Dünü Bugünü İle Balkanlar Konulu seminer yapıldı

admin

Dünü Bugünü İle Balkanlar konulu seminer T.Ü Konservatuarı salonunda yapıldı. Seminere Edirne Valisi Hasan Duruer, Vali Yardımcısı Ayhan Özkan T.Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Yener Yörük, Rektör Yardımcısı Prof Dr Recep Duymaz, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Alb. Hakkı Çetin, Beden Eğitimi ve Spor Okulu Müdürü Doç. Drİ İlhan Toksöz, Yurt Dışı Akraba Toplulukları Başkanlığı Trakya Ofisi Müdürü Fatih Ot, İl Basın ve Enformasyon Müdürü Fikret Dişlioğlu, Aile ve sosyal Politikalar İl Müdürü Bilgin Özbaş, Kültür ve Turizm İl Müdürü Ahmet Hacıoğlu, Halk Sağlığı Müdürü Turgut Çalışkan, İl Müftüsü Emrullah Üzüm, Öğretim Üyeleri ve Öğrenciler katıldı.

 

DÜNÜ BUGÜNÜ ile BALKANKANLAR KONFERANSI

Yurtdışı Akraba Toplulukları Başkanlığı Trakya Koordinasyon Ofisi Müdürü Fatih Ot, Kuruluşlarının yurt dışındaki Türk öğrencilerine hizmet sunan, Balkan Coğrafyasına, Soydaş ve Atalarının Yurduna hizmet veren bir kurum olduğunu söyledi.

DÜNÜ BUGÜNÜ ile BALKANKANLAR KONFERANSI (2)

Seminere konuşmacı olarak katılan T.Ü Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Rıdvan Canım’ın özgeçmişinin tanıtılmasından sonra söz alan Canım” Dünü Bugünü İle Balkanlar konusunda bilgi verdi. Canım Konuşmasında ilk olarak Kırım, Moldova, Romanya Bulgaristan, Yunanistan, Makedonya, Kosova, Sırbistan, Sancak, Karadağ, Arnavutluk, Hırvatistan ve Bosna Hersek, ülkelerini tanıttı. Bu ülkelerin Osmanlı Devleti ile ilgili ilişkileri hakkında açıklama yaptı.

DÜNÜ BUGÜNÜ ile BALKANKANLAR KONFERANSI (3)

Canım Daha sonraki konuşmasında şunları kaydetti; “Bir zamanlar Gelibolu da, ayaklarını karaya basan Türk akıncılarının, bir çılgın aşık gibi koşup kollarını boynuna dolayıverdiği Rumeli, kısa sürede kaftan değiştirilmiş, bu nazlı vücuda saraylardan, hanlardan, camilerden, medreselerden, imaretlerden, köprülerden, süslü elbiseler giydiren, Türk zevki, devletin ve milletin, ortak çabası ile bu toprakları deyim yerinde ise nasıl da bir açık hava müzesi haline getirmiş. Kimi gelmiş, birer mızraklı efsane kahramanı gibi, şehirlerin hizmetine nöbet tutan narin minareli camiler inşa etmiş, kimi gelmiş, garibi, konuğu, tanrı misafiridir diye algılayan kervansaraylar yaptırmış. İlme irfana susamış niceleri gelmiş, medreseler, dershaneler, mektepler kurmuş. Ya Müslüman Türklerin su sevgisi! Çeşmeler, sebiller, su kemerleri, bu eli açık, kapısı dayalı, gözü tok, gönlü pek millet bir türlü suya doyamamış, onun için de rast geldiği her köşeye ibadet derecesine varan bir şevkle sebiller, sel sebiller, çeşmeler kurdurmuş. Ya şu külliyeler. Camiyi ortasına alan külliyede medrese, kütüphane, misafirhane, aşhane, mumhane şifahane, tabhane, han ve kervansaraylarla sosyal hayat son derece canlı bir unsur haline gelmişti. İşte bu anlayış içersinde önce Bursa doğdu. İstanbul ve Edirne geldi.

 

DÜNÜ BUGÜNÜ ile BALKANKANLAR KONFERANSI (4)

Ardından ve sonrası diğerleri Filibe, Sofya Prizren Üsküp, Berat İşkodra , Saraybosna ,Manastır, Köstendil. Mostar, Eski Zağra Banyaluka, Travnik, Budin, Şumnu, Silistre, Varna, Tırnova, Plevne Vidin, Peşte Selanik, Zagrep Belgrat, Niş, Bahçesaray. İşte bu bizim Rumeli medeniyetimiz böyle doğmuştur. Bu medeniyeti inşa edenlere minnet borcumuz vardır” dedi. Daha sonra Rektör Yardımcısı Recep Durmaz Doç.Dr. Rıdvan Canım a günün anısı olarak plaket verdi.


DÜNÜ BUGÜNÜ ile BALKANKANLAR KONFERANSI (1)


 

 

 

 134 total views,  2 views today

Next Post

ETSO heyeti Belediye Başkanı Recep Gürkan'ı ziyaret etti

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ETSO heyetini makamında ağırladı. Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt ile Meclis Başkanı Mehmet Eren beraberinde Yönetim Kurulu Üyeleri ve Edirne Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Elmas Aslan Belediye Başkanı Recep Gürkan’ı ziyaret etti. Zıpkınkurt, Belediye Başkanı Recep Gürkan’a görevinde başarılar diledi. […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp