DOĞUM YARDIMLARINI ÖDEYİN

admin

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu kısa çalışma ödeneği ve ücretsiz izin uygulamaları nedeniyle kadınların yeterli prim gününü dolduramadığını ve bu nedenle doğum yardımından yararlanamadığını söyleyerek bu sorunun çözülmesini istedi.

Konuya ilişkin TBMM Genel Kurulunda açıklama yapan Doç. Dr. Gaytancıoğlu “AKP 5’li çeteyi beslemek için emekçilerin üç kuruş gelirine de göz koymuş. Emekçiler bir kere mağdur ise kadın emekçiler en az iki kere mağdur ediliyor” dedi.

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğu konuşasının devamında şu açıklamaları yaptı:

“Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 18’inci maddesine göre sigortalı kadın işçilere doğumdan önceki bir yıl içinde en az doksan gün prim ödemiş olması koşuluyla analık istirahati süresince analık ödeneği ya da halk arasındaki tabirle doğum yardımı yapılmaktadır.

2020 yılı Mart ayından bu yana olan kısa çalışma ve ücretsiz izin uygulamaları nedeniyle birçok kadın işçi çalışamamakta ve bu kadın işçilerin sigorta primleri yatırılmamaktadır. Bu nedenle birçoğu son bir yılda doksan gün prim koşulunu karşılayamamaktadırlar.

Biz insanların kaç çocuk sahibi olacağını belirlemeyi kendilerinde hak sayanların önce emekçi kadınların hakkını, olanı vermelerini bekliyoruz. Kadınlarımızın hakkını verin ve doğum yardımı sorununu çözün.”

 507 total views,  2 views today

Next Post

Edirne Valisi Ekrem Canalp’in 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü Kutlama Mesajı

Edirne Valisi Ekrem Canalp’in 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü Kutlama Mesajında şu ifadelere yer verdi: “Emeğin, alın terinin, helal kazancın, yardımlaşmanın, dostluğun, kardeşliğin, barışın, birlik ve beraberliğin simgeleştiği 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü; daha iyi bir gelecek için ter akıtan, sosyal ve ekonomik gelişmemizin temel gücü olan işçilerimize, […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp