bu kolaylığı sağladığı için bölge insanı olarak çok teşekkür ediyorum. Keşan’ın hava kirliliği konusunda birlik olması çok ciddi bir durumdur, yerel iktidar ile genel iktidarın birlikte hareket etmesinin ürünüdür. Siyasi parti temsilcileri ile oda ve borsa başkanlarıma da süreç içinde yardımcı oldukları için çok teşekkür ediyorum. Keşan doğalgaz konusuna sahip çıktı ve bu mutlu güne geldik. Doğalgaz bizim için nimet olacak nitelikte bir yatırım. Hava kirliliğinin önlenmesinin dışında sanayi türü birçok işletme de doğalgaz nedeniyle ilçeye gelecek. Doğalgaz ekonomik girdinin çoğalmasına ve istihdamın artmasına vesile olacak. GAZDAŞ yetkilileri, Keşan’dan Malkara’ya da doğalgazın gidebileceğini söylediler.”

????????????????????????????????????

 

Siğilli Ovası’ndan geçen doğalgazın Keşan’a neden getirilemediği ile ilgili de açıklama yapan Başkan Özcan, bunun teknik olarak direkt şekilde yapılmasının olanaksızlığını şöyle anlattı: “Doğalgaz boru hattından geçen ham gaz çok yüksek basınçla bu borulardan geçiyor. 80-90 atmosferle geçen doğalgazın şehir içine verilmesi mümkün değil. Doğalgaz şehir içinde borulardan 4 atmosferle geçiyor. Ve ana borudan geçen ham doğal gaz kokusuzdur ve herhangi bir kaçak anında da fark edilemez. Basınç kırma ünitesinde doğalgaza koku da ilave edilmesi gerekiyor ki herhangi bir kaçak anında insanlar fark edebilsin. Bu nedenle ana borudan gaz almak çok kolay değil. Bu nedenle Siğilli yakınlarına basınç kırma ünitesi yapılacak.”

????????????????????????????????????

 

 

Özcan’dan sonra söz alan GAZDAŞ Trakya Bölge Müdürü Tamer Akaslan’da Trakya’da 3 il ve 17 yerleşim biriminde 242 milyon dolarlık yatırım yapıldığını, 390 bin konut ve 267 bin kullanıcıya ulaştıklarını belirtti.

Akaslan konuşmasında şunları söyledi.

????????????????????????????????????

 

 

Trakya’da 2006 yılında başladığımız yatırımlarımızın 10.yılında Keşan’da olmaktan mutluluk duyuyoruz. Çok çalıştığımız hayal ettiklerimizi bir bir hayata geçirdiğimiz bir 10 yılı şirket olarak geride3 bıraktık. Doğalgaz ile Trakya’nın havasını değiştirdiğimiz gibi hiç merak etmeyin Keşan’ın da havasını tereddütsüz şüpheniz olmasın değiştireceğiz. Bu 10 yıllık sürecimizde başta 3 ilimiz olmak üzere sorumlu olduğumuz toplam 17 yerleşim alanında 242 milyon dolar yatırım gerçekleştirdik. Bu 242 milyon dolarlık yatırımla bugün itibariyle 390 bin konuta ulaştık ve 267 bin kullanıcıya ulaşmış durumdayız.

????????????????????????????????????

 

 

Akaslan’dan sonra kürsüye gelen CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan’da Keşan’a doğalgaz geleceğini duyar duymaz Keşan’a geldiğine vurgu yaparak şunları söyledi.

????????????????????????????????????

 

 

Keşan’a doğalgaz geliyor dediler. Gece 03.30’da çıktım geldim. Ne güzel ki artık Keşan’ın kirli havasını önümüzdeki yıl mecliste konuşmayacağım. Bu yıl baktım 4 defa Keşan’ın kirli havasını konuşmuşuz ve Keşan’ın Amerika Birleşik Devletleri’nin  hava kalitesi normlarının 9 kat üzerinde kötü bir havaya sahip olan bir Keşan’a şu anda doğalgaz geliyor. Bu doğalgazın gelmesine katkısı bulunan belediye başkanım, daha önce de belediye başkanımın söylediği emek veren herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

????????????????????????????????????

 

 

 

Bircan’dan sonra söz alan CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu’da, bir sosyal demokrat belediyecilik örneği hizmetin daha yaşandığını belirterek konuşmasını şöyle sürdürdü.

” geçtiğimiz yıla Keşan damgasını vurdu. Türkiye’nin havası en kirli ilçesi. Ben de grup başkanvekilimizden izin alırken dedim bizim Keşanımız bu şekilde geçti. Meclis çalışmalarından izin aldık ve vekil arkadaşım ile birlikte buraya geldik. İşte sosyal demokrat belediyeciliğin yeni bir örneği ile karşı karşıyayız. Keşan’da açılışlar da bitmiyor. Temel atma törenleri de bitmiyor. Her şey halk için, her şey önce insan için. Sosyal demokrat belediyeciliğin yeni bir örneği temiz bir havaya kavuşmak için bugün buradayız. Bu konuda kimin emeği varsa, buaray kim buraya bir taş taşıdıysa hepsine saygılar sunuyorum.”

????????????????????????????????????

 

 

 

Gaytancıoğlu’ndan sonra son olarak kürsüye gelen Keşan Kaymakamı Nuri Özder’de, Keşanlıların bir an önce hazırlıklarını yapıp doğalgaz gelir gelmez doğal  gaza geçmelerini dileyerek, konuşmasını şöyle sürdürdü.

“Bugün ilçemizin en önemli sorunlarından biri olan kış aylarında yoğun bir şekilde yaşadığımız hava kirliliğinin çözümü için en önemli adımlarından birini atmanın mutluluğu içersindeyiz. Ben öncelikle Zorlu Firması’ndan ve Gazdaş yetkililerinden ve yükleyici firmalardan bu çalışmaların hızlı bir şekilde devam ederek bir an önce ilçemizin büyük bir bölümünün doğalgaz kullanılabilir durumuna getirilmesini rica ediyorum. Keşanlılardan da bir an önce hazırlıklarını yapıp doğalgaza geçmelerini ve bu temiz enerjinin konforunu yaşamalarını rica ediyorum.”dedi.

????????????????????????????????????

 

 

Konuşmaların ardından kurban kesilerek, Keşan İlçe Müftü Vekili İsmail Hergül, tarafından okunan duanın ardından protokol tarafından ilk boru hattı döşemesi için butonlara basıldı.

 73 total views,  2 views today

Next Post

Şehit ailelerine sağlanan haklar

            Edirne Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bilgin Özbaş Şehit Ailelerine  yapılan yardımlar konusunda yaptığı açıklamada  (Sb./Astsb./Uzm.J./Uzm.Erb./Erb – Er.): Şehitlerin ailesine (evli ise eşine, bekar ise baba ve/veya annesine veya yakınına) J.Gn.K.lığı kantin gelirleri hesabından ailesinin ihtiyaç duyabileceği acil ve öncelikle masrafları karşılamaya yönelik olarak defnedileceği yerdeki İl Jandarma […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp