Doktor Sadık Ahmet’in Mezarı

admin

Ticaret Borsası Yönetimince organize edilen, Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yardımcı Doçent Doktor Rıdvan Canım’ın da bulunduğu gezide Batı Trakya’da Türkler ve yaşamları konusu da gündeme geldi. Batı Trakya Tarihi konusunda geniş bilgi birikimi bulunan Canım, heyetle birlikte Gümülcine’de Sadık Ahmet’in kabri de ziyaret edilerek, mezarı başında dua edildi.

dr sadık ahmet mezaı-yunanistan

Sadık Ahmet’in Mezarı başında açıklama yapan kardeşi Rıdvan Ahmet, Ağabeyi Sadık Ahmet’in yaşam mücadelesi konusunda şunları söyledi; “Sadık Ahmet elim bir trafik kazasında hayatını kaybetti. Traktörlü bir köylü Sadık Ahmet’in yolunu kesti, bunun sonucunda Sadık Ahmet yaşamını yitirdi.

dr sadık ahmet mezaı-yunanistan (1)

Ben size Ağabeyimin kaza öncesindeki yaşamından bahsetmek istiyorum. Batı Trakya’da bir azınlık olarak büyük mücadele verildi. O günler çok zor günlerdi, zira Cunta’dan yeni kurtulmuştuk Yunanistan olarak. Onun öncesinde de iç savaşlar olmuştu.1950’lere kadar. Rahmetli Sadık Ahmet iyi bir mücadele başlattı. Kendisi doktor olarak, Türkiye mezunudur. İki dönem Üç dönem Bağımsız milletvekili olarak bizleri temsil etti.

dr sadık ahmet mezaı-yunanistan (2)

Bundan sonra Yunanistan’da seçim barajı %3’e yükseltildi. Burada azınlıkların oranı %1 civarında olması nedeniyle bir daha milletvekili olamadı. Daha sonra vefat etti. Rahmetli Sadık Ahmet iki çocuk babasıydı. Oğlu Levent, Türkiye ile pamuk ticareti yapıyor. Türkler arasında DEP Barış Partisi adında bir parti kuruldu. Şu andaki Milletvekili Hacı Osman Başkanlığında bu parti devam etti. Hacı Osman PASOK Partisinden milletvekili seçilince, onun kurduğu partide Mustafa Çavuşoğlu Milletvekili seçilerek Yunan Parlamentosuna girdi. Partimizi devam ettiriyor. Türk azınlığın mücadelesi devam etmektedir” dedi. Gümülcine Esnaf Odası Başkanı Rıdvan Ahmet, Trakya’dan gelen heyetleri gördüklerinde mutlu olduklarını belirterek, duygularını şöyle dile getirdi; “Yıllardan bu yana gelişen tostluğumuz arkadaşlığımız oluştur. Edirne’den gelen heyetler sadece ziyaretlerle kalmamalı bunu ticarete dönüştürmeli. Ticaret Odaları ile ilişkilerimiz gelişiyor. Burada Borsa mensupları ile de görüşme imkânımız oldu, geldiğiniz için çok mutlu olduk” dedi. Daha sonra söz alan, Edirne Ticaret Borsası Meclis Başkanı Fedai Canım, Batı Trakya’nın Türkler için en önemli şehrinde bulunmaktan mutlu olduğunu belirterek duygularını şöyle dile getirdi; “Batı Trakya dendiğinde heyecanlanıyoruz bizlere misafirperverliğini sunan Esnaf Odası arkadaşıma teşekkür ediyorum. Bizler Türkiye’deki tüccar arkadaşlar olarak, tarihi, kültürel ve gönül ilişkilerimizin gelişmesini arzuluyoruz,kendilerine teşekkür ediyorum” dedi.dr sadık ahmet mezaı-yunanistan (1)kpk
dr sadık ahmet mezaı-yunanistan (3)

 

 

 

 386 total views,  2 views today

Next Post

Kızılay Edirne Şube Yönetimi basın toplantısı düzenledi.

Edirne Kızılay Şubesi Yöneticileri basın toplantısı düzenleyerek göreve geldiklerinden bu yana çalışmalarını değerlendirdi. Kızılay Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Çakay toplantıda yaptığı konuşmada görevi devraldıklarından bu yana yaptığı çalışmaları gündeme taşıdı.Çakay Konuşmasında şunları söyledi; “Ramazan ayında her gün günde iki kez olmak üzere yemek verdik.Bir ay süre ile 105 haneye […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp