Doğalgazlı Isıtıcıların Baca Bağlantılarına Dikkat

admin

 

 

Yılmaz, açıklamada, ortak noktası karbonmonoksit üretmek olan ısıtıcı gereçlerin usulünce kullanılmamasının, ölümcül sonuçlar doğurabileceğini söyledi.

Odun, kömür, doğalgaz gibi yakıtların yanarken ortaya çıkardığı karbonmonoksit gazının, ortamdan sağlıklı bir şekilde uzaklaştırılması gerektiğine dikkati çeken Yılmaz, bu işlemin en güzel denetlendiği alanın doğalgazlı ısıtıcılar olduğunu anlattı.

Doğalgazlı ısıtıcıların, son derece sıkı bir düzenlemeye tabi olduğunu belirten Yılmaz, “Bu ısıtıcılar hermetik dediğimiz, havayı dışarıdan alan, yanma ürünlerini dışarı veren cinsten bile olsalar ortamın iyi havalandırılması, menfezle veya diğer yöntemlerle ortama taze hava girişinin sağlanması gerekiyor. Buna rağmen bu kurallar zorlandığında, esnetildiğinde hatta kaçak iş yapıldığında bunların ölümle sonuçlandığını görüyoruz. Kullanıcılar doğalgaz baca bağlantılarıyla oynarsa ya da kendileri değişiklik yaparsa sonuçları kötü olur” dedi.

-Sinsi tehlike: karbonmonoksit

Zehirlenmesine yol açan karbonmonoksit gazının, kokusuz ve renksiz olması nedeniyle hiçbir uyarı vermediğine dikkati

 

çeken Yılmaz, ev ve iş yerlerindeki doğalgaz sensörlerinin kaçakları saptayabildiğini, ama karbonmonokside yönelik sensörün bulunmadığını belirtti.

“Doğalgazın da aralarında yer aldığı metan, bütan gibi yanıcı gazlar zehirli değildir” diyen Yılmaz, “Saf olarak solunmadıkları taktirde öldürücü olmayan bu gazlar, fark edilmeleri için sarımsak benzeri bir kokuyla kokulandırılıyorlar ama karbonmonoksit renksiz ve kokusuzdur. Bu da karbonmonoksit gazının algılanmasını imkansız kılıyor. Apartman veya dairelere konan doğalgaz sensörleri, gaz kokusunu algılayıp gaz akışını kesebiliyorlar. Ama karbonmonoksit için böyle bir sensör söz konusu değil. Vatandaşların banyo gibi küçük hacimli mekanlarda, küçük dairelerde, havasızlık, baş ağrısı, takatsizlik ve uykuya meyil karşısında çok dikkatli olmaları gerekiyor. Bunun bir adım ilerisi bilinç kaybıdır” diye kaydetti.

 218 total views,  2 views today

Next Post

Edirne'de "Yalnızca Barışa Tarafız" Sergisi

Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Görevlisi Mustafa Haykır, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen serginin açılışında yaptığı konuşmada, serginin Türkiye’de 15 ilde eş zamanlı olarak sanatçılar tarafından açıldığını söyledi. Edirne’de 10 sanatçının yaklaşık 15 resim ve 9 heykel eseriyle sergiyi oluşturduğunu belirten Haykır, “Serginin amacı dünyanın her şeyden fazla […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp