Dostluk her şeyden önemli

admin

 

fikri_yalin_koseSon günlerde Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ile MHP Edirne Milletvekili Adayı  Gürsel Şimşek arasında  gerginlik  yaratabilecek, dostluğu zedeleyen sözler Edirnelilerce hoş karşılanmıyor.  Türkiye’de  dostluğun, çağdaşlığın, uygarlığın mutlu insanların merkezi olan  huzurlu kent Edirne’ye bu gereksiz tartışmalar yakışmıyor.

Her iki taraf da Saraçlar Caddesinde kurulacak bir seçim standı nedeniyle çıkan tartışmaların aslında iki kurumun da yararına olmayacağını, onların dışında olan çevrelerin bu tartışmadan nemalanacağını dikkate almaları gerekir.

   Bakıyorum gerek belediye başkanımız Recep Gürkan’ın gerekse MHP Milletvekili Adayı  Gürsel Şimşek’in basın toplantısı ve daha önceki tartışmada kullandığı sözler bu sorunu çözme yerine daha da çıkmaz duruma getirebilecek düzeyde. Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın  da  basın toplantısında bu konuyu tatlıya bağlayacak, dostluğu sürdürecek bunun için ortak nokta bulacak sözcüklerden oluşmasını isterdik, ne yazık ki bu olmadı.

Yangına körükle gidilerek bir yere varılmaz. İki partinin belediye meclisindeki üyeleri arasında  bugüne kadar hiç  bir sorun yaşanmadı.  Bu dostluğun iki parti için her alanda devam etmesi gerekmez mi? Özellikle böyle seçim dönemlerinde en sorumlu kişiler,  özellikle  bu kurumların üst düzeyinde bulunan  kimselerin  ağzından çıkacak sözlere özen göstermeleri gerekir.

Bu tanımlama ile hiçbir taraf konusunda ayrım yapmıyorum. Bu temennim, Belediye Başkanımız Recep Gürkan’a  olduğu kadar, MHP milletvekili adayı Gürsel Şimşek için de geçerlidir.

Edirne halkı bu tür gereksiz sürtüşmelerden  huzursuz oluyor. Bu ortamı yaratan ve  devamından medet umanların şunu  çok iyi bilmeleri gerekir ki, ülkemizin en huzurlu kentlerinin başında gelen Edirne’de bir olay çıksın partiler birbiri ile sürtüşmeye  girsin de onlara siyaset yapacakları malzeme çıksın diye bekleyip ellerini ovuşturanlar var.

  Belediye Başkanı Gürkan ve Milletvekili adayı Şimşek bunun  malzemesi olmamalı, bu gereksiz tartışmaya bir noktada  son vermeli.      Bunu yapacakları konuşmaları ile kamuoyuna teyit etmeli

. Eğer bu tartışmalar böyle basın toplantılar düzenleyerek taraftarlarına moral veren, aslında Edirne halkının onaylamayacağı sürtüşme  şeklinde sürüp giderse her iki kuruma duyulan güven iyice zedelenir, halkın gözünde güven yitirirler.

Bundan da kendileri dışında olan partiler yararlanır. Dileğim o ki, bu tartışmada her iki tarafın da soğukkanlılığını koruması ve Edirne halkını genel yapısını hassasiyetlerini dikkate almaları gerekir.

Ayrıca 23 Nisan Ulasal Egemenlik ve Çocuk Bayramının kutlandığı günlerde bu türde sorunlar gereksiz sürtüşmeler olmamalı. Sen haklısın ben haklıyım sürtüşmesi sonunda başka çevrelerin bu tartışmalardan yararlanmak isteyeceği dikkatten uzak tutulmamalı Bunun için aman dikkat diyorum.

DOSTLUK SEMBOLÜ OLAN BİR İNSANI KAYBETTİK

Edirne Televizyonu (ETV) de uzun yıllar birlikte görev yaptığım Kemal Tuna kardeşimizi kaybettik. Kalp krizi sonucu genç  yaşta  henüz 38 yaşında  aramızdan ayrılan Kemal, sessiz, hiç  kimse ile tartışmayı sevmeyen, kendi işini yapan, az konuşmaya özen gösteren, dostluk timsali bir insandı.

Köyden şehre gelip, yuvasını kuran ve bu uğurda yaşam savaşı veren insanlar arasında görevini her zaman  dostluk, kardeşlik ilişkileri çerçevesinde sürdürüyordu.

Kemal  güler yüzlü bir insandı , kimse ile tartışmaya girmez sadece işi ile meşgul olurdu.

İki çocuk sahibi mutlu bir yuva sahibiydi. Gelecek için hayalleri vardı, Ne yazık ki, bu hayallerine  ulaşamadan aramızdan ayrılması kendisini sevenleri çok üzdü, derinden yaraladı. Ölüm insanlar için acı bir sonuç. Ona   karşı yapılacak bir şey yok. Kemal’i  gözyaşları arasında  toprağa verdik.

 Arkasında eşi ve iki yavrusu ile sevenleri kaldı. Elimizden başka bir şey gelmiyor, Ne diyebiliriz  sevgili dostumuz, kardeşimiz nur içinde yatsın, Allah rahmet eylesin, geride kalanlara sabırlar dileriz. Satırlarımı Yahya Kemal’in  ölümü  tanımlayan şiirindeki mısraları ile noktalıyorum.

                        SESSİZ GEMİ

Artık demir almak günü gelmişse zamandan

Meçhule giden bir gemi kalkar bu limandan

Hiç yolcusun yokmuş gibi sessizce alır yol.

 Sallanmaz bu kalkışta ne mendil ne de bir kol.

************************************

 Dünyada sevilmiş ve seven nafile bekler.

 Bilmez ki, giden sevgililer dönmeyecekler.

  Birçok gidenin her biri memnun ki yerinden.

 Birçok seneler geçti, dönen yok seferinden.

Yahya Kemal BEYATLI

 111 total views,  2 views today

Next Post

Kılıçdaroğlu “Edirne’den üç millitvekili bekliyorum” dedi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Almanya’nın Düseldof  şehrinde cumartesi günü gurbetçilere yaptığı mitingin ardından bugün İstasyon meydanında toplanan Coşkulu bir kalabalığa  hitap etti.  Edirne’ye gelişi sırasında  gişelerde partililer tarafından  konvoyla karşılanan  CHP Genel Başkanı Daha sonra mitingin yapılacağı istasyon meydanına geldi. Kılıçdaroğlu’nun mitingine Trakyalı milletvekilleri, İzmir Roman Milletvekili adayı Özcan […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp