DÜNYA KADINLAR GÜNÜ

admin

DÜNYA KADINLAR GÜNÜ

8 Mart Dünya Kadınlar Gününün tarihçesini konu ile ilgilenen herkesçe biliyor.

     Kadınlarımız ve dünya  kadınları için  hayati önemi olan bu gün yine bildik törenlerle kutlanacak.

      Beylik sözcüklerle benzer nutuklarla  “8 Mart Kadınlar Günü”  bir kez daha geçiştirilecek.

Kadın hakları ve bu konuda kazanımlar konusunda bol keseden atılacak. Bu arada yine Anadolu’nun  dört bir yöresinde  kadına karşı şiddet, devam edecek. Çocuk yaşta kızlarımız kendi rızası olmadan evlendirilmeye devam edecek.

     İstatistikleri baktığımızda, sözde daha medeni bir ülke oluyoruz. Fakat eşleri ve aileleri tarafından öldürülen kadın sayısına baktığımızda ise son yılda azalma yerine artış görünüyor.

Kadınların olmadığı bir dünya ve ev düşünülebilir mi? Bizleri dünyaya getiren ve  bin bir zorlukla bizi hayata hazırlayan bu mübarek insanlara şiddet, saldırı ne acımasız bir yöntem.

    Bazı bölgelerimizde kadınlarımız hala ” eksik etek,kaşık düşmanı, eşinin kölesi” gibi  tanımlanmaya devam ediyor. Kadınlarımızın evde kapanmasını  savunan zihniyet günümüzde de devam ediyor. Siz bakmayın lafta kadın hakları savunucularına.

Millet olarak tarih  boyunca “Erkek egemen” millet olarak  ün kazanmışız.

Halk ağzı ile en kötü benzetmelerimiz, küfürlerimiz  kadınlar adına söyleniyor. “Karı gibi sırıtma ,kadın gibi hareket etme”  sözcükleri kadınlarımızı  aşağılayıcı örnek olarak  söylenen sözler, bizim halkımıza  mahsus sözler değil mi?

İslam Dini “ Cennet anaların ayağı altındadır” diye kadına büyük değer vermiş. Atasözlerimize kadına verilen önem yansıtılmış.”Ana gibi yar Bağdat gibi diyar olmaz-Ağlarsa anam ağlar ”  bizim atasözlerimizdir. Yasaların en önemlisine “ Anayasa”  ülke topraklarımız için “Anayurt” demişiz, Analığın kadın izlerinin bu denli önemsendiği bir ülkede kadınlarımızın haklarının yeterli olduğunu savunabilir miyiz?

Ülkemizde Atatürk,medeni ülkelerden daha ileri düzeyde  kadın hakları sağladı .  O günden bugün gelinen noktaya bakalım.”Bir arpa boyu yol almışız.

Bırakın ilerlemeyi bazı bölgelerde kadın haklarında geriye dönüş olması gerçekten ülkemiz adına üzüntü verici bir durum.

Kadınlarımızın haklarının erkeklerin icazeti, oluru  ile kazanmaları mümkün değil.Dünyanın hiçbir yerinde  de  bu yoldan olmamış. Kadınlarımız kendi güçlerine güvenmek zorundalar. Bu dünyada kimse  başkasına   hak verme taraftarı olmuyor. Özellikle bizim gibi erkek egemenliğinde olan toplumlarda kadınların haklarına kavuşması daha da  zordur.

    Tüm iş dallarında  başarılı olmalarına karşın bazı iş  kollarında  çalışan bayan  kontenjanı  yok denecek kadar azdır. Ekonomik zorlukların faturası  en çok kadınlarımıza çıkar.   Evinde mutfakta  cefayı  çeken eşine ve evlatlarına aş hazırlamak için tüm imkanları kullanan çilekeş kadınlarımızdır. Tüm olumsuzluklara karşın kadın haklarının böyle bir gün değil yıl boyunca gündeme getirilmesi gerekir. Dünya’da insan varlığının en önemli kaynağı kadınlarımız  için yapılan hak mücadelesi  artarak devam etmektedir. Kadınlarımızın kendi haklarını daha kararlı olarak sahiplendikçe bugüne kadar kazanamadıkları haklarına da sahip olacaklardır. Dünya  ve ülkemiz kadınlarının  benzer hak arayışları vardır.

Her geçen yılda bu haklar kadınlarımızın lehine gelişecektir. Böyle olması ile üretim dışına itilen kadınlarımızın ülke ekonomisine katkıları ile  aileler ve ülkemize huzur gelecektir.  Nazım Hikmet’in Kurtuluş Savaşı günlerinde kadınlarımızı anlatan şiirinde Ozan:

“Bizim kadınlarımız

-Korkunç mübarek elleri

– İnce küçük çeneleri

– kocaman gözleriyle

-Anamız, avratımız ve yarimiz

– Ve hiç yaşlanmamış gibi ölen

-Ve soframızdaki yeri

-Öküzden sonra gelen

  -Ve dağlara kaçırıp uğruna hapis yattığımız”

Dizeleri ile devam eden,şiiri ile o günlerin çilekeş analarını ne güzel ifade ediyor.

Kadın eli değmeyen iş güzel ve düzenli olmaz”  denir. Erkeği ile omuz omuza  yaşam mücadelesi veren, hayatta çilenin en büyüğünü çeken, sevgi odağı yaşam kaynağı kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar gününü” en içten duygularla  kutlarım. Haklarını daha çok sahiplenecekleri günlere ulaşmalarını dilerim.

 191 total views,  2 views today

Next Post

KIRCI” SÖMÜRÜ ÇARKLARI KADINLAR ÜZERİNDE DÖNÜYOR”

  Eğitim İş Edirne Şube Başkanı  nazım Kırcı yaptığı yazılı açıklamada” 8 Mart 1857 yılında New York’ta tekstil sektöründe çalışan yüzlerce kadın düşük ücretlerine, uzun çalışma saatlerine ve insanlık dışı çalışma koşullarını protesto etmek için greve gitti. Greve müdahale edilmesi sonucu 129 kadın işçi yanarak öldü. 1910 yılında 2. Enternasyonal […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp