Dr. Rıfat Osman mezarı bakımsız

admin

Dr. Rıfat Osman mezarı bakımsız (1)

 

 

 

 

 

 

 

 

Edirne merkez 80.yıl Cumhuriyet Lisesi karşısındaki mezarlık çöplükten farksız mezarlığın yanındaki kemerin üzerini otlar kaplamış.

Edirne’ye sayısız hizmetleri olan Dr Rıfat Osman’ın  kabrinin de içinde bulunduğu mezarlığın  daha bakımlı olması gerektiğini belirten vatandaşlar; “ Edirne7ye büyük hizmet veren bir değerli insanın mezarının bu durumda  olması  kabul edilemez. Bu insanın ruhuna saygıslık olur. Her gün binlerce iknasın gelip geçtiği bu mezarların durumu  tarihimize vce geçmişimize saygısızlık olmaktadır” diye tepkilerini dile getirdiler

Dr. Rıfat Osman mezarı bakımsız (2)

 

 

 

 

 

 

 

 

          1.RIFAT OSMAN KİMDİR?

Dr. Rıfat Osman,18 Şubat 1874 tarihinde Üsküdar’da dünyaya geldi. Babası, Tosyavizade Osman Efendi’dir. Kuleli Tıbbiye İdadisi’ndeki öğreniminin ardından 1898 yılında Askeri Tıbbiye’yi hekim yüzbaşı olarak tamamladı ve Askeri Tıbbiye Tatbikat Okulu’nda Alman Prof.Dr. Robert Reider’in yanında asistanlık yaptı. İdadi yıllarında ressam Süleyman Seyyid Bey’in öğrencisi oldu0].

1903 yılında röntgen uzmanı olarak Edirne Askeri Hastanesi’ne atandı. Edirne’nin çeşitli okullarında sağlık öğretmenliği ve resim öğretmenliği yaptı. Bugün Halk Eğitim Merkezi olarak kullanılan Türk Ocağı binasını, belediye hastanesini (1951 yılındaki depremde yıkıldı) ve çeşmeler yaptırdı. Emekliliğinde Edirne’ye yerleşti.

Dr Rifat Osman, Edirne’de işgalleri protesto etmek ve Trakya’nın savunmasını planlamak için Belediye Başkanı Şevket Bey, Edirne Milletvekili Faik Bey, Avukat Şeref Bey, Tüccar Kasım Bey ve bazı Edirneli yurtseverlerin katılımı ile 1918 yılında kurulan “Trakya-Paşaeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti” nin aktif bir üyesi olmuştur.

Edirne’nin ilk müzesi olan Arkeoloji Müzesi’ni 1925 yılında Selimiye Camii avlusu’nda Arif Dağdeviren ve Necmi İğe ile birlikte kurdu.

Edirne şehir rehberi niteliğindeki “Edirne Rehnüması”], Edirne’deki saray yapıları üzerine araştırmalarını yayınladığı “Edirne Sarayı”[7], Edirne Evleri[8]ile “Edirne Tarihi” ve “Edirne Evkaf Tarihi”] adlı eserleri yayınlamıştır.

Ayrıca Dr. Ratip Kazancıgil, Hayatım ve Hatıratım] ve Tosyavizade Dr. Rifat Osman Bey’den Ord. Prof. Dr. Süheyl Ünver’e Edirne Mektupları] adlı iki anı mektup yapıtı da günümüz Türkçesi’ne kazandırmıştır.

10 Mayıs 1933’de hayatını kaybetti. Edirne’de Nazır çeşme Mezarlığı’na defnedildi.

İkinci Bayezid Külliyesi içindeki Edirne Sağlık Müzesi’nde Rıfat Osman Bey’e ve dostu Süheyl Ünver’e adanmış bir oda bulunur.

Dr. Rıfat Osman mezarı bakımsız (3)

 322 total views,  2 views today

Next Post

Vali ÖZDEMİR’den kampanyaya destek

                Edirne Valisi Günay Özdemir, 54’üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Salim Afgün ve Belediye Başkanı Recep Gürkan başta olmak üzere Edirne protokolünün önde gelen isimleri,  30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ile Muharip Gaziler Derneği’ni ziyaret etti.  […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp