DOĞRU SÖZE NE DEMELİ

admin

fikri_yalin_kose

 

 

 

 

 

 

Hürriyet gazetesi köşe yazarı Ahmet Hakan  bugüne kadar Atatürk ve ilkelerine mesafeli davranan  zaman zaman da eleştiren  bir köşe yazarıydı. Köşesinde akıcı üslubuyla bunu açıkça dile getiriyordu. 15 Temmuz darbe girişimi  birçok kişide olduğu gibi  onun da gerçekleri görmesine  neden olmuş. Ülkemizin kurucusu Ulu önderimiz Atatürk’ün ülkede birliği sağlamada  ne denli önemli olduğunu anlamış ve bunu  köşesinde  tüm boyutları ile  özeleştirisini yaparak dile getirmiş.     Gerçekten ülkemizde  tartışmasız güveneceğimiz ve dayanacağımız tek  noktanın  Kurtuluş savaşı önderleri olduğu  bunun  ülkesini seven herkes tarafından benimsendiğini görmek  ülkemizde huzurun sağlanması açısından çok önemli.

Köşemde Ahmet Hakan’ın  köşesinde dile getirdiği  “Sen ne büyükmüşsün HEY ATATÜRK” yazısını   okuyuculara  sunmak istiyorum. Hakan’ın  köşe yazısı aynen şöyle:

 

DOĞRU SÖZE NE DEMELİ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ÇEVRE TEMİZLİĞİNE  GEREKEN ÖZENİ GÖSTERMİYORUZ

Dinimizce “temizlik imandan gelir” diye tanımlanır.

Kutsal kitabımız bunu emreder temizliğine verilen önemi vurgular. Fakat ne acıdır ki temizliğe, özellikle çevre temizliğine gereken önemi vermiyoruz.

Sokaklarımıza ve çevremize bir göz atalım. Yediğimiz yiyeceğin itaklarını  çok yakında olan  çöp aracına atma yerine, çevreye saçmayı marifet sayıyoroz.

Temizlik işçileri gün boyu sorumsuz insanların çevreye saçtığı  çöpleri temizlemekle  zamanın büyük bölümünü harcıyor.

Piknik alanlarına baktığımızda yine çöplük haline geldiğine tanık oluyoruz.

Ne acıdır ki çevremizi evimiz gibi temiz tutmayı temizliğin çağdaş medeni insan olmanın gereği olduğun bir türlü kavrayamadık.

Aslında bizler uluslararası üne sahip   bir Avrupa kenti olarak  çevre temizliğine çok daha duyarlı olmamız, diğer illere bu yönde  örnek oluşturmamız gerekir.

Her şeyden acısı Eğitim kurumlarımızın çevresinin de en kirli alanlardan biri olması dikkate değer.

Bu da eğitim kurumlarımızda öğrencilerimizin temizlik konusunda gerekli eğitimi almadığını gösteriyor.

Bazılarınca önemsiz gibi görünen çevre temizliği sağlığımız için de önemlidir.   Biri yere çöp attığında uyardığınızda” Çöpçülerin görevi ne temizlesin” gibi sözlerin kullanıldığı bir toplumun  çevre duyarlılığı konusunda çok daha eğitime  ihtiyacı var.

Bu kişiler  gerektiğinde anlayacağı dilden ve de  cezalandırılmalı. Bu yönde belediyece yazılan “ Çöp atılmaz” yazıları da yeterli olmuyor.     Önemli olan,  uyarı olmadan  toplumun bu önemli  görevi özümsemesi  . Bu olmadığı zaman  ne kadar uyarılsa boş .

 

 92 total views,  2 views today

Next Post

ERGİT, “mahallemiz büyüdükçe sorunları artıyor”

Edirne Merkez Abdurrahman Mahallesi Muhtarı Şaban Ergit, mahallesinin gittikçe büyüdüğünü ve sorunlarının artığını söyledi. Ergit Mahalledeki çocuk parkı azlığından yakınan mahalle çocuklarının başka mahallelerdeki park alanlarına özenip, bizim mahallemizde neden çocuk parkı yok’  diye şikâyette bulunduğunu söyledi. Abdurrahman Mahallesi Muhtarı Şaban Ergit, mahallesinin son yıllarda gelişen bir mahalle olduğunu belirterek; […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp