(Dozvola) sorunu çözüme kavuştu

admin

Edirne Ticaret Borsası’ndan yapılan yazılı açıklamada; “Son günlerde Türkiye ile Bulgaristan arasında yaşanan Geçiş Belgesi (Dozvola) sorunu, Türkiye ve Bulgaristan taraflarının Bakanlık düzeyinde yapmış olduğu görüşmeler neticesinde çözüme kavuşturulmuştur.

Bilinmesi gereken; yaşanan geçiş belgesi sorununun uluslararası bir sorun olduğu ve çözüm merciinin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı olduğudur. Konuyla ilgili tüm kurum ve kuruluşlar gerekli ilgi ve çabayı göstermiştir.

Kapıkule, Hamzabeyli ve İpsala sınır kapılarında TIR geçiş belgelerinin dağıtım işlemleri, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile imzalanan protokol gereğince Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı adına 01 Ekim 2011 tarihinden itibaren Edirne Ticaret Borsası tarafından “Geçiş Belgesi Dağıtım Esasları Yönergesi” hükümlerine göre gerçekleştirilmektedir.

Yapılan belge dağıtım görevi; sadece uluslararası karayolu taşımacılığı sektörünü değil, Ülkemiz ithalat ve ihracatını da önemli şekilde etkileyen, azami özen gösterilmesi gereken bir kamu hizmeti niteliğindedir. Borsamızın tüm çalışmaları; gerek yönetici, gerekse personel tarafından bu bilinçle yürütülmektedir.

Türkiye ve Bulgaristan arasında yaşanan belge sorunu, Borsamız tarafından tüm aşamalarında yakından takip edilmiştir. Gümrük kapılarımızdaki durum sürekli olarak belge dağıtım işlemlerinin asıl sorumlusu olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne bildirilmiştir. Süreç boyunca Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından aktif olarak çaba gösterilmiş ve Borsamız sürekli olarak bilgilendirilmiştir. Bu doğrultuda Borsamızın ilgili birimleri tüm imkânlarıyla 24 saat göreve hazır bulundurulmuştur.ETB

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’mız tarafından, tüm geçiş işlemlerinin İpsala sınır kapımıza yönlendirilmesi üzerine, ilave personel görevlendirilmesi yapılarak belge dağıtım işlemlerinin hızlı yürütülmesi sağlanmış ve mağduriyetler engellenmiştir.

Bulgaristan tarafından 6 aylık kota olarak verilmesi gereken toplam 125 bin adet transit geçiş belgesinin bakiye kalan 120 bin adedi, 12 Şubat 2014 gece yarısı Sofya Büyükelçiliğimize teslim edilmiş ve Büyükelçiliğimiz tarafından tahsis olunan araç tarafından 13 Şubat 2014 03.30’da Borsamıza ulaştırılmıştır.

Görevli personelimiz tarafından geçiş belgelerinin sayım ve tasnif işlemleri ivedilikle gerçekleştirilerek sınır kapılarına ulaştırılması sağlanmış ve sabah 09.00’da verilen Bakanlık onayıyla tüm sınır kapılarında eş zamanlı olarak dağıtıma başlanmıştır. 24 saat içerisinde 600 araca belge tahsisi yapılarak yoğunluk giderilmiş ve tüm işlemlerin normal seyrine dönmesi sağlanmıştır.” denildi.

 132 total views,  2 views today

Next Post

Siyasi Partilerin Meclis Üyesi Adayları Belli Oldu

30 Mart mahalli seçimleri için aday adayı olup daha sonra adaylığı kesinleşen Belediye Meclisi ve İl Genel Meclisi aday sıralaması belli oldu. Buna göre Siyasi partilerin aday listesi şöyle;   Ak Parti Belediye Meclis Üyesi Adayları 1- Turgut Terzi,2- Melek Yürük,3-Mehmet Özülkü,4- Hakan Dağdeviren,5-İsmail Arda,6-Nahide Demir,7- Şenol Ekşi,8- Sevdanur Kurban,9- […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp