Doğayı Koruma ve Yaşatma Derneği’nden uyarı

admin

Edirne Doğayı, Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneğince yapılan açıklamada Orman ve Su işleri Bakanlığının Yaban Hayvanlarının avlanması için hazırladığı ihaleler nedeniyle suç duyurusunda bulundu. Konu ile ilgili olarak Saraçlar Caddesinde basın açıklaması yapan dernek üyeleri adına konuşan Çağlar Akçay şunları kaydetti; “Orman ve Su İşleri Bakanlığı, “Av Turizmi” adı altında yaban hayvanlarının avlanması için ihaleler hazırlamıştır. Bazıları yapılan bazıları da önümüzdeki günlerde yapılacak ihalelerle her biri 10 bin liradan 15 ayı, 6 bin liradan 109 yaban keçisi, 5-6 bin liradan çengel boynuzlu dağ keçisi, fiyatı ve sayısı belirtilmeyen daha birçok ilde de ceylan, kızıl geyik, melez yaban koyunu, yaban keçisi, çengel boynuzlu dağ keçisi gibi çok sayıda yaban hayvanı vurulacak. Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü hayvanların kaçak avlanmasına karşı binlerce lira ceza yazarken, parayla ruhsat alındıktan veya ihaleyi kazandıktan sonra avlanmayı teşvik etmektedir.

Doğayı Koruma ve Yaşatma Derneği'nden uyarı (1)

 

 

 

 

 

 

 

Yani verilen mesaj şudur: ÖNCE PARASINI VER, SONRA ÖLDÜR… Çengel boynuzlu dağ keçisi, alageyik, boz ayı, ceylan gibi hayvanların sayıları ülkenin birçok bölgesinde son derece azaldığından nesillerinin tükenmesi riskine karşı hayvanların öldürülmesi yerine üretilme için kullanılması şarttır. Ayrıca, 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu Madde 4.f) şöyle der: Yabani hayvanların yaşama ortamlarından koparılmaması, doğada serbestçe yaşayan bir hayvanın yakalanıp özgürlükten yoksun bırakılmaması esastır. Bu kanunun koruyucusu durumunda olan Bakanlığın avcılık için ihaleye çıkmasını şiddetle kınıyoruz. Bizler meydanlarda bu açıklamayı yapmadan önce Hayvan Hakları Konfederasyonu kurucu federasyonlarından Marmara Hayvan Hakları Federasyonu Cumhuriyet Savcılığına Orman Su İşleri Bakanlığı yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulundu.

Suç duyurusunda ; 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanununa muhalefet, 2873 sayılı Milli Parklar Kanununa muhalefet, 4915 sayılı Kara Avcılığı Kanununa muhalefet, Avrupa’nın Yaban Hayatı ve Yaşama Ortamlarını Koruma Sözleşmesi (Bern)ne muhalefet, nesli tükenmekte olan hayvanların yasa ve uluslar arası sözleşmelere aykırı bir şekilde devlet eliyle avlanması için ihale düzenlenmesi, dilekçe metninde yer alan diğer suçlar nedeniyle dava açılması talep edildi .

AVCILIK SPOR DEĞİL, CİNAYET

Av turizmi adı altında yüzlerce yaban hayvanının öldürülmesini kabul etmemiz mümkün değil. Bu katliam ihalelerinin iptal edilmesi gerekiyor. Biz avcılığın spor olmadığı, cinayet olduğunu, tamamen ortadan kaldırılmasını talep ederken, yurt içi ve yurt dışından gelecek profesyonel katillere bunun para karşılığı yaptırılmasını kabul etmiyoruz.

Doğayı Koruma ve Yaşatma Derneği'nden uyarı (2)

 

 

 

 

 

 

 

DEVLET KATLİAMA ÇANAK TUTUYOR

“Yaşam alanları yok edildiği, avcılar tarafından katledildikleri, su kaynaklarının yok edildiği, doğa katili HES kanallarında boğuldukları yetmezmiş gibi Av Turizmi adı altında bu işi yapan şirketlere “turistik av” ile yaban hayvanı öldürtmesi için ihale açılması kabul edilemez. Yok, olma tehlikesiyle karşı karşıya olan yaban hayatın, canlı türlerinin katledilmesine seyirci kalmayacağız. “Devletin nesli tükenmekte olan yaban hayvanlarının öldürülmesinden kazanılacak üç beş liraya ihtiyacı varsa..!

KENDİ ARAMIZDA TOPLAYIP VERELİM..!

”Av Turizmi ” Anayasayı, hayvanları koruma kanununu, uluslararası yasaları hiçe saymaktır…!

“AV TURİZMİNE HAYIR !” “Kanlı Paraya Hayır” “Yaban Hayvanlarımızın Ölüm İhalesine Hayır” “Avcılık Bir Spor Değil, CİNAYETTİR” deniliyor

 

 

 143 total views,  2 views today

Next Post

Cumartesi Pazarı yanındaki yolun kaldırımı ne zaman yapılacak

Edirne’nin en kapsamlı semt pazarı olan ve çarşamba ve cumartesi günleri pazar yapılan ayrıca pazar günleri de üretici pazarı olan Kooperatif evlerindeki Pazar Yeri pazarın olduğu günlerde alışveriş için pazara gelecek vatandaşlar için işkence oluyor. Pazarcıların araçlarını kaldırımlara çekmeleri ve pazar çevresindeki yaya kaldırımlarının bir bölümünün yapılmaması nedeniyle pazara gelen […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp