DOLUDAN ZARAR GÖREN ÇELTİK TARLALARINDA ZARAR TESPİT ÇALIŞMASI YAPILDI

admin

İpsala ilçesinde önceki gün etkili olan şiddetli dolu yağışı Çeltik tarlalarına büyük zarar verdi. İpsala İlçe Kaymakamı Ekrem Güngör, İl Tarım Müdürü Atilla BEYAZIT, Tarsim Tekirdağ Bölge Müdürü Hamit ÇÖNTE, İl Tarım Çayır, Mera ve Yem Bitkileri Şube Müdür V. Metin ÖZKAN, Doludan zarar gören çeltik üreticilerini ziyaret ederek, çeltik tarlalarında zarar tespit çalışması yaptı. Konuyla ilgili yapılan açıklamada; “İlçemizde dün yağan sağanak yağışın ardından başlayan ve etkili olan dolu yağışı nedeniyle zarar gören köylerimizde incelemelerde bulunduk. İl Tarım Müdürü Atilla BEYAZIT, Tarsim Tekirdağ Bölge Müdürü Hamit ÇÖNTE, İl Tarım Çayır, Mera ve Yem Bitkileri Şube Müdür V. Metin ÖZKAN, İl Tarım Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdür V. Volkan DİRİKER, İlçe Tarım Müdürü Olcay KARBUZ, İpsala Ziraat Odası Başkanı Hüseyin DARCAN ile birlikte doludan zarar gören köylerin tarım alanlarını ziyaret ederek yerinde tespit yaparak , çiftçilerlerimizle görüştük.


İlçemiz genelinde 12.10.2021 tarihinde saat 04.00 sularında yaşanan şiddetli dolu yağışı, henüz çeltik hasadı tamamlanmamış olan köylerimizde yoğun ürün kayıplarına sebebiyet verdi.
Gece boyunca birçok yerleşim yerinde yağan şiddetli yağmur bazı köylerde yerini doluya bıraktı.
İpsala İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünce ilçe genelinde yapılan ön incelemelerimiz kapsamında ilk tespitlere göre yaklaşık olarak; Sarıcaali Köyünde 5000 dönüm, Balabancık Köyünde 3500 dönüm,
Sultanköy’de 2500 dönüm, Paşaköy’de 1500 dönüm ve İlçe merkezi Taştepe mevkiinde yaklaşık 500 dönüm alanda olmak üzere; İpsala genelinde toplamda yaklaşık olarak 13.000 dönüm Çeltik arazisinde doludan kaynaklanan zarar ve yoğun ürün kaybı bulunduğu gözlemlenmiştir.
Köy muhtarlıklarına, ilgili zarar ziyan tespitleri için gerekli evraklar gün içerisinde bırakılmış olup, 13.10.2021 tarihi itibariyle zarar beyan edilen tüm parseller için tam zarar tespitleri belirlenerek , bakanlığımıza iletilecektir. Tüm ilçemize geçmiş olsun.” ifadelerine yer verildi.

 330 total views,  2 views today

Next Post

BOZKURT: “LAİK VE ATATÜRK İLKELERİNDE BİR TÜRKİYE İÇİN MÜCADELE EDECEĞİZ”

BOZKURT: “LAİK VE ATATÜRK İLKELERİNDE BİR TÜRKİYE İÇİN MÜCADELE EDECEĞİZ”MEMLEKET PARTİSİ EDİRNE İL BAŞKANI OKTAY BOZKURT:““MUTLU AZINLIKLAR” OLARAK KALMA ARZUSU MEMLEKETİMİZE ZARAR VERMEKTEDİR” Memleket Partisi Edirne İl Başkanı Oktay Bozkurt, “Kimseden emir almadan kimseyle kapalı kapılarda hesap kitap yapmadan, gizli anlaşmalar yapmadan çıkacağız. İlkelerimizden taviz vermeden çıkacağız. Adaletin işlediği, liyakatin […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp