DSİ’den Bölgeye Yatırımlar Hızla devam ediyor

admin

Edirne DSİ 11. Bölge Müdürlüğü tarafından düzenlenen basın toplantısında yapılan çalışmalar hakkında bilgi verildi. DSİ 11. Bölge Müdür Yardımcısı İbrahim Murat DSİ Sosyal tesislerinde basın mensuplarıyla bir araya gelerek, DSİ’nin çalışmalarının kamuoyuna aktarılmasında önemli görev üstlenen basın mensuplarına teşekkür etti. Murat, açıklamasında TRAGEP Kapsamında Trakya’da 10 milyar TL’lik Yatırım yapıldığını ifade ederek sözlerine şöyle devam etti;

“Edirne’de çiftçilerimize yıllık 192 milyon TL zirai gelir artışı sağladık”

Tamamladığımız içmesuyu tesisleri ile Edirne şehir merkezi ve 3 beldeye yıllık 6,46 milyon m3 içmesuyu temin ettik. 6 baraj (Çakmak Barajı; Hamzadere Barajı; Keşan Sazlıdere Barajı;Keşan SeydiköyBarajı;Lalapaşa Dombay Barajı ve Uzunköprü Harmanlı Barajı) ve 28 gölet inşa ettik,Edirne’de 427.880 dekar araziyi sulamaya açtık, çiftçilerimize yıllık 192 milyon TL zirai gelir artışı sağladık. 87 derenin ıslahını tamamladık.

“Kırklareli’nde 163 .470 dekar araziyi sulamaya açtık”

2 baraj (Vize Sergen Barajı ve Pınarhisar Kurudere Barajı) ve 3 gölet inşa ettik,163.470 dekar araziyi sulamaya açtık ve çiftçilerimize yıllık 69 milyon TL zirai gelir artışı sağladık. 48 derenin ıslahını tamamladık.

“Tekirdağ’da çiftçilerimize yıllık 11 milyon TL zirai gelir artışı sağladık”

Şarköy bölgesinde 9 yerleşim yeri ve 12 civar yerleşim yerine yıllık 7,52 milyon m3 içmesuyu sağladık, Hayrabolu, Malkara, Saray, Muratlı, Çorlu ve Çerkezköy ilçelerine ileri biyolojik atık su arıtma tesisi kazandırdık,Naipköy Barajı ve 3 gölet inşa ettik,21.250 dekar araziyi sulamaya açtık ve çiftçilerimize yıllık 11 milyon TL zirai gelir artışı sağladık, 49 derenin ıslahını tamamladık.

Trakya Gelişim Projesi (TRAGEP)…

  • Trakya; Coğrafi ve stratejik konumu, binlerce yıllık tarihi, dev sanayi tesisleri ve geniş zirai arazileri ile büyük bir potansiyele sahiptir. Trakya’da kalkınma ile uyumlu, sosyal ve çevresel gelişmeye, hızlı şehirleşme ve sanayileşmeden kaynaklanan başta su kirliliği olmak üzere problemlerin çözümüne yönelik dev bir proje hayata geçirdik.
  • Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli illeri ile Çanakkale’nin Trakya’da kalan Gelibolu kısmını kapsayan TRAGEP, bölge kalkınmasının anahtarı olacaktır.

TRAGEP Kapsamında Trakya’da 10 milyar TL’lik Yatırım…

  • Trakya Gelişim Projesi (TRAGEP) sulamadan içmesuyu teminine, atıksu arıtımından dere ıslahı ve taşkın erken uyarı sistemine, meteorolojiden ağaçlandırmaya kadar pek çok alanda yürütülecek dev bir bölge gelişme projesidir.
  • TRAGEP ile 2019 yılı sonuna kadar 10 milyar TL’lik yatırım gerçekleştirilecektir.
  • Bölgede bulunan illere, 2019 yılı sonuna kadar 506 adet su işleri tesisi kurulacaktır.

Ergene İçin Şafak Eylem Planını Başlattık…

  • Trakya için hayati öneme sahip Ergene Nehri’nin hayata döndürülmesi için 6 Mayıs 2011’de kamuoyuna açıkladığımız Şafak Eylem Planı başlattık.
  • Ergene Havza Koruma Eylem Planında belirlenen 15 başlık tek tek uygulamaya konulmuş ve havzada dönüşüm başlamıştır. Plan dâhilinde yürüttüğümüz çalışmalarla Ergene Nehri’nin su kalitesinde iyileşme ciddi düzeylere ulaşmış ve kirlilik azalmaya başlamıştır.

 

Atıksu Arıtma Tesisleri Hızla İnşa Ediliyor…

  • Aslında tamamen belediyelerin kanuni yükümlülüğünde olan atıksu arıtma tesislerinin kurulması görevini DSİ üstlenmiştir. Ergene Havzası’nda son teknolojiye sahip 13 ileri biyolojik atıksu arıtma tesisinin inşaatları tamamlanarak işletmeye alınmıştır.
  • Bu tesislerle her bir ilçenin 2045 yılı için öngörülen nüfusun atıksuyu, ileri biyolojik atıksu arıtma tesislerinde arıtıldıktan sonra dere yatağına deşarj edilecektir.

Edirne’nin ve İlçelerinin içmesuyu meselesini kökünden çözüyoruz…

İÇMESUYU TESİSLERİ

Edirne’de 2003 yılından bugüne kadar 4 içmesuyu tesisi tamamlanmış olup, toplam 162.664 kişi için yıllık 6,46 milyon m3içmesuyu temin edilmiştir. Bunlar;

Süloğlu Projesi Rehabilitasyonu (Edirne İçmesuyu);Keşan Çamlıca Göleti Yükseltilmesi;

Keşan Beğendik Göleti; Keşan Mecidiye Göleti

Tekirdağ’da 2003 yılından bugüne kadar tamamlanan içmesuyu tesisleri ile Şarköy bölgesinde yer alan 9 yerleşim yeri ve 12 civar yerleşim birimine yıllık 7,52 milyon m3içmesuyu temin edilmektedir. Tamamlanan tesislerimiz Çokal Barajı İçmesuyu 2. Kısım (Şarköy) İsale Hattı ve  Tekirdağİçmesuyu İsale Hattıdır.

 241 total views,  2 views today

Next Post

“Muhtarlar Günü” Kutlandı

EDİRNE AJANS HABER MERKEZİ //  19 Ekim 2017 Muhtarlar Günü Edirne’de de çeşitli etkinliklerle kutlandı. Önceki gün Atatürk Anıtı önünde toplanan Muhtarlar ilk olarak anıta çelenk sundu.               Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Edirne Muhtarlar Derneği Başkanı İrfan Tasmalı günün anısına bir […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp