Dünya Veterinerler günü törenle kutlandı

admin

????????????????????????????????????

Dünya Veterinerler Günü ile ilgili olarak Atatürk Anıtı önünde bir tören düzenlendi. Anıta Çelenk konulması, ardından saygı duruşu ve Belediye Bandosu eşliğinde İstiklal Marşının okunması ile devam eden kutlamada söz alan Trakya Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Erdal İlgü, her yıl tüm dünyada Nisan ayının son cumartesi günü Dünya Veteriner Hekimleri Günü olarak kutlandığını belirterek; “ Türkiye ve Dünya Veteriner Hekimler günü kutlu olsun.

Veteriner hekimlerin asli ve en önemli görevlerinden birisi de Veteriner Halk sağlığıdır. İnsanların sağlıklı olarak beslenmeleri için günde ortalama 58 gram protein almaları bunun ise 35-40 gram hayvansal kökenli protein olması gerekmektedir. Bunun dışında hayvanlardan insanlara bulaşan zoonoz sayısı 250’ den fazladır. Bu bağlamda hem canlı hayvanlardan hastalıkların insanlara bulaşmasını önleyen Veteriner Hekimler oldukça zorlu çalışma şartlarında zoonotik hastalıklara ilk ve en yüksek oranda maruz kalan kişilerdir. Toplum ve Hayvan sağlığını korumak için görevlerini yapan çok sayıda meslektaşımız önemli hastalıklar geçirmiş veya hayatını kaybetmiştir.

????????????????????????????????????

Dünyada koruyucu hekimliğin il bariyeri ve  “Tek Dünya , Tek Sağlık”  konseptinin temel unsuru olan veteriner hekimlik ülkemizde hak ettiği değeri  görmemektedir.657 sayılı devlet memuru kanununda sağlık hizmetleri  sınıfında kabul edilen mesleğimizin sağlık çalışanlarına  yönelik özlük hakkı  düzenlemelerinde genellikle” hayvan sağlığı hizmeti hariç” ibaresiyle  düzenlemenin  dışında tutulması  ayrımcı bir yaklaşımdır.Sağlık hizmetleri çalışanlarına “ Emiklilikleri de kapsayacak  şekilde  özlük haklarında iyileştirme yapılacağı ve fiili hizmet zammı verileceği” haberi  meslektaşlarımızı  bir kez daha hak kaybına  mı uğrayacağız  endişesine sevk etmiştir.

Bu nedenle özlük hakları ve şiddete karşı yapılacak düzenlemelerde kamuda, üniversitelerde, gıda güvenliği alanında ve serbest çalışan veteriner hekimlerin dâhil edilmesi için gerekli çalışmaların yapılmasını istiyoruz.

Sonuç olarak mesleğimizin hak ve yetkilerinin korunması dileklerimizle hepinizin Dünya Veteriner Hekimler gününü kutlarım” dedi.

????????????????????????????????????

 92 total views,  2 views today

Next Post

Edirneli hızlı yaşıyor

Edirne’nin ana caddelerine bundan üç ay önce (TEDES) trafik Elektronik denetleme sistemi kuruldu. Bu sistemin kurulması sonrası sürücülere hız konusunda defalarca uyarı yapıldı. Yol çevresine uyarıcı levhalar yazıldı. Buna rağmen sistemin devreye girmesinden bu yana 10 günde hız uyarısına uymayan sürücülerin on bin küsuru hız sınırını aşarak ceza yemek zorunda […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp