DOĞRU GİBİ SÖYLENEN YANLIŞLAR

admin

fikri_yalin_koseDünyada ve ülkemizde haber almada İletişim araçları o kadar çok gelişti ki, ülkenin veya dünyanın bir yöresinde meydana gelen olayların haberleri anında dünyanın dört bir yanında duyuluyor. Doğrusu ve yanlışı ile halk bilgi sahibi oluyor.

Son günlerde duyduklarımız, siyasetin gündemine oturan haberler iddialar “ bunlar nasıl oluyor” dercesine hafızalarımızı zorluyor. Bu olaylarda kimin doğru kimin yalan söylediğini, kimlere inanacağımızı şaşırdık.

Bakıyorsunuz kamuoyuna yolsuzluk hırsızlık olayları yansıtılıyor. Bu konuda belgeler teşhir ediliyor iddialar ortada geziyor. Bunun karşılığında bu suçlamalarda suçlananlar tarafından halkı tatmin eden inandırıcı bir cevap verilmiyor.

Buna karşın suç isnat edilenler çareyi uzun yıllar öncesinden bu olaylarla ilgisi bulunmayan suçlamalarla adeta bu hatalarının üzerini kapatmak istiyorlar.

Bu yenilir yutulur yanı olmayan ağır ve onur kırıcı olan ülkemiz açısından da üzüntü verici suçlamalar karşısında duyarsızlık bunların yok sayılması daha ne kadar devam edecek.

Ortada çok önemli ve devlet adamlarına yakışmayacak ağır suçlamalar olduğu halde bunlar karşısında olanları yok saymak “ susmak kabullenmek anlamını” getirmez mi sorusunu gündeme getiriyor.

Bu konularla ilgili yurt dışından da tepkiler gelmesine rağmen bu pişkinlik bu suçlamaları yok sayma bir süre sonra nasıl olsa unutulur beklentisinde olmak halkın devlet yöneticilerine karşı güvensizliğini arttırabileceği hesap edilmiyor mu?

Haydi, bu yönde suçlananlar kendi kabahatlerini örtmek çabasındalar. Peki, o siyasi görüşte olanlar” Ülkemizde neler oluyor. Bu suçlamalarda gerçek payı yok mu” diye bir merakları olayları sorgulamaları gerekmez mi?

Onlar nihayetinde seçmen bu kişilerin tabası onlara günahları ve sevapları ile bağımlı kimseler değil. Siyasi parti taraftarı olmak onun hatalarını da kabullenmek ve onaylamak anlamına gelmez. Bu demokrasiyi benimsemiş tüm parti taraftarları için geçerli.

Parti yöneticileri yanlış yaptığında onları uyarmak hatalarına ortak olmamak gerekmez mi? Ne yazık ki, suçlanan parti taraftarlarından bu konuda ses soluk çıkmıyor.

Eğer o suçlamalar iddialar doğru ise “Temennimiz yanlış olması” o zaman bu siyasete kol kanat gerenler bu suçların ortağı konumuna düşmüş olmayacaklar mı?

Partili olmak o siyasi görüşü koşulsuz desteklemek, onaylamak anlamına gelmez. Demokrasisi gelişen ülkelerin seçmenleri böyle davranıyor. Bakıyorsunuz bu ülkelerde bir partiyi militanca destekleyen taraftarları partisinin ilkelerini zedeleyen bir uygulamasını gördüklerinde muhalefeti dahi beklemeden kendi parti yöneticilerini bu yanlışlıkları nedeniyle kıyasıya eleştirip bu yanlışlıktan ders almalarını, cezalanması gerekirse çekinmeden cezalandırılmasına onay veriyorlar.

Ne yazık ki bizde böyle bir uygulama yok “benim partim yanlış yapmaz” anlayışı siyasiler arasında hâkim olduğu için parti üst yöneticileri bu anlayıştaki seçmenlerine güvenerek yaptıkları işlerde suçlu olsalar dahi, seçmenlerinin bu suçlamalara inanmayacaklarını düşünerek hatalarını suçlarını bir başka suçlama ile gizleme yolunu seçiyorlar.

Olaylara düz mantıkla bakıp benden senden bakışı ile değerlendirenler aslında ülke geleceğinin tehlikeye girmesine çanak tutmuş olmuyorlar mı?

Siyasetin tepesindeki bu belirsizlik gündemde olan akla durgunluk veren bu suçlamalar ancak o siyasi görüşü savunanların uyarıları ile o siyasi parti yöneticiler aklını başına getirir hizaya gelmesini suçlarından dönmelerini “ sade benim dediğim olur bundan başka doğru tanımam” mantığından kurtulur. Bu sağlanmadığı takdirde hatalar zinciri devam eder. Bunun olumsuzluğu zararları ülkemizin geleceğini de tehlikeye sokabilir.

 28 total views,  2 views today

Next Post

SAADET ADAYI TEKİN, 30 Mart’ta Edirne Milli Görüş Belediyeciliği ile tanışacak

Saadet Partisi Belediye Başkan adayı Av. Sinan Tekin ve beraberindeki Belediye Meclis üyeleri Tokat ve Batmanlı vatandaşlarımızı derneklerinde ziyaret ederek sohbet etti. Tekin sohbetlerinde, Edirne’mizin tarihi ve kültürel mirası ile Dünya şehirleri arasında önemli bir yeri olduğunu söyleyerek, “Atalarımızın bize bıraktığı tarihi miras adeta açık hava müzesi görünümündedir. Bu zengin […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp