Dünya Çiftçiler Günü kutlandı

admin

14 Mayıs Dünya Çiftçiler günü ile ilgili ilk tören,  çiftçiler ve temsilcilerinin Atatürk Anıtı önünde toplanmasıyla başladı. Buradaki Törene Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu,  Edirne Ziraat Odası Başkanı Cengiz Yorulmaz, Meclis Başkanı Erdal Akgün, Ticaret Odası Meclis Başkanı Fedai Canım, Damızlık Sığır yetiştiricileri Birlik Başkanı Tuncay Aytın ,MHP Edirne İl Başkanı Hakan Özkan,  İl Genel Meclis üyesi Ahmet Durmaz, CHP Yönetim Kurulu Üyesi Asım Uyguner, ve çiftçiler katıldı.

Dünya Çiftçiler Günü kutlandı (3)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Burada Ziraat Odası Çelenginin konulması, saygı duruşu Edirne Belediye Bandosu eşliğinde İstiklal Marşının okunmasıyla buradaki tören son buldu.

Törene katılanlar daha sonra toplu olarak Ziraat Odasına geldi. Burada konuşan Okan Gaytancıoğlu,  tarım kesiminin sorunları ve hükümetin izlediği politika hakkında bilgi verdi. Atatürk’ün “Köylüyü Milletin Efendisi”  olarak kabul ettiğini,  belirterek, köylülerin istiklal savaşındaki fedakârlıkları hakkında açıklama yaptı.

Her yıl bütçeden GSMH olarak %1 oranın Çiftçilere, tarım kesimine ayrılması gerektiği halde ancak bunun yarısının çiftçilerin yararına hizmetlerde kullanıldığını kaydetti.  Gaytancıoğlu,  Edirne’de bazı köylerin doludan zarar gördüğünü belirterek, bu zararların tanzim edilmesi için gereken çabayı göstereceğini söyledi.

Daha sonra konuşan Oda Başkanı Yorulmaz, çiftçilerin çeltik ve ayçiçeğinde yaşadıkları sıkıntıya değinerek, “çiftçilere vaat edilen haklardan üreticilerimiz yararlanamıyor. Çiftçilerimiz malını borsada satıp kaçak satış yapmadığı için,  buradaki ihale satışları nedeniyle 15 liralık primi alamıyor. Bakanlık dekara 400 kilo baz almış bunda da bir kayıp var.

Dünya Çiftçiler Günü kutlandı (4)

 

 

 

 

 

 

 

 

Bölgemiz Çeltiğin %50’sini Ayçiçeğin%25’ini üretmektedir. Bu iki üründe de dışarı bağımlıyız. Bu konuda sıkıntılar artmaktadır. Bu ürünlerin üretimini arttırmak istiyorsak buradaki üreticileri primde desteklememiz gerekiyor.

AYÇİÇEĞİ EKİM ALANI AZ 

Edirne’de 680 bin dönüm ekilebilen arazi var. Bunların  %25’i kayıt dışı. Bu tarlaların 400 bin dönümü buğday ekiyor. 200 bin dönümü ayçiçeği ekiyor. Ayçiçeğinden kazanamadığı için ekim yapmıyor. Ayçiçeği üreticilerinin gelirini yükseltebilirsek ayçiçeği ekim alanı yüz bin dönüm daha artar. Bu oranda Edirne’de üretim artışı olacak. Diğer illerde de üretimin artmasıyla ülkemizde ayçiçeği açığı kapanmış olacak. Böylece yurt dışına yağlık bitkilere ödediğimiz yüz milyonlarca dolar çiftçilerimize gidecek.  Geçen yıl bir lira 70 kuruşa çeltik satıldı sevindik.

Dünya Çiftçiler Günü kutlandı (5)

 

 

 

 

 

 

 

 

MALİYETİNİN ALTINDA FİYATLA ÇELTİK SATILDI    

Bu yıl ise çeltik bir lira bu ürünün maliyeti bir lira 20 kuruş. İnsanlarımız zararına ürün ekmez. Çeltik alanı azalır. Aynı yanlışlık mısırda yaşandı. Onun sonunda ülkemizde mısır açığı devam ediyor.7-8 yıl önce Toprak Mahsulleri Ofisinin yanlışı üreticileri mısır ekiminden uzaklaştırdı.

Onun için bölgemizdeki tarım ürünlerinin artması için devletin desteği şart. Bölgemizde yeni barajlar yapılıyor, bu üretimi arttıracaktır. Bunu prim sistemi ile de takviye edersek ülkemizdeki tarım ürünleri açığı kapanacaktır. Süt fiyatları çok düşük.

Dünya Çiftçiler Günü kutlandı (2)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ANA VARSA DANA VARDIR YOKSA DANA YOKTUR

Hayvancılıkta bir kural vardır. Ana varsa dana vardır ana yoksa dana olmaz denir. Sütten para kazanacağız ki hayvanlara bakalım. Bugün Edirne Ticaret Borsamızda danadan çok inek kesimi yapılıyor. Türkiye Ziraat Odaları birliği süt kurulundan çekildi. Oradaki insanların hakkı savunulamadığı için çekildik. Bu kurulda sanayici 5 kişi üretici 2 orada hak savunulamaz. Edirne’deki meraların satılmasına müsaade etmeyiz. Bu arada kamu yararına bir karar olduğunda vermek zorundayız. Şahıs ve şirketlere  meraların verilmesine müsaade etmeyiz. O meralar köylülerin ortak malı hayvanları orada otluyor. Meralarım yeterli bakımı yok. Bazı köylerimiz kendi aralarında topladıkları para ile meraları gübreliyorlar. Devletin bizden aldığı mera fonunu bize göndersin biz o fon parası ile meralarımızı islah ederiz. Meralarımızı yonca tarlası gibi yaparız.

DOLU ZARARINDA GÖZYAŞLARINE ENGEL OLAMADI

Çiftçi tarlasına gübre atamıyor meraya nasıl gübre atsın. İlimizin 12-13 köyünde dolu zararı var içim acıdı” diyen Yorulmaz bu arada gözyaşlarına engel olamadı. Bu zararı karşılamakla yükümlü TARSİM’in zarar belirlemesinin kendilerini tatmin etmediğini belirten Yorulmaz.” Türkiye bir an önce genel tarım sigortasına geçmesi gerekir. Bunu siyasilerimizden talep ediyoruz” dedi.  Yorulmaz ve toplantıya katılan Edirne Milletvekili Gaytancıoğlu çiftçilerin sordukları soruları yanıtladı.

Dünya Çiftçiler Günü kutlandı (6)

 

 104 total views,  2 views today

Next Post

Küçük Sanayi Sitesi İşletme Kooperatifi genel kurulu

              S.S Edirne Küçük Sanayi Sitesi  İşletme Kooperatifi  Mali Genel Kurulu Kooperatif’in  Keyif Düğün Salonu’nda  yapıldı.                 Törene  Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Emin İnağ, Esnaf Sanatkarlar Kredi Kooperatifi Başkanı Ayhan Can, Şoförler Odası Başkanı  Erbey Kılıç, […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp