Dünya İnsan Hakları Günü’ çocuklarla kutlandı

admin

Edirne Belediye Başkanlığı bünyesinde kurulan Edirne Akademi’nin, Dünya İnsan Hakları Günü nedeniyle düzenlediği çocuk etkinliği birbirinden renkli görüntülere sahne oldu. Çocukların doyasıya eğlendiği, eğlenirken de kentini daha yakından tanıma imkanı bulduğu etkinlikte konuşan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Türkiye Cumhuriyeti yaşayacaksa eğer çocuklarla, gençlerle yaşayacak” dedi.

            Bir süre önce Edirne Belediyesi’nin bünyesinde kurulan ve kurulduğu günden beri de faaliyetlerine devam eden Edirne Akademi; Dünya İnsan Hakları Günü’nde bir alışveriş merkezinde çocuklar için etkinlik düzenledi. Sürpriz hediyeler, Noel Baba ve Palyaço’nun da yer aldığı etkinlik birbirinden renkli görüntülere sahne oldu. Çocuklar Dans Gösterisi, Kentin İnsan Hakları Haritası Oyunu ve Gözler Bağlı Oyunu ile doyasıya eğlendi, aynı zamanda alanda yer alan maketlerle kentini daha yakından tanıma imkanı buldu.

 “EDİRNE; ÖZGÜRLÜKLER KENTİ VE ÖZGÜR İNSANLARIN KENTİ”

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan da çocukları yalnız bırakmadı. Edirne’nin özgürlükler kenti ve özgür insanların kenti olduğuna vurgu yapan Başkan Gürkan, “Edirne eğitimli insanların; geçmişinden kopmayan insanların kenti. Tabiki Edirne’de yaşayan herkes tüm Edirneliler; çocuklarına en güzel, en konforlu yaşamı sağlama, hazırlama derdinde. Çocuklar hepimizin geleceği. İstiyoruzki çocuklarımız daha şimdiden; 6 yaşından başlayarak önce kentini tanısın. Burada maketlerle anlatmaya çalıştığımız gibi… UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Selimiye Camii’mizi tanısınlar, Tarihi Belediye Binası’nı tanısınlar, Edirne’de bulunan diğer anıtsal ve kültürel yapıları tanısınlar. Edirne’nin yaşam dokularını, yaşam noktalarını tanısınlar. Ve bunları tanırken bir taraftan da çocuklarımız özgürlükleri, insan haklarını ve geleceği öğrensinler. Bütün geleceğimiz, bütün hedefimiz çocuklarımızın iyi bir eğitim alması ve iyi bir meslek sahibi olması. Çünkü bütün çocuklar Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceği demek. Bütün çocuklar Mustafa Kemal Atatürk’ün Türkiye Cumhuriyeti’ni emanet ettiği gençler demek” diye konuştu.

“TÜRKİYE CUMHURİYETİ ÇOCUKLARLA, GENÇLERLE YAŞAYACAK”

Türkiye Cumhuriyeti’nin gençlerle, çocuklarla yaşayacağını sözlerine ekleyen Gürkan, “Atatürk’ün İlke ve Devrimleri’ne ulaşacaksak bu çocuklarla, bu gençlerle ulaşacağız. Çocuklar herşeyimiz. Edirne Akademi’de onları kültüre, sanata, insan haklarına, demokrasiye bağlı, inanan ve bu değerleri yaşatan bireyler olarak yetiştireceğiz. Amacımız bu. Amacımız Edirne’ye ve Edirneli’ye daha çok hizmet etmek. Amacımız; Edirnelileri, kültürle, sanatla, insan hakları ve özgürlükleriyle buluşturarak, kentimizi geleceğe taşımak. Edirne Akademi hepimize hayırlı olsun. 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü bir kez daha kutlu olsun” dedi.

İletişim Sosyoloğu Doç. Dr. Serdar Taşçı da, “10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü etkinliğini çocuklarla yapmak istedik. Çocuklar bir toplumun sadece geleceği değil aynı zamanda bugünü. Hepimiz çocuk olduk. 1948’de Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Bildirgesi ile insanlara bir takım dokunulmaz haklar dünya çapında tanındı. Beden dokunulmazlığı, eğitim hakkı, düşünce özgürlüğü, kültürel yaşama katılım hakkı gibi. Biz Avrupa Birliği sürecinde insan haklarını Türkiye’de de kısmen uygulamaya başladık. Ancak insan haklarını ya da insan özgürlüklerini uygulamak için sadece batılı değerlere ve normlara ihtiyacımız yok çünkü bizim Edirne’nin de Rumeli’nin de Balkanlar’ın da böyle bir kültürü var. İnsancıl kültürü” diye konuştu.

“EDİRNE AKADEMİ, EDİRNE’YE KAZANDIRILAN İKİNCİ BİR ÜNİVERSİTE”

Edirne Belediye Başkanlığı bünyesinde Edirne Akademi’yi kurduklarını ifade eden Taşçı, “Edirne Akademi, daha önce Trakya Üniversitesi Genel Sekreterliği ve onun öncesinde Milli Eğitim Şube Müdürlüğü yapmış bir belediye başkanının adeta Edirne’ye kazandırdığı ikinci bir üniversitedir. Burada bugüne kadar 17-70 yaş aralığında vatandaşlarımızla beraber olduk. Bugünle beraber 6-7 yaş çocuk grubunu da Edirne Akademi’ye dahil ediyoruz. Edirne Akademi Kaleiçi’nde Eski Vali Konağı’nda. Orada medya, demokrasi, insan hakları gibi çeşitli atölyeler ve dersler yapılıyor. Sizleri Edirne Akademi’ye bekliyoruz. İstanbul’dan, Türkiye’nin çeşitli yerlerinden televizyonlardan izlemekte olduğunuz çok ünlü yazarlar, düşünürler, gazeteciler Edirne Akademi’de olacaklar. 13 Aralık Çarşamba Günü saat 16.00’da Gazeteci İsmail Saymaz medya dersine geliyor. Kaleiçi’ndeki Eski Vali Konağı’nda sizlerle buluşacak. 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nüz kutlu olsun” dedi.

Çocuk Etkinliği, dans gösterisinde bulunarak, etkinliğe katkı sağlayan çocuklara madalya takdiminin ardından son buldu.

 

 

 

 168 total views,  2 views today

Next Post

CHP Edirne Merkez İlçe Başkanlığına Ediz ÜN seçildi

Edirne CHP Merkez İlçe Başkanlığı kongresi ETSO Konferans Salonunda gerçekleşti. Saat:11.00’de başlayan Kongreye CHP Edirne Milletvekilleri Okan Gaytancıoğlu, Erdin Bircan, CHP Edirne Eski Milletvekilleri Nejat Gencan, Kemal Değirmendereli, Bilgin Paçarız,Rasim Çakır, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan,İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş, CHP İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, İlçe Belediye Başkanları, CHP […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp