DSİ’DEN EDİRNE’YE BİR MÜJDE DAHA

admin

EDİRNE LALAPAŞA BÜYÜKÖĞÜNLÜ GÖLETİ VE SULAMASINDA İLK KAZMA VURULDU

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Edirne iline yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Edirne ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

Edirne ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

Edirne ilinde Lalapaşa Büyüköğünlü Göleti ve Sulaması işi kapsamında çalışmaların devam ettiğini açıklayan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, Büyüköğünlü Gölet’inin tamamlanması ile 3 bin 920 dekar tarım arazisinin sulanmasının sağlanacağını belirtti.

Bölge İnsanına Ek Gelir Sağlanacak

Genel Müdür Yıldız, Temelden 34,10 metre yüksekliğe sahip Lalapaşa Büyüköğünlü Göletinin 1,83 milyon m3 su biriktirme hacmine sahip olduğunun altını çizerek, Lalapaşa Büyüköğünlü Gölet’inin tamamlanması ile bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem tarlalardaki verim artarak, hem de yörede ürün çeşitliliğini sağlanacaktır. Bununla birlikte projenin tamamlanması ile bölgede istihdama katkı sağlanması ve yapılacak sulu tarım ile birlikte 2020 birim fiyatları ile milli ekonomiye yıllık 3 milyon 136 bin TL zirai gelir artışı sağlanmasının hedeflendiğini söyledi.

Söz konusu iş kapsamında gövde sıyırma kazı çalışmaları devam etmektedir.

 53 total views,  2 views today

Next Post

Ergin; “Üretici önünü göremiyor”

Bitkisel Üretime Destekleme Ödemesi Yapılmasına Dair Tebliğ (Tebliğ No:2020/31) 25 Kasım 2020 tarih ve 31315 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Bahsi geçen Tebliğin yayımlanması ile birlikte HUBUBAT BAKLAGİL (BUĞDAY, ÇELTİK vb.) Fark Ödemesi Desteği Müracaatları başlayacaktır. Primin üreticilere arz açığını kapatmak ve üretimi yönlendirmek için verilmesi gerektiğini ifade eden […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp