Doğru söze ne demeli

admin

fikri_yalin_koseİl Genel Meclisinin ETSO’da  yapılan  toplantısına katılan Edirne Valimiz Dursun Ali Şahin, İl Genel Meclis üyelerinin yoğun ilgisi ile karşılandı.

            Valimize sevgi gösterme yarışında CHP’li meclis üyeleri AK Parti üyelerini geride bıraktı. Yaptıkları konuşmalarda Edirne Valisine yönelik övücü sözlerle genellikle maçlarda rastlanan görüntüleri andıracak tarzda Edirne Valisi lehine sloganlar attılar. Konuşmalarında bugüne kadar gelip geçen valiler arasında Dursun Ali Şahin’in yerinin ayrı olduğunu İl Genel Meclisi ile uyumlu çalıştığını yaptığı, hizmetlerle Edirne Halkının gönlünde taht kurduğunu ifade ettiler.

Sanırım Meclis üyeleri arasında Valimize karşı sevgi dozunun bu denli artmasına sebep Edirne Valimiz Dursun Ali Şahin’in gayretleri ile tarihi köprülerimizin aydınlatılmasının gerçekleşmesi.   İnsanları geceleri karanlık köprüden geçmelerinin son bulması oldu. Bu durum herkes gibi onları da mutlu etmişti.

Aslında köprülerin aydınlatılma konusunun bugüne kadar gecikmiş olmasının sorumluları,  bu işi geciktirenler, ihmali görülenler neden bu işi seçim arifesine taşıdılar, o ayrı bir sorun. Bunu da dikkate almak, sorgulamak gerekmez mi?

Her şeye rağmen, valimizin, kangren haline gelen bu önemli sorunu çözdüğü için Edirnelileri mutlu etmiş gönüllerini kazanmıştır. Sanırım CHP’li meclis üyelerini mutlu kılan bu sevgilerini dışa vurmalarını bu başarıdan kendilerine de pay çıkarmalarından kaynaklanmıştır. Aslında böyle işlerde işi siyasete dökmenin de fazla yararı olacağını sanmıyorum.

Yapılan hizmet tüm halkımızın yararlanacağı bir ortak  hizmettir.

Edirne Valimiz Dursun Ali Şahin köylere hizmet götürülmesi, yollarının yapılması konusunda söyledikleri de dikkate değer.

Özel İdare Genel Sekreteri Muhammet Öztürk’ün kulaklarını çınlatacak ve İl Genel Meclisi üyelerini uyarıcı konuşma yapması onların yolların yapım  işlerini öncelik sırasına göre planlamaları gerektiği sözleri yerinde bir uyarı olarak kabul ediyorum.

Valimiz Konuşmasında, köy yollarının yapılması konusunda  merkez  ve ilçeler sınırları içinde bulunan, acilen yapılması gereken yollar programda olmasa dahi öncelik tanınmasının yararlı olacağını belirtmesi bence çok önem taşıyor.

            Nedenine gelince; ben defalarca bu köşemde dile getirdim. İlimizin linyit maden sahalarının bulunduğu köylerle bağlayan, Uzunköprü ilçesine bağlı sınır köylerini Uzunköprü- Keşan yolundan Hamidiye köyü içinden geçen yol ile bağlantı sağlayan karayolunun  tarla yolundan farkı yok.

Bu yolda uzun yıllardan bu yana onarım yapılmıyor. Daha önceki valimiz yolun yapılması için köylülerin maddi katkı yapmalarını  talep edilmiş. Köylüler buna tepki gösterince yolun yapılması  gerçekleşmemiş.

Köylülerin talebi üzerine ben bu konuyu defalarca gündeme taşıdım ve bu yolun önemine değindim.  Bu bölgede yüzlerce maden işçisi yer altında çalışıyor. Burada faaliyet gösteren maden ocaklarından devletimizin vergi olarak kazancının çok yüksek olduğunu dile getirerek böyle devlete katkısı olan bir bölgenin yolunun yapılmamasının doğru olmadığını duyurdum.

Köylülerin yapılması istenen yol, Hamidiye  köyü ile Harmanlı köyü arasında on kilometre civarında bir yol. Bu yoldan her gün diğer köy yollarından geçen aracın en azından on katı araç gelip geçiyor. Bu köylerde maden ocaklarında çalışan işçilerin kaza geçirmeleri halinde ilçeye ulaştırılması işkence oluyor.

            Maden bölgesindeki köylere gidecek taksiler yolun bozuk olması nedeniyle normal fiyatın iki katı fiyat teklifinde bulunuyorlar. Bu denli önemli olan bir bölgenin yolunun yapılmasına öncelik tanınması konusunda Edirne Valimizin önerisini çok önemsiyorum. Bu durumu köylülerimize de duyurdum. Yollarının yapılabileceği müjdesini verdim. Köylülerimizin de bu konuda sayın valimize teşekkürleri var.

Dilerim Valimizin önerisini Özel İdare Genel Sekreteri  Öztürk ve bu konu ile ilgili olan İl Genel Meclisi üyelerimiz dikkate alır ve Hamidiye- Harmanlı köyü arasındaki yol yapılır. Bu yolun yapılması halinde köylüler de bu duyarlılığı nedeniyle valimize teşekkür ilanı vereceklerini söylediler.

            Orada doğup büyüyen oranın  çamurlu yollarında yürümüş biri olarak, bu yolun yapılması konusunu sürekli gündemde tutacağımı hatırlatmak isterim. Geciktirmek isteyenler bu yolu gündeme almayanlar neden buna gerek duydular bilemem. Ülkemizde KDV kazandıran ve bir ilçeden daha çok devlete gelir sağlayan bölgeye ulaşımı sağlayan bir yolun yapılmasını istemek kadar doğal bir talep  var mıdır?

 20 total views,  2 views today

Next Post

Edirne Uluslararası Öğrenciler Akademisi kapanış programı

Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı’nın destekleriyle Edirne Mimar Sinan Vakfı’nın yürüttüğü Uluslararası Öğrenci Akademisinin kapanış programı yapıldıŞubat ayında başlayıp 16 haftadır devam eden program Mimar Sinan Vakfı Balkan Kültür Merkezinde gerçekleştirildi. Programın kapanış törenine Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Doç. Dr. Kudret Bülbül, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof Dr […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp