DOĞRU SÖZE NE DEMELİ

admin

fikri_yalin_kose

Bölgemizdeki mahalli basının köylü sorunları ile yeterince ilgilenmediği, yok saydığı yolunda sitem dolu bir mektup aldım.

Hüseyin Yılmaz adındaki köylü vatandaşımız uzun ve gerçekten köylü sorunlarını detayları ile kapsayan bir mektup göndermiş. Kentin rutin haberlerinin de sıkıcı hale geldiğinden yakınan vatandaşımız mektubunda özetle şöyle diyor;

“Ulusal basını bir yere koyalım onlar ancak bir felaket olduğunda veya magazin türü bir habere konu olabileceği durumlarda köyleri hatırlar.

Yahut piknik amacı ile köylere geldiklerinde haberini yapmak akıllarına gelir. Benim sözüm onlara değil. Diyeceklerim mahalli basınımıza. Arzu ediyor ve bekliyoruz ki,mahalli basın kuruluş temsilcilerimiz köylerimizi ziyaret etsin.

Sorunlarımızı birinci elden dinlesin. Ve ona göre haberlerde yer olsun istiyoruz.

Siyasiler bizim söylediklerimizi kendilerine göre yorumlayıp yansıtıyorlar. Bizler ise köylülerimize yapılan veya söz verildiği halde yapılamayan sorunlarımızı birlikte iletmek istiyoruz. Yani bardağın dolu tarafı yanında boş olan yanını da açıklamak amacındayız.

Bilindiği gibi Trakya köylerinin her birinin ayrı bir kültürü ve tarihi vardır. Gelenek görenekleri hatta oyunları dahi birbirinden farklıdır. Bazı köylülerimizin ataları Bulgaristan’ın farklı bölgelerinden malını mülkünü terk ederek göç etmek zorunda kalmışlardır. Osmanlı Rus Savaşı ve Bulgar zulmü insanlarımızda acı hatıralar bırakmıştır.

 

İnsanlarımız asırlardır yaşadığı topraklardan göç etmek zorunda kalmışlardır. Bazı köylülerimiz ise Yunanistan’dan mübadele yoluyla göç edip vatan toprağına yerleşmiştir. Dedelerinden ninelerinden dinledikleri o günlerin acı anıları nesilden nesle devam edecektir. Uzun yıllar yurt edindikleri topraklarına özlemleri bugün dahi devam etmektedir.

Yemekleri, türküleri, oyunları gelenek ve görenekleri o bölgelerin izini taşımaktadır. Balkan göçmeni vatandaşlarımız ananelerini sürdürme çabasındadır. Bu yörelere gittiğimizde buradaki akrabaları gibi gelenek göreneklerini sevgi bağlarını kültürlerini sürdürdüklerini görürsünüz.

Ülkemizde olduğu gibi kültür erozyonu yoktur. Dini bayram günlerinde ailelerinin yanına gideceği yerde tatil bölgelerine gitmezler. O günler geldiğinde ailesi konu komşusu ile bir araya gelip bayramını kutlar sevgilerini pekiştirir. Yıllarca varlıklarını korumalarının nedeni de budur.Herkes birbirine iyi kötü günlerinde destek verir.Bizim ülkemizde olduğu gibi başın dara düştüğünde bir kenara sıvışmaz.

Böyle güzel geleneklerimizi kent insanlarımızda görmeniz mümkün değildir. Biz köylüler bu güzel adetlerimizi atalarımızdan bize kalan geleneklerimizi tüm yozlaşmalara rağmen sürdürmek amacındayız.

Bu geleneklerimizin bir süre sonunda yok olacağı endişesi taşıyoruz. Onun için bu atalarımızın yadigârı adetlerimizi basına yansıtıp yok olmasının önüne geçmek amacındayız.

Bizlerle basının yapacağı haberler Şehirlerdeki kurumların birbiri ile yaptığı gelenek haline gelen haberlerden daha değerli ve kalıcı olacağı kanısındayız.

Milletimizin sarsılmaz bağını oluşturan adeta toplumumuzun kılcal damarları konumundaki öz değerlerimizi köylerimizde sürdürmek çabasındayız.

Yemeklerinden folkloruna, atalardan bize kalan tüm güzel sevgi bağı olan adetlerin yozlaşmayan, gerçeği yansıtan örneklerini ancak köylerimizde görmeniz mümkündür.

Kızlarımızın çeyizlerinde, düğünlerimizin oyun havalarında gelinlerimizin kınasında ezgilerimizde geleneklerimiz korunmaktadır. Şehirlerin rutin haberlerinden bir an için kurtulup köylere geldiğinizde sizlere güzel havamızın yanı sıra size daha hayati önemi olan haberlerimizi sunmaya hazırız.

Köylü vatandaşımızın mektubu böyle. Doğru söze ne demeli. En kısa sürede köylerimize ziyaret etmeyi amaçlıyorum.

ALLAH RAHMET EYLESİN

Belediye Başkanımız Hamdi Sedefçi’nin babası İbrahim Sedefçi’nin babasının vefatını öğrendim. Dünya fani hepimizin gideceği yer orası.

İbrahim ağabeye Allah’tan rahmet Başta Hamdi Sedefçi olmak üzere tüm Sedefçi ailesine baş sağlığı dilerim.

 8 total views,  2 views today

Next Post

Okullarda kalp Taraması Başladı

EDİRNE AJANS HABER MERKEZİ / 214 24 04 / edirneajans@hotmail.com Edirne Milli Eğitim Müdürlüğü ve Edirne Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği olarak yürütülen ortak çalışma çerçevesinde okul çağı çocuklarında elektrokardiyografi (EKG) ile kalp taraması başlatıldı. Edirne İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op.Dr. İlhan AÇIKGÖZ yaptığı açıklamada; “Proje esasen, İstanbul […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp